Montenergo Airlines ne može opstati bez pomoći države - Volim Podgoricu

Montenergo Airlines ne može opstati bez pomoći države

Ot­ka­ko je pro­mi­je­nje­na upra­va u Mon­te­ne­gro­er­laj­nzu (MA) pro­šla su tri mje­se­ca, a no­vi me­nadž­ment još ni­je na­šao rje­še­nje za bu­duć­nost kom­pa­ni­je ko­je će pred­sta­vi­ti Vla­di. U pr­vom kvar­ta­lu su uspje­li da ostva­re bo­lji fi­nan­sij­ski re­zul­tat u od­no­su na isti pe­ri­od la­ni i ta­kav trend će, ka­ko su ka­za­li „Da­nu”, na­sta­vi­ti u na­red­nom pe­ri­o­du.
– Mon­te­ne­gro­er­lajnz funk­ci­o­ni­še sta­bil­no i sve svo­je po­slov­ne ak­tiv­no­sti ope­ra­tiv­ne, ko­mer­ci­jal­ne i fi­nan­sij­ske oba­vlja re­dov­no. Bo­lji bu­king u od­no­su na isti pe­ri­od pret­hod­ne go­di­ne ide u pri­log oče­ki­va­nji­ma da će ljet­nja se­zo­na bi­ti uspje­šna. Kom­pa­ni­ja je u ljet­nji red le­tje­nja ušla sa flo­tom od pet ope­ra­tiv­nih avi­o­na, jed­nim ma­nje ne­go la­ni, zbog ušte­da i op­ti­mi­za­ci­je ko­ri­šće­nja flo­te. Sa­o­bra­ćaj funk­ci­o­ni­še po pla­ni­ra­nom re­du le­tje­nja, a MA za­do­vo­lja­va sve me­đu­na­rod­ne stan­dar­de i stro­ge va­zdu­ho­plov­ne pro­pi­se sa aspek­ta si­gur­no­sti, bez­bjed­no­sti i re­dov­no­sti avi­o­sa­o­bra­ća­ja – na­ve­li iz avi­o­kom­pa­ni­je.
Gu­bi­tak kom­pa­ni­je je 72 mi­li­ona eura i la­ni je za­bi­lje­žen re­kor­dan mi­nus od 11,4 mi­li­o­na u po­slo­va­nju. Sa mi­nu­som se po­slo­va­lo i u pr­vom kvar­ta­lu, ali ma­njim ne­go la­ni. Dug od 72 mi­li­o­na naj­vi­še op­te­re­ću­je po­slo­va­nje dr­žav­nog pred­u­ze­ća.
– Upra­va Mon­te­ne­gro­er­laj­nza, u sa­rad­nji sa pred­stav­ni­ci­ma Mi­ni­star­stva sa­o­bra­ća­ja i Mi­ni­star­stva fi­nan­si­ja, ra­di te­melj­nu ana­li­zu po­slo­va­nja sa fo­ku­som na fi­nan­sij­sko i ko­mer­ci­jal­no po­slo­va­nje, ope­ra­tiv­no funk­ci­o­ni­sa­nje i or­ga­ni­za­ci­o­nu struk­tu­ru dru­štva, u ci­lju pro­na­la­ska rje­še­nja za kom­pa­ni­ju, o če­mu će jav­nost bi­ti in­for­mi­sa­na – na­ve­li su iz MA.
U ja­nu­a­ru je na mje­sto pred­sjed­ni­ka od­bo­ra di­rek­to­ra MA do­šao Ni­ko­la Vu­ki­će­vić, dok se na funk­ci­ju iz­vr­šnog di­rek­to­ra vra­tio Živ­ko Ba­nje­vić. Oni su na tim po­zi­ci­ja­ma za­mi­je­ni­li Da­li­bor­ku Pe­jo­vić i Zo­ra­na Ko­sti­ća.
Za bu­duć­nost MA se po­mi­nja­lo ne­ko­li­ko sce­na­ri­ja, a sko­ro sva­ki je uklju­či­vao po­moć dr­ža­ve, kao vla­sni­ka kom­pa­ni­je. Naj­go­ri sce­na­rio je bio ste­čaj, ko­ji još ni­je de­fi­ni­tiv­no is­klju­čen.
MA još če­ka dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je da do­ne­su od­lu­ku da li se nji­ma mo­že re­pro­gra­mi­ra­ti po­re­ski dug od oko 15 mi­li­o­na eura, shod­no Za­ko­nu o re­pro­gra­mu po­re­skog du­ga. Raz­log zbog ko­jeg ne bi mo­gli je taj što su već jed­nom pri­mi­li dr­žav­nu po­moć.
Eks­pert za oblast sa­o­bra­ća­ja i in­fra­struk­tu­re EU za Ve­stern Bal­kans Ber­lin pro­ces Raj­ko Usko­ko­vić sma­tra da bi MA tre­bao bi­ti pred­met sva­ko­dnev­ne ana­li­ze i pro­cje­ne re­sor­nog mi­ni­star­stva i Vla­de, s ob­zi­rom na tre­nut­no sta­nje, na­go­mi­la­ne gu­bit­ke i iz­gu­blje­ne po­zi­ci­je na ne­kim tr­ži­šti­ma.
– Bi­ti na­ci­o­nal­ni avi­o­pre­vo­znik, a ne­ma­ti po­dr­šku ve­ćin­skog vla­sni­ka je ne­za­mi­sli­vo. Dr­ža­va je pro­pu­sti­la ve­li­ki broj šan­si da re­a­gu­je jer se MA ne bi na­šao u ovoj si­tu­a­ci­ji da su se bla­go­vre­me­no pra­vi­le ana­li­ze, pre­sje­ci sta­nja i pla­no­vi za iz­la­zak iz kri­ze – iz­ja­vio je Usko­ko­vić za „Dan”.
Ka­ko je ka­zao, sa­da ka­da se dug na­go­mi­lao na 70 mi­li­o­na, ka­da su za se­zo­nu ope­ra­tiv­na če­ti­ri, even­tu­al­no pet avi­o­na i ka­da je MA iz­gu­bio po­vje­re­nje po­slov­nih part­ne­ra zbog ne­iz­mi­ri­va­nja oba­ve­za, ka­da je po­tro­še­no 11 mi­li­o­na eura za re­struk­tur­i­ra­nje kom­pa­ni­je, bo­ji se da je ka­sno za na­ci­o­nal­nog aviopre­vo­zni­ka.
– Je­dan od na­či­na da se po­ku­ša spa­si­ti MA je kre­nu­ti sa op­ti­mi­za­ci­jom bro­ja za­po­sle­nih, avi­o­na i po­slov­nih pro­sto­ra i to tre­ba ra­di­ti sa­da, ka­ko bi se plan za spa­sa­va­nje kom­pa­ni­je na­šao na sto­lu Vla­de, po­vje­ri­o­ca i part­ne­ra do 1. ju­la – za­klju­čio je Usko­ko­vić.
Ve­ćin­ski vla­snik, od­no­sno dr­ža­va, ka­ko je is­ta­kao, vje­ro­vat­no će bi­ti pri­nu­đe­na da zbog do­pri­no­sa tu­ri­stič­koj pri­vre­di i pri­vre­di uop­šte pre­u­zme ve­ći­nu du­go­va na se­be.
– Tu, pri­je sve­ga mi­slim na po­re­ski dug, dug pre­ma su­bjek­ti­ma ko­ji su u dr­žav­nom vla­sni­štvu i pre­ma bra­zil­skoj ban­ci BNDES. To je gro gu­bi­ta­ka ko­ji tre­ba da rje­ša­va dr­ža­va. Imo­vi­na ko­jom sa­da ras­po­la­ze MA je uglav­nom hi­po­te­kar­no op­te­re­će­na i bi­će te­ško ot­pla­ti­ti kre­di­te da se ta imo­vi­na vra­ti pod okri­lje MA – is­ta­kao je Usko­ko­vić.

(Dan)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com