Opštine traže pola poreza na zarade - Volim Podgoricu

Opštine traže pola poreza na zarade

Opštine traže da im od poreza na zarade pripadne 50 odsto prihoda umjesto dosadašnjih 12 odsto, koliko je predviđeno zakonom, kazao je Pobjedi generalni sekretar Zajednice opština Refik Bojadžić, odgovarajući na pitanje koji su njihovi prijedlozi za izmjene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava.

Kazao je da je Zajednica opština bila uključena u rad međuresorske radne grupe, koju je zbog pripreme zakona formiralo Ministarstvo finansija. Odbor za finansiranje lokalne samouprave Zajednice opština dostavio je prijedloge Ministarstvu finansija i sada se čeka nacrt zakona.

Procenti

Bojadžić pojašnjava da po važećem rješenju svim opštinama pripada 12 odsto ukupnih prihoda od poreza na zarade, osim glavnom gradu 13 i prijestonici 16 odsto.

“Zahtjev za povećanje procenta pripadnosti opštinama po osnovu ovog poreza u direktnoj je vezi sa nivoom nadležnosti lokalnih samouprava. U opštinama u regionu po tom osnovu pripada znatno više prihoda. U Srbiji, na primjer, 77 odsto, osim Beograda gdje je 66 odsto, u Hrvatskoj 60, a u Sloveniji 54 odsto”,  objašnjava Bojadžić i ističe da to nije jedini zahtjev, te da traže unapređenje sistema fiskalne egalizacije opština.

“Tražimo više novca u egalizacionom fondu i unapređenje kriterijuma za raspodjelu, naročito zbog značaja tog fonda za opštine sa nižim fiskalnim kapacitetom na sjeveru”,  pojasnio je generalni sekretar.

Na spisku zahtjeva je i formiranje revolving fonda.

“To je mehanizam podrške opštinama za predfinansiranje EU projekata, čime će se doprinijeti rješavanju problema sa kojim se lokalne samouprave susrijeću prilikom obezbjeđivanja sredstava za realizaciju EU projekata. Formiranjem ovog fonda uspostaviće se važan mehanizam koji će omogućiti opštinama da uspješnije koriste sredstva EU fondova, uz obavezu vraćanja pozajmljenog novca fondu odmah nakon odobravanja finansijskog izvještaja od ugovornog tijela i povlačenja EU sredstava”,  kaže Bojadžić i dodaje da, prema informacijama kojima raspolažu, Vlada ima pozitivan stav prema ovom prijedlogu, što je saopštio i premijer nedavno u parlamentu.

Čeka se nacrt

“Svi prijedlozi Zajednice opština imaju za cilj da se utvrdi model finansiranja opština kojim će se obezbijediti nadomještanje prihoda koji su lokalnim samoupravama ukinuti ranijim izmjenama zakona. Unaprijediće se i rješenja čija je primjena pokazala niz nedostataka koji otežavaju funkcionisanje sistema finansiranja opština”, kazao je on redakciji Pobjede.

Zajednica opština, kaže Bojadžić, još nema informacije o drugim prijedlozima za izmjenu ovog zakona, jer još nije utvrđen nacrt.

“Očekujemo da ćemo ubrzo dobiti nacrt zakona, imajući u vidu da je programom rada Vlade za 2017. planirano njegovo donošenje”,  ističe generalni sekretar i podsjeća da su opštine u teškoj finansijskoj situaciji, sa visokim nivoom zaduženosti i duga.

Do ovakvog stanja, kaže on,  se došlo zbog uticaja globalne ekonomske krize, izmjene pojedinih zakona kojim su ukinuti ili smanjeni prihodi opština i visok nivo javne potrošnje na lokalnom nivou, koji je dijelom generisan i viškom zaposlenih u jednom broju opština.

“Kako bi se prevazišlo ovo stanje, dogovoren je reprogram poreskog duga, refinansiranje obaveza prema bankama, dobavljačima i zaposlenima, smanjenje broja zaposlenih i izmjene zakonskog okvira kojim se uređuje finansiranje opština”,  objašnjava Bojadžić.

Dugoročno održivo i efikasno funkcionisanje opština moguće je, smatra, samo uz obezbjeđenje adekvatnog zakonodavnog okvira kojim se uređuje sistem finansiranja lokalne samouprave, koji će obezbijediti potreban nivo sredstava za finansiranje nadležnosti koje su im zakonom dodijeljene.

Pobjeda

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com