FRANCUSKA JE OPET SILA: Umtiti srušio Belgiju! Trikolori u finalu Mundijala posle spektakla u Sankt Peterburgu - Volim Podgoricu

Reprezentacija Francuske je prvi finalista Mundijala, jer je u polufinalu u Sankt Peterburgu pobjedila Belgiju 1:0 (0:0).

Gol odluke postigao je Samjuel Umtiti u 51. minutu.

“Trikolori” će se za “Zlatnu boginju” boriti u nedelju na moskovskom “Lužnjikiju” sa pobednikom sutrašnjeg polufinalnog duela Hrvatska – Engleska. Dan ranije, u Sankt Peterburgu, Belgija će igrati za treće mesto.

Francuska će treći put u istoriji biti učesnik završne predstave Svetskog prvenstva. Za sada “galski petlovi” imaju jedan trofej, osvojen 1998. godine na domaćem terenu, kada je kapiten bio Didije Dešan, sadašnji selektor…

Belgijanci imaju za čim za žale. Bili su ravnopravan rival u večerašnjem spektaklu na stadionu “Krestovski” u Sankt Peterburgu, ali su “trikolori” za taj jedan gol bili, ako ne bolji, onda zreliji.

Uskoro opširnije…

TOK MEČA:

KRAJ – 1:0 za FRANCUSKU!

90+6. minut – Toliso je bio sam pred golmanom Belgije, ali je Kurtoa ponovo bio sjajajn.

90+4. minut – Požuteo je i Vertongen.

90+3. minut – Šut Grizmana, odbrana Kurtoe.

90+2. minut – Mbape je sada izazvao koškanje, jer nije hteo da da Belgijancima loptu, pa je dobio žuti karton.

90+1. minut – Batšuai umesto Šadlija.

90. minut – Igraće se još šest minuta sudijske nadoknade.

87. minut – Žuti karton za Kantea posle prekršaja nad Azarom.

86. minut – Matuidi se žali na povredu, pa ga je zamenio Toliso.

85. minut – Dešan je izveo Žirua, u igri je N'Zonzi.

81. minut – Strašan šut Vicela iz daljine! Loris oprezan.

80. minut – Karasko umesto Felainija.

74. minut – Francuzi su se skroz orijentisali na odbranu gola. Belgijanci kruže, ali bez rešenja.

71. minut – Drugi žuti karton za Belgijance, dobio ga je Aldervajreld, kao i prethodno Azar, zbog prekršaja nad Matuidijem.

67. minut – Kontra “trikolora”, Žiru je tukao sa ivice šesnaesterca – visoko preko gola.

66. minut – Ulazak Mertensa je pokrenuo “crvene đavole”.

65. minut – ŠANSA za BELGIJU! Mertens je centrirao, Felaini je iz duela sa Umtitijem šutirao glavom sa “penaltika”, ali za malo neprecizno.

63. minut – Žuti karton za Azara, zbog povlačenja s leđa Matuidija. Kapiten Belgije je time prekinuo kontru Belgijanaca.

60. minut – Prva izmena na meču. Očekivano, Martinez je izveo Dembelea, a uveo Mertensa.

59. minut – Posle gola Umtitija, “trikolori” dominiraju!

56. minut – ŠANSA za FRANCUSKU! Mbape je fantastično petom izbacio u šansu Žirua, koji opet nije dobro reagovao.

51. minut – GOOOLLL – 1:0 za FRANCUSKU – UMTITI! Posle kornera Grizmana sa desne strane, Umtiti je sa prve stative “kresnuo” loptu glavom i poslao je u mrežu.

47. minut – Kao i prvo, i drugo poluvreme su Belgijanci krenuli konkretnije – Vicel je centrirao, a Lukaku glavom šutirao – pored gola.

46. minut – Utakmica je nastavljena.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA – 0:0 – Belgija je imala veći posed lopte, ali su Francuzi uputili daleko više šuteva, čak 11 (dva u okvir), naspram tri “crvenih šavola”.

44. minut – Dembele je oborio Pogbu, a slobodan udaraca sa 20 metara izveo je Grizman – pogodio je “živi zid”.

39. minut – ŠANSA za FRANCUSKU! Mbape je izbacio Pavara samog pred golmana Belgije, bek “trikolora” je šutirao, a Kurtoa odbranom spasao svoju reprezentaciju.

38. minut – Žiru se žali na povredu pošto ga je Dembele sapleo. Ipak, nastavio je utakmicu.

36. minut – Francuzi su sad napravili prvi prekršaj!

35. minut – Zanimljivo… Na prvi pogled se ne bi reklo, ali Francuzi imaju daleko više šuteva – 7:3.

34. minut – Bude se Francuzi! Grizman je sjajno proigrao na levom krilu Mbapea, koji je ubacio pred gol, gde Žiru nije najbolje reagovao. Mbape je bio u ofsajdu, ali nije dosuđen.

33. minut – Sada je pucao i Grizman – visoko preko gola.

31. minut – Grizman je izveo prekid, kratko do Pavara, koji je centrirao, a Žiru iz teške pozicije glavom šutirao – za malo pored gola.

28. minut – De Brujne je sa levog krila centrirao po zemlji, lopta je prošla Pavara i došla ispred gola, ali je Umtiti na vreme intervenisao.

24. minut – Belgijanci su definitivno pokazali veću ambiciju da napadu. Opasniji su…

21. minut – ŠANSA za BELGIJU! Strašna odbrana Lorisa! Posle kornera Šadlija, lopta se odbila od Felainija, a Aldervajreld je sa 14, 15 metara šutirao iz okreta. Udarac je bio precizan, ali je francuski golman sjajno intervenisao.

19. minut – Još jednom Azar! Ušao je po levoj strani u kazneni prostor i pucao, a Varan je intervenisao glavom i poslao loptu u korner.

18. minut – Snažan šut Matuidija sa više od 20 metara – pravo u Kurtou. Prvi šut u okvir gola na utakmici.

15. minut – Evo i pretnje po gol “trikolora”. Sve je počelo lošim ispucavanjem Lorisa… De Brujne je sjajno ostavio Azara usamljenog na 12, 13 metara od gola iskosa sa leve strane, ali je kapiten Belgije šutirao pored gola.

13. minut – Prvi opasan napad Francuza. Pogba je poslao pas kroz sredinu, Mbape je bio brži od Vertongena, ali je do lopte ipak pre stigao golman Kurtoa.

10. minut – Oprezan početak sa obe strane.

6. minut – Prvi uzdasi na “Krestovskom” – Azar je probio po levom krilu i ubacio loptu pred gol, ali je Umtiti otklonio opasnost, poslavši loptu u korner. Prvi udarac iz ugla na meču, za Belgiju.

2. minut – U Sankt Peterburgu je 18 stepeni Celzijusa.

1. minut – Sudija Andres Kunja je dao znak da prvo polufinale Mundijala počne!

SASTAVI:

Selektor Francuske Didije Dešan u tim je vratio Matuidija, koji je zbog žutih kartona propustio četvrtfinalni meč sa Urugvajem.

Prvi stručnjak Belgije Roberto Martinez je ukazao šansu Dembeleu umesto Menijea, koji je suspendovan.

FRANCUSKA: Loris – Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez – Kante, Pogba – Mbape, Grizman, Matuidi – Žiru.

Selektor: Didije Dešan

BELGIJA: Kurtoa – Aldervajreld, Kompani, Vertongen – Šadli, Felaini, Vitsel, Dembele – De Brujne, Azar – Lukaku.

Selektor: Roberto Martinez

Sudija: Andres Kunja (Urugvaj)