Svi ka gradu teže, iz opanka bježe! - Volim Podgoricu

Svi ka gradu teže, iz opanka bježe!

Industrijalizacija u procesu proizvodnje obuće, kao i izrada gumenog opanka u fabrikama po vrlo povoljnim cijenama, doprinijeli su da je zanatlija koji se bave ručnom izradom opanaka sve manje. Da ovaj zanat polako odumire pokazuje primjer iz Podgorice, gdje danas postoji još samo jedan opančar, Fiko Becić iz Tuzi, piše agencija Anadolija.

Opanci su vrsta starinske seoske obuće, a danas su uglavnom dio narodne nošnje u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji i Bugarskoj. Prvobitno su korišteni za lov, jer su bili izrađeni tako da su omogućavali nečujan hod. Kasnije su pravljeni od lijepe štavljene goveđe kože, često odozgo napleteni višebojnom pređom od vune, ponekad šiljatog i povijenog vrha.

Osamdesetpetogodišnji Fiko Becić bavi se šivenjem opanaka skoro sedam decenija. Kaže da je nekada bilo puno bolje u ovom poslu, od koga, kako ističe, danas svi bježe.

„Punih 66 godina se bavim ovim poslom – šijem opanak. Zanat sam naslijedio od oca. Nažalost, ovim poslom se više niko ne bavi“, kaže na početku razgovora za Anadoliju Fiko Becić, koga smo zatekli u njegovoj radionici, dok krpi opanak.

Za vrijeme koje je iza nas, opančar Fiko kaže da je bilo „zlatno“. Prisjeća se da je upošljavao po nekoliko radnika. U Crnoj Gori, ali i u regionu, skoro da nije bilo čaršije koja nije imala po nekoliko opančarskih radnji.

„Bio sam vlasnik prodavnice za prodaju opanka u Zeti 12 godina. Nakon toga sam otišao na Cetinje, gdje sam se ovim poslom bavio 30 godina. To je bilo zlatno vrijeme“, kaže Becić.

Na policama u radnji opančara Fika Becića poređani su lijepo složeni opanci. Da je prodaja slaba vidi se po prašini koja je prekrila opanke. Fiko kaže da posla skoro i da nema.

„Jadno, skoro nikako. U tri mjeseca se ne mogu da prodam ni tri para opanaka. Prašina ih je pokrila jer se ne prodaju. Ranije sam svuda prodavao opanke. Nijesam mogao da stignem da napravim opanaka kolika je bila potražnja. Najbolje su se prodavali u Dubrovniku“, kaže Becić.

Međutim, sjeća je kako je bilo nekada. Igrači folklora redovno su, kaže, kupovali opanke kod njega.

Nekada su se kod njega opanci kupovali za deset eura (20 KM). Danas je cijena 20 eura (skoro 40 KM).

“Da bih napravio jedan par opanaka treba mi od dva i po do tri sata. Nekad se to radilo lančano. Ja sam uređivao kožu, zatim štepovanje, kidao automobilsku gumu i izvlačio platno. Ima dosta posla oko toga. Imao sam nekad tri radnika“, ističe Fiko Becić, najstariji i jedini podgorički opančar.

Na pitanje kada očekuje da proda opanke koji se nalaze na polici, Fiko kaže: „Nemoj me pitati za to. Ako je stotinu opanaka po 20 eura ukupno dvije hiljade eura, ja bih ih dao za 1.500 eura“.

Mladi ne pokazuju interesovanje da uče kako se šiju opanci. Iako posao nije mnogo težak, svako kao da bježi od ovog zanata. Starac Fiko kaže da nema zainteresovanih učenika koje bi mogao da poduči zanatskim vještinama pravljenja opanka.

„Svako bježi od ovoga posla. Nema para i ovo nije zanat za napredak“, kaže na kraju razgovora Becić.

(Anadolija)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com