SLUČAJ “VIKING STAR”: Važniji ekonomski interesi od pomorske sigurnosti - Volim Podgoricu

SLUČAJ “VIKING STAR”: Važniji ekonomski interesi od pomorske sigurnosti

Upravni odbor Udruženja pomorskih kapetana Crne Gore obratio se ministru saobraćaja i pomorstva Ivanu Brajoviću povodom neophodnosti praćenja i primjene međunarodnih standarda situacije, a u svijetlu nedavnih dešavanja sa brodom “Viking Star” kojem je prijetilo nasukavanje.

Dugi niz godina ovo Udruženje je govorilo i upozoravalo Ministarstvo o neophodnosti praćenja međunarodnih standarda i propisa (IMO, EU, ILO, WHO) te o zaostatku u njihovoj primjeni kao i o negativnim posljedicama.

“Najeklatantniji primjer je (krovni) Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe (u daljnjem tekstu ZSPP) koji je tek donesen u decembru 2013. Ovaj zakon, kao što Vam je poznato, propisuje donošenje mnogo važnih podzakonskih akata kojim se uređuju aktivnosti i propisuju procedure za sigurnost plovidbe, pilotažu, nadzor, informisanje u upravljanje pomorskim saobraćajem, istraga pomorskih nezgoda i nesreća, obrazovanje i obuku pomoraca, izdavanje ovlašćenja o osposobljenosti, zdravstvena sposobnost pomoraca, itd. Koliko je nama poznato mnoga od ovih podzakonskih akata još nijesu propisana čime, prije svega, dovodimo u pitanje pomorsku sigurnost a našu pomorsku privredu (pomorci, brodari i luke) u nepovoljan i nekonkurentan položaj na međunarodnom tržištu”, stoji u dopisu Upravnog odbora Udruženja kapetana.

Kada je u pitanju Luka Kotor, dodaju u UO Udruženja kapetana, ovim zaostatkom i nedostatkom pomorske zakonske regulative je data prednost ekonomskim i drugim interesima u odnosu na pomorsku sigurnost i zaštitu životne okoline. Nažalost, ističu, primjer sa”Viking Starom” to i potvrđuje.

“Zato, u cilju daljnjeg izbjegavanja pomorskih nezgoda i nesreća u Boki Kotorskoj i unapređivanju sigurnosti plovidbe molimo Vas da hitno propišete i donesete pravilnike i procedure koje se odnose na: Uređenje plovnih puteva odnosno postavljanje i održavanjeobjekata sigurnosti na plovnim putevima, uključujući i sidrišta, u Boki Kotorskoj, sprovođenje nadzora, informisanja i upravljanja pomorskim saobraćajem (VTS) u Boki Kotorskoj a koji obuhvata i davanje podataka plovnim objektima kao što su prognoza vremena, upozorenja i sl. Takođe i način vršenja ovog nadzora, informisanja i upravljanja pomorskog saobraćaja a u skladu sa ZSPP čl.45 kao i međ. standardima propisanim od strane IMO, SOLAS, kao i označavanje granice luke i sidrišta u Kotoru i u ostalom dijelu Boke Kotorske”, navodi se u dopisu.

Takođe, u UO Udruženja kapetana traže da se propišu kriterijumi za utvrdivanje granice luka i sidrišta u Kotoru i način označavanja tih granica. Sve ovo navedeno je u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lukama.

“Hitno treba propisati i pravilnike koji se odnose na: Uslove za privremeno zatvaranje luke ili dijela luke i način obavještavanja učesnika u pomorskom saobracaju, u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lukama, način održavanja reda u lukama (obaveza i procedura komunikacije, način uplovljavanja, pristajanja, vezivanja, premještanja, sidrenja i isplovljavanja plovnih objekata), u skladu sa Zakonom o lukama. Nadalje, kako za korišćenje objekata sigurnosti plovidbe na plovnim putevima u Boki Kotorskoj, korisnici (brodovi i jahte) plaćaju naknadu a u skladu sa ZOSPP, molimo Vas da ta sredstva ili dio sredstava usmjerite na uspostavljanje integrisanom sistema upravljanja pomorskim saobraćajem u Boki Kotorskoj kao i za kupovinu neophodne oprema. U skladu sa ZSPP sigurnosnu istragu u cilju utvrđivanja uzroka ove pomorske nezgode i predlaganja mjera radi izbjegavanja pomorskih nezgoda i nesreća i unaprjeđivanja sigurnosti plovidbe vrši Komisija za istraživanje pomorskih nezgoda i nesreća, koju obrazuje Vlada”, ističe se u dopisu.

Komisija za istraživanje predlaže i ažurira listu nezavisnih stručnjaka za istragu pomorskih nezgoda i nesreća. Kako navode u UO Udruženja kapetana, iz dostupnih informacija sa sajta Vlade i Ministarstva saobraćaja i pomorstva, tamo nema stručnjaka sa pomorskim iskustvom.

“Zato Vas molimo da se u ovoj komisiji nađe mjesta i za takvim stručnjakom. U skladu sa Uredbom o uslovima koje moraju da ispunjavaju luke razvrstane prema vrsti pomorskog saobraćaja i namjeni – čl.3, Luka Kotor, koja je otvorena za međunarodni saobraćaj, mora da obezbijedi usluge lučkog tegljenja, neprekidno 24 sata. Kako ovaj uslov, po nama, nije ispunjen, a što nažalost potvrđuje i slučaj sa “Viking Starom”, to Vas molimo da, čim prije, obezbijedite ispunjavanje ovog važnog uslova”, naglašeno je u dopisu.

U UO Udruženja kapetana napominju da su pomorske vlasti Ujedinjenog Kraljevstva nedavno donijele i propisale Port Marine Safety Management System PMSMS odnosno standard za sistem upravljanja pomorske sigurnosti u luci.

“Kako smo sasvim sigurni da će ovaj standard biti ubrzo prihvaćen od strane i drugih pomorskih zemalja odnosno da će postati međunarodni, to apelujemo na Vas da se sa istim upoznate i da ga koristite kao model za izradu gore navedenih podzakonskih akata. Ovo posebno zbog specifičnosti pomorske plovidbe u Boki Kotorskoj odnosno luke Kotor. U tom smislu, u prilogu Vam dostavljamo Port Marine Safety Management System PMSMS”, stoji u dopisu Upravnog odbora Udruženja kapetana.

(Foto:Radio Kotor)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com