6 ZGRAŽAVAJUĆIH ČINJENICA O HRANI: Poslije ovoga, ove namirnice više NEĆETE JESTI - Volim Podgoricu

6 ZGRAŽAVAJUĆIH ČINJENICA O HRANI: Poslije ovoga, ove namirnice više NEĆETE JESTI

Donosimo vam šest zabrinjavajućih činjenica o hrani koju svakodnevno konzumirate, a poslije ovoga nećete isto gledati na hranu. 

Već i ptice na granama znaju koliko je upitna hrana koju jedemo. Meso se puni raznim hemikalijama i hormonima, voće i povrće je prepuno otrova kojima se prska protiv štetoćina, a hrana koju jedemo u restoranima brze hrane toliko je puna šećera da izaziva zavisnost.

Na neke stvari možda ne možete uticati, ali svakako možete izbjegavati hranu koja nema nikakvu nutritivnu vrijednost za vaše tijelo.

Štoviše, negativni učinci na organizam toliko su alarmantni da svakodnevno skraćujete život i dovodite se u opasnost od raznoraznih bolesti.

1. Upitan način proizvodnje hrenovki.

Hrenovke koje redovnoo konzumirate i koje djeca obožavaju proizvode se na jako čudan način. Naime, prije nego hrenovka dobije svoj oblik, podsjeća na ljigavu ružičastu pastu. Pasta se dobija procesom koji se naziva mehanička separacija koji je brz i jeftin način da se iz mesa izbace kosti, hrskavica i ostali elementi kao što su dlake, papci i kljunovi. Kad se završi s procesom separacije, tzv. meso prepuno je bakterija što se riješava dodavanjem amonijaka. Na kraju se toj ružičastoj pasti nadodaju vještački pojačivači okusa, boje i šećer. Na sličan način se proizvodi i veliki broj salama. 

2. Koliko stidnih dlaka pojedete u restoranu brze prehrane?

Jedno je istraživanje pokazalo da prosječan posjetilac restorana brze hrane kao što je McDonalds godišnje pojede 12 stidnih dlaka. Kad sledeći put pronađete dugu dlaku u hrani, ne brinite – bar znate da je s glave.

3. Ono što jedete nije sir

Niste svjesni koliko puta jedete nešto što zapravo nije sir. Pasterizirani mliječni proizvodi u sebi redovno sadrže aditive, hemikalije i pojačivače ukusa. Ono što je zabrinjavajuće jeste da ti dodaci predstavljaju čak 49 posto ukupne mase tog proizvoda. Tajna je u činjenici da takvi proizvodi sadrže 51 posto pravog sira što njihovim proizvođačima omogućava da ih reklamiraju kao pravi sir.

4. Gumeni bomboni i njihov ‘visok sjaj’

U prehrambenoj industriji pri proizvodnji gumenih bombona i sličnih proizvoda koristi se šelak. Šelak je prirodni nusprodukt koji proizvode insekti, odnosno to je izmet tajlandskog insekta, a koristi se kao vezivo za lakove. Taj dodatak je odgovoran za ‘sjaj’ gumenih i žele bombona.

5. Salata u restoranu brze hrane

Već je poznato da su salate iz restorana brze hrane sve osim niskokalorične. Međutim, znate li da umaci koji se koriste za njih redovno sadrže glicerol? Glicerol je hemijski sastojak, inače poznat kao sastavni dio antifriza, salatama produžava vijek trajanja.

6. Gusti sok od jagode

Budući da su prave jagode skupe i potrebno ih je puno za proizvodnju gustog soka, proizvođači su se dosjetili. U guste sokove ubacuju se raznorazni vještački pojačivači okusa koji imitiraju ukus pravog voća. Često se koristi i etil acetat koji je sastojak eteričnih ulja, ali i pojedine vrste razređivača.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com