U JU za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Podgorica boravi 50 korisnika - Volim Podgoricu

U JU za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Podgorica boravi 50 korisnika  

U Javnoj ustanovi za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Podgorica trenutno boravi 50 korisnika, od čega rezidencijalni tretman ima 28, a nerezidencijalni 22 korisnika. Osam korisnika je u ženskom paviljonu. Radi se o ustanova stacionarnog tipa u kojoj se sprovodi program rehabilitacije i resocijalizacije namijenjen zavisnicima i zavisnicama od psihoaktivnih supstanci (uključujući i alkohol), ali i zavisnicima/cama od određenih oblika nehemijskih zavisnosti.

Tretman u Javnoj ustanovi počiva na pristupu da se samo promjenom načina fukcionisanja, ponašanja i mišljenja može uspostaviti kvalitetna apstinencija, a navedene promjene je moguće postići uz sveobuhvatan psiho-socijalni pristup koji se u Ustanovi i primjenjuje. Oporavak od bolesti zavisnosti je dugoročan proces, pa je samim tim, i tretman u Javnoj ustanovi kompleksna cjelina sačinjena od  različitih segmenata.

Dva osnovna procesa na kojima počiva tretman jesu proces rehabilitacije i proces resocijalizacije.

Rehabilitacioni proces podrazumijeva rad na razvijanju klijentovih/kinjinih sposobnosti za racionalno ponašanje, gdje se eliminacija neprihvatljivog ponašanja i dugogodišnjeg razmišljanja usmjerenog na samodestrukciju zamjenjuje ličnim rastom i usvajanjem novih pozitivnih obrazaca funkcionisanja.

Proces resocijalizacije odvija se sa ciljem da klijent/kinja usklade svoje ponašanje sa pozitivnim normama društva i da razviju osjećaj društvene svijesti.

Rad Sektora za tretman zavisnika i Sektora za tretman zavisnica odvija se u dvije faze, i podrazumijeva niz aktivnosti podijeljenih u 12 mjeseci rezidencijalnog tretmana i 12 mjeseci nerezidencijalnog tretmana.

U okviru rezidencijalnog tretmana sprovode se programske aktivnosti koje se odnose na Prijem i adaptaciju klijenata/kinja na boravak i tretman u Javnoj ustanovi, psihijatrijsko praćenje, grupnu terapija i rad u grupi, individualnu psihoterapiju, radno-okupacionu terapiju, sportsko- rekreativne aktivnosti, rad sa porodicom klijenta/kinja, izlaske klijenata/kinja kao vid resocijalizacije, saradnju sa relevantnim institucijama i organizacijama i akcije u cilju podizanja svijesti javnosti o bolestima zavisnosti.

U okviru nerezidencijalne faze tretmana spadaju psihosocijalna pomoć, individualne i grupne terapije, omogućavanje volontiranja u Ustanovi  i podrška u smislu resocijalizacije koja upućuje na adekvatno društveno funkcionisanje.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com