OPREZ: Protiv OVOG virusa nema ni lijeka ni vakcine - Volim Podgoricu

OPREZ: Protiv OVOG virusa nema ni lijeka ni vakcine

Virus Nipah, čija je epidemija izbila u Indiji i dosad odnijela najmanje 10 života, relativno je nova prijetnja čovječanstvu, za koju još nema ni vakcine, ni lijeka. Ime je dobio po selu Sungai Nipah, u Maleziji, gdje je prvi put identifikovan 1998. godine.

Prvi simptomi su groznica, povraćanje i teška glavobolja, kod nekih pacijenata i akutni respiratorni sindrom. Njih prate dezorijentisanost, malaksalost i mentalna konfuzija. U roku od dan-dva, bolest može da dovede do kome i smrti. Smrtnost zaraženih virusom nipah je visoka – 70 odsto.

Najčešći prenosioci u prirodi su slijepi miševi koji se hrane voćem i tako virus prenose na životinje i ljude.

Prva epidemija, koja je izbila u Maleziji, najprije se pojavila među svinjama, a sa njih se prenijela na ljude. U nastojanju da zaustave epidemiju, vlasti su naredile ubijanje miliona svinja. Bilans te epidemije bio je oko 300 zaraženih, od kojih je oko 100 preminulo u roku od godinu dana.

Nedavne epidemije potvrdile su da se virus nipah prenosi direktnim kontaktom sa inficiranim ljudima, kao i sa domaćim životinjama, kao što su goveda i svinje. Može se prenijeti i ishranom zaraženim voćem. U Bangladešu je 2004. godina došlo do epidemije kada su ljudi pili sok od drveta urme. Istraživanje je otkrilo tragove pljuvačke i urina slijepih miševa na urminim stablima.

Za nedavnu epidemiju u indijskoj državi Kerali vjeruje se da je povezana sa mrtvim slijepim miševima nađenim u bunaru jedne porodične kuće u Čangarotu. Infekcija se raširila među članove porodice i prenijela se na druge ljude koji su sa njima bili u kontaktu, navodi Dojče vele.

Zasad ne postoji vakcina protiv Nipaha, ni za ljude ni za životinje. Jedini tretman je intenzivna njega. Pored toga, zaraženi se smještaju u karantin da bi se spriiječilo širenje virusa, i sprovodi se regularni kontrolni protokol.

Ljudima u pogođenim oblastima savjetuje se, kako se ne bi zarazili, da izbjegavaju izlaganje i kontakt sa oboljelima, kao i sa domaćim životinjama. Takođe ne bi trebalo da jedu lokalno svježe voće, niti da piju voćne napitke.

Vlasti u Kerali trenutno su u stanju visoke pripravnosti i uspostavile su medicinske kampove radi kontrole i sprječavanja širenja virusa. Pored toga, među stanovništvom je pokrenuta kampanja upoznavanja sa svim detaljima bolesti, a data su i posebna uputstva o izbjegavanju rizičnog ponašanja.

1 komentar

  1. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com