Budućnost u finalu, Partizan pao u produžetku - Volim Podgoricu

Budućnost u finalu, Partizan pao u produžetku

Partizan je vodio u većem dijelu meča, u prvoj četvrtini imao i deset poena prednosti, Budućnost pokazala mnogo propusta u odbrani i u defanzivnom skoku, ali na kraju je, ipak, uspjela da pokaže karakter i izbori finale.

Iako je udvostručila budžet u odnosu na prethodnu sezonu i dovela skupa pojačanja, kada je Budućnost Voliju muka, bar zasada, nose je momci koji su bili heroji istorijskog plej-ofa ABA lige – Podgoričani su u polufinalu ABA Superkupa na krilima Petra Popovića i Nikole Ivanovića savladali Partizan nakon produžetaka sa 91:87.

Šansu da osvoje prvi trofej u sezoni imaće sjutra veče (21 čas) protiv boljeg iz meča Cedevita – Crvena zvezda, koji počinje u 20.30.

Dva crnogorska reprezentativca su na 75:69 na dva i po minuta do kraja preuzeli stvari u svoje ruke, dali svih 16 poena za svoj tim i prelomili meč. U finišu, kada su Beograđani prišli, Popović je sa nekoliko odbrambenih reakcija otklonio sve dileme…

Prva četvrtina je najavila uzbuđenja i velike oscilacije u igri oba tima – Partizan je serijom 10:0 poveo 17:7, Podgoričani uzvratili sa 12:1 za 19:18, ali su opet primili šest poena za kraj uvodne dionice i minus pet na prvom odmoru (24:19).

Ubrzo su preokrenuli na 27:26, ali su opet došli „crni minuti” i Beograđani su došli do osam razlike (40:32). Na 44:43 su puleni Aleksandra Džikića opet malo „zaspali”, pa je Partizan sa pet poena završio poluvrijeme i poveo 49:43.

U drugom poluvremenu je Budućnost zaigrala malo bolje i agresivnije u odbrani, ali nikako nije uspijevala da uhvati pravi ritam u napadu. To se pogotovo odnosi na prvu polovinu posljednje četvrtine, u kojoj su se oba tima mučila da probace loptu kroz obruč, dali po svega dva poena, a mučenje je prekinuo Vanja Marinković trojkom za 72:67 na četiri minuta i 32 sekunde do kraja.

Bilo je i 75:69 nakon trojke Alekseja Nikolića, ali su Podgoričani koševima Petra Popovića i Nikole Ivanovića prišli na 75:73. Erl Klark je pri tom rezultatu promašio trojku za preokret, ali se Budućnost odbranila i 26 sekundi prije kraja krenula u napad nakon tajm-auta.

Ivanović je još jednom pokazao da je igrač za neizvjesne završnice, uzeo loptu u ruke i 7,6 sekundi prije kraja dao koš i dodatno bacanje za 76:75. Prošlo je 1,8 sekundi kada je Ivanović faulirao Nikolića, koji je pogodio samo drugo bacanje za izjednačenje. Džikić je zatražio minut odmora, a Ivanović je promašio trojku za pobjedu, pa su rješavali produžeci.

Popović je petominutni dodatak otvorio sa sedam poena, Partizan je dva puta prišao na minimalan zaostatak, ali nije mogao ni do izjednačenja…

Partizan – Budućnost Voli 87:90 (24:19, 25:24, 18:22, 9:11, 11:14)

Laktaši – Sportska dvorana. Gledalaca: 2.000. Sudije: Pukl (Slovenija), Hordov, Terlević (Hrvatska).

Partizan: PEJDŽ 12, Trifunović, Aranitović 2, MARINKOVIĆ 19 (3-3), Gegić 2, Pecarski, GAVRILOVIĆ 3, ZAGORAC 15 (5-2), LENDEJL 16 (6-6), Gagić 9 (2-1), Nikolić 9 (4-3).

Budućnost Voli: DŽEKSON 5 (1-1), Ivanović 10 (2-1), Su. Šehović 3, E. KLARK 17 (1-1), Barović 3 (1-1), K. KLARK 16 (11-7), Gordić 12 (3-3), Ilić, KRAFT 2, Z. Nikolić, Popović 14 (7-6), D. NIKOLIĆ 8.