Zemlja u kojoj je porođaj opasniji od rata: Žene u bolovima i krvareći danima putuju do “fabrike beba”, a budu otpuštene poslije 3 sata (FOTO) - Volim Podgoricu

Zemlja u kojoj je porođaj opasniji od rata: Žene u bolovima i krvareći danima putuju do “fabrike beba”, a budu otpuštene poslije 3 sata (FOTO)

Majka je primljena u 9.30, a porodila se pet minuta kasnije 9.35. U porodilište Ljekara bez granica (MSF) na jugoistoku Avganistana, jedno od najaktivnijih na svijetu, žene često stižu u poslednji čas.

Tamo se dnevno rađa više od 60 beba. Ljekari i babice svoju ustanovu od milja zovu “fabrikom beba”. U porodilištu je najveća gužva rano ujutro.

Područje pod kontrolom talibana jako je blizu i putevi su noću nesigurni. Kad je 25-godišnja Asmad Fahri u gluvo doba noći osetila trudove, znala je da mora da pričeka jutro kako bi krenula na trosatni put do bolnice.

Sada se napokon odmara, a njeno dijete spava uz nju.

Žene se porode čim stignu u bolnicu Foto: Guliver/Paula Bronstein/Getty Images

U prosjeku se nove majke na odeljenju zadržavaju šest sati, ali nju će otpustiti nakon samo tri jer mora stići kući prije mraka.

Do bolnice MSF-a žene nekad putuju danima, u bolovima i krvareći, po nesigurnim neasfaltiranim putevima u kolima ili kojim god ”prevoznim sredstvom” na raspolaganju. Većina njih jedva stigne da se presvuče u bolničku pidžamu prije nego što krene porođaj.

Porodilište u pokrajini Khost otvoreno je krajem 2012. u zemlji opustošenoj sukobima, s najvećom stopom smrtnosti majki i novorođenčadi u svijetu. Uspjeh je bio nevjerovatan. U prvoj punoj godini rada, 2013, tamo je rođeno 12 hiljada djece. Do 2017. brojka se gotovo udvostručila, na 23 hiljade.

– Mi ovde besplatno spasavamo živote – uz osmjeh kaže Safia Khan (24), jedna od babica.

Neke budu otpuštene poslije nekoliko sati, da bi prije mraka stigle kući Foto: Guliver/Paula Bronstein/Getty Images

U taj čas prilazi novopečena majka blizanaca, iz haljine vadi novčanicu i pokušava je babici tutnuti u ruku. To je tradicionalan gest zahvalnosti nakon porođaja, koja je u nekim bolnicama čak i obavezna.

– Ovde je to zabranjeno – objašnjava Khan.

POROĐAJ OPASNIJI OD RATA

Po stopi smrtnosti u Avganistanu je ženama porođaj pet puta opasniji nego rat. Sada je u padu, ali nedovoljno.

Doktorka Raša Houri, palestinska ginekološkinja, kaže da se njihova bolnica brine za 40 posto porođaja u pokrajini Khost, koja ima 1,5 miliona stanovnika.

– Trebale bi nam tri bolnice poput ove za značajan pad stope smrtnosti – rekla je.

Osim rata i siromaštva, bolničko osoblje ima još jedan problem – paštunvali, patrijarhalan kod časti koji diktira život paštunskim plemenima u Khostu.

Prema paštunvaliju, polovi moraju biti strogo razdvojeni, a žena ne smije pokazati lice strancu. Zbog toga je osoblje u bolnici isključivo žensko, izuzev jednog anesteziologa i šefa odeljenja neonatologije.

Ovdje je porođaj opasniji od rata Foto: Tanjug/AP

Ali čak i tako je ponekad potrebno malo uvjeravanja, kaže Salamat Mandozaj, ugledni član tamošnjeg društva koji se brine i za sigurnost bolnice.

– U ovom ruralnom okruženju, neke žene i dalje radije rađaju u svome domu – kaže on.

Uprkos preprekama – kulturi, siromaštvu, sigurnosti – doktorka Houri jako je zadovoljna.

– Mi dopiremo do ljudi na marginama avganistanskog društva. Ovo je priča o uspjehu – ističe ona.

Hina

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com