“Hoće da postave poreskog inspektora pored ćivota Svetog Vasilija da upisuje ko je dao kakav prilog i da to broje i prebrajaju” - Volim Podgoricu

“Hoće da postave poreskog inspektora pored ćivota Svetog Vasilija da upisuje ko je dao kakav prilog i da to broje i prebrajaju”

Koordninator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, protojerejstavrofor Velibor Džomić je komentarišući Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je u četvrtak utvrdila Vlada, za radio Svetigora izjavio je da se nakon prvog površnog čitanja vidi da je predloženi zakon gori od Nacrta zakona iz 2015. godine.

“Otišli su toliko daleko, nemojte se iznenaditi, kad bi taj monstrum od predloga stupio na snagu, da postave poreskog inspektora pored ćivota Svetog Vasilija Ostroškog da upisuje ko je dao kakav prilog i da to broje i prebrajaju. To je nešto što ne postoji ni u jednoj civilizovanoj državi u svijetu”, rekao je Džomić, prenosi Pobjeda.

Prema njegovim rječima, SPC ima vrlo uređeno finansijsko poslovanje koje je u funkciji misije crkve i dodaje da “primitivizam, koji je ovdje demonstriran, prevazilazi svaki razum”.

Ističe da će ovo biti prvi put u modernoj državnosti da jedna država, kao sekularna, iskazuje ambiciju da postane vlasnik, držalac i korisnik, sakralnih objekata.

“Mnogo toga je sporno. Odmah na početku sam vidio da nije usaglašen sa međunarodno-pravnim aktima, smjernicama OEBSA-a i Savjeta Evrope, sa brojnim presudama Evropskog suda u Strazburu. Pitanje načina ostvarivanja i zaštite slobode uvjerenja koje je sad prikačeno u naslov zakona jeste pitanje kome u zakonu uopšte nije posvećena pažnja. To je i dalje jedan akt koji nije usaglašen sa nomotehničkim pravilima iz Seketarijata za zakonodavstvo u Crnoj Gori, iako su se oni, vjerovatnom složili sa tim”,istakao je Džomić.

Predlog ovog zakona, kako je istakao, njemu više liči “na jedan idološko-partijsko-politički pamflet nego na jedan ozbiljan prijedlog zakona”.

Njemu je posebno problematično što je, kako je kazao, “sa najvišeg mjesta izvršne vlasti rečeno da se ovim zakonom zapravo želi stvoriti nova realnost u, kako je rečeno, završetku formiranja nacionalnog i građanskog identiteta Crne Gore”.

“Dobili smo sa vrlo relevantne adrese priznanje da nije u pitanju uvažavanje društvene realnosti nego se, naprotiv radikalnim, državnim metodama, želi mijenjati vjerska slika Crne Gore i to je nešto što jako zabrinjava. Takav jedan akt, pri zdravoj pameti i onome što su standardi savremenih evropskih država i međunarodnih institucija ne može da dobije podršku”, poručio je Džomić.

Zaključio je da će Pravni savjet učiniti sve da “argumentovano dokaže civilizacijsku i logičku neodrživost predloženih rješenja, i da će voditi argumentovan dijalog sa domaćim i međunarodnim adresama kao i sa stručnom javnošću”.

Islamska zajednica: Vjerovatno ima mana, ali će se dograđivati

Iz Islamske zajednice Televiziji Crne Gore saopšteno je da “s obzirom na to da je postojeći zakon star više od 40 godina i da je donijet u komunističkoj vladavini, znači kao da i ne postoji”.

“Vjerovatno i ovaj zakon ima svojih prednosti i mana, ali je dobro da je donijet. To je ljudski tekst, nije Kuran ni Biblija, da se ne može kritikovati. Vremenom će se sigurno dograđivati, ali je bitno da se radilo i da je krenulo”, saopštili su oni.

13

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com