Brojni uspjesi džudo i rvačkog kluba “Perjanik” - Volim Podgoricu

Brojni uspjesi džudo i rvačkog kluba “Perjanik”

U septembru prošle godine u Podogrici je osnovan džudo i rvački klub “Perjanik”, sa ciljem  afirmacije mladih ljudi, kako bi se što više bavili sportom.

Ovaj klub je za kratko vrijeme osvojio brojna odličja na nekoliko tamičenja održanih u regionu.

Njihovu priču prenosimo integralno.

Džudo u Crnoj Gori ima tradiciju i masovnost, dok sa rvanjem nije takva situacija. Trudimo se da djeca u našem klubu rade i džudo i rvanje do svoje petnaeste godine, kada će se opredjeliti za jedan od ova dva sporta. Na naše iznenadjenje interesovanje za Rvanje u Crnoj Gori je ogromno. Pored onih koji se prvi put oprobavaju u nekom sportu imamo mnogo polaznika koji već treniraju neke druge sportove a kod nas dolaze jer žele sa rvanjem da poboljšaju bazu kao i da nauče neke tehnike koje mogu primjeniti u svom sportu.

Podatak kojim baratamo da u Americi, NBA igrači, vaterpolisti, kao i mnogi drugi sportisti obavezno imaju 1-2 treninga rvanja nedeljno, kao i da je to kod njih jedan od najvažnijih školskih sportova, daje nam podstrek da se Rvanje omasovi i u Crnoj Gori. Rvanje u Crnoj Gori nema neku značajnu istoriju kao ni rezultate. Najbolji rezultat je medalja sa prvenstva Mediterana koju je osvojio Vladimr Radosavljevic, član rvačkog kluba “Budva” prije desetak godina. Nakon toga rvanje u Crnoj Gori prolazi kroz razne probleme koji su izazvani neslogom ljudi koji su upravljali savezom i bukvalno posle 2013-te godine dolazi do totalnog gašenja rvanja u C.G. Snagom i voljom mladjih generacija pokrenuli smo ovaj novi klub u Podgorici i za ovaj kratak period rada smo ostvarili veoma zapažene rezultate. Sa nastupa na medjunarodnom turniru “Husinski Rudar”, koji je održan u Tuzli, vratili smo se sa 5 medalja, sa Turnira “Serbian open” koji je održan u Beogradu donijeli smo jednu bronzu, sa turnira “Trofej Beograda”, osvojili smo dvije bronze i dva peta mjesta, sa turnira “Sesvetski Kraljevac open” koji je održan u Zagrebu uzeli smo jednu bronzu, i na turniru na kom su učestvovali naši takmičari u Sarajevu uzeli smo 5 medalja. Pravili smo i jedan dogadjaj posvećen najmladjima, u saradnji sa NVO “Sunčev kutak”, “Sportski karneval”, u okviru kojeg smo napravili prijateljski meč izmedju našeg kluba i rvačkog kluba”Crvena Zvezda” iz Beograda. Taj meč smo izgubili rezultatom 6-4, a  što je za nas odličan rezultat kada se borimo protiv kluba koji postoji više od 50 godina. Nakon toga dva naša takmičara pozvali su iz Crvene Zvezde da nastupe za njihovu ekipu u meču protiv ekipe iz Makedonskog Štipa.

U subotu, 06.04.2019. na trinaestom po redu, medjunarodnom turniru “Kup Sarajeva” na kome je učestvovalo 235 takmičara iz 24 ekipe iz 10 država, rvači Podgoričkog Perjanika ostvarili su odličan rezultat osvojivši 8 medalja. Srebro je osvojio Miodrag Babić, dok su bronze osvojili Nikola Lukačević, Tea Jokić, Lana Djapa-Jovanić, Saška Šereš, Bošković Balša, Ognjen Knežević i Sava Mirković.

Na međunarodnom turniru koji je 17.05.2019. održan  u Hrvatskom gradu Ludbreg, na kome je učestvovalo 523 takmičara  iz 20 država  Evrope, rvači Podgoričkog  Perjanika ostvarili su izuzetan rezultat osvojivši  4 medalje. U konkurenciji juniora Luka Gazivoda osvojio je srebro u kategoriji do 87kg, Miodrag Babić  se okitio bronzom u kategoriji do 77kg takodje u juniorskoj konkurenciji. U pionirskoj konkurenciji Luka Drašković  osvojio je srebrnu medalju u kategoriji do 90kg, a u konkurenciji seniorki Saška Šereš osvojila je bronzu u kategoriji do 57kg. Ekipu je predvodio trener Dalibor Perović. Ovo je izuzetan rezultat za Crnogorsko rvanje,  kao i za cjelokupni crnogorski sport. Crnogorski rvači nastavili su sa nizom osvajanja medalja što ce i ubuduće  činiti  kako bi svojim uspjesima doneli radost cijelom crnogorskom narodu.

U Bugarskom gradu Carevo 16.05.1019. održan je medjunarodni turnir na kome su naši rvači osvojili 3 medalje. Luka Gazivoda se okitio srebrom u konkurenciji juniora u kategoriji do 87 kg, Luka Drašković je bio treći u konkurenciji pionira u kategoriji do 70 kg i Matija Kovačević u konkurenciji najmlađih petlića u kategoriji do 28 kg i ako najmlađi i sa samo 19 kg najlakši od svih u kategoriji osvojio je treće mjesto i izazvao je velike ovacije publike u prepunoj sali gdje su mnogi posle njegovih mečeva, gdje je pokazao izuzetnu hrabrost tražili da se slikaju sa njim i već u njegovom poslednjem meču je cijela hala navijala za Matiju i ako se borio protiv domaćeg takmicara iz Bugarske. Boris Bošković je preuzeo pehar u ime ekipe za najboljeg trenera na turniru, a uz njega je ekipu vodio Dalibor Perović. Ovi rezultati su utoliko veći kada znamo da je rvanje u Bugarskoj nacionalni sport broj jedan i da su oni u ovom sportu jedna od vodećih Svjetskih sila. Prije turnira naša  ekipa bila je na sedmodnevnim pripremama u Bugarskom gradu Teteven gdje je njihov nacionalni trening centar. U izuzetnim uslovima trenirali smo sa najboljim bugarskim rvačima sa njihovom juniorskom i seniorskom reprezentacijom među kojima su mnogobrojni osvajači velikih Svjetkih i Evropskih medalja.

Sa međunarodnog turnira “Arena open” koji je održan 01.06.2019. u Puli, gdje je učestvovalo 238 takmičara iz 10 država, crnogorski rvači su osvojili 3 medalje. Prvo mjesto u kategoriji pionirki do 44 kg osvojila je Tea Jokić, dok su treći  bili nasi pioniri Matija Kovačević do 28 kg i Luka Drašković do 90 kg. Ekipu su predvodili treneri Boris Bošković  i Dalibor Perović. Naporno smo radili i trud se isplatio, nastavili smo sa kontinuitetom osvajanja medalja  na jakim međunarodnim turnirima. Bilo je puno turnira i puno medalja u ovom dijelu sezone. Sada nam do kraja Juna slijede malo opušteniji treninzi a onda i odmor kako bi već u Avgustu krenuli sa pripremama i ušli spremni u drugi dio sezone.

Prezadovoljni smo ovim rezultatom, a još smo srećniji zbog činjenice da se rezultati nižu u kontinuitetu i da se naši takmičari iz takmičenja u takmičenje, kući vraćaju sa sve većim brojem medalja.