FINALE PRIJE FINALA: Španija pobijedila Australiju! - Volim Podgoricu

FINALE PRIJE FINALA: Španija pobijedila Australiju!

Kakvo polufinale Mundobasketa i kakva pobjeda Španije – iz izgubljene pozicije, iz dvocifrenog zaostatka “furija” je nakon dva produžetka pobijedila Australiju 95:88.

Odlučilo je iskustvo, odlučila je mirnoća i klasa Marka Gasola, koji je pogađao kad je bilo najvažnije, a sjajni Peti Mils, možda i najozbiljniji kandidat za MVP-ja šampionata, nije izdržao pritisak u finišu “regularnog” dijela…

Australijanci su u finišu prve četvrtine preuzeli vođstvo, do posljednjeg minuta “regularnog” dijela odbijali sve pokušaje Španaca da preokrenu.

“Bumersi” su u trećoj četvrtini vodili 11 poena razlike, imali plus osam u posljednjem periodu, da bi 48 sekundi prije kraja Serhio Ljulj imao trojku za preokret, kod rezultata 70:69.

Promašio je, ali je Španija dobila još jednu šansu nakon greške Petija Milsa.

Poslije tajm-auta, Skariolov tim je imao napad, Serhio Ljulj promašio, a Endrjuu Bogutu dosuđen vrlo sporan faul nad Markom Gasolom u skoku – 8,7 sekundi do kraja.

Gasol je pogodio oba puta za 71:70, a Mils krenuo na koš i iznudio faul Klavera, koji je sporan, baš kao i Bogutov.

Najbolji australijski igrač pogodio je prvo, promašio drugo bacanje – produžeci.

Mark Gasol je ubacio pet vezanih poena na početku, ali “oziji” su imali odgovor i na mini-seriju i najveće vođstvo rivala na meču.

Ušlo se u nervozan finiš, u seriju grešaka, nervoza je bila očigledna u svakom trenutku.

Mils je, ipak, 14,2 sekunde prije kraja zadržao koncentraciju i pogodio oba puta sa linije penala, za 80:78.

Australijanci su pokušali da brane napad, ali je Delavedova ostao na Gasolu i morao da ga faulira pod košem.

Gasol je bio hladan i miran, opet je oba puta bio precizan, a Delavedova nije uspio – drugi produžetak.

U tih pet minuta nije bilo dileme. Španci su napravili seriju 10:0, poveli 90:82 i prelomili meč.

Mark Gasol je meč završio sa 33 poena, odličan Riki Rubio sa 19 i 12 asistencija.