DOM ZDRAVLJA RASPISUJE KONKURS: Traže 10 specijalista porodične medicine - Volim Podgoricu

DOM ZDRAVLJA RASPISUJE KONKURS: Traže 10 specijalista porodične medicine

Dom zdravlja Podgorica raspisaće u narednih nekoliko dana konkurs za 10 specijalista porodične medicine, odgovorila je na poslanička pitanja direktorica Direktorata za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite i unapređenje ljudskih resursa u zdravstvu Vesna Miranović, prenose Dnevne novine.

Ona je na jučerašnjoj skupštinskoj raspravi kazala da se pokazalo da se efikasnost pružanja zdravstvenih usluga, prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje na kraju 2017. godine, kreće oko 68,39 odsto, što znači da je u opštim bolnicama i Kliničkom centru obavljeno 31,61 posto zdravstvenih usluga polikliničkog tipa. Stoga je, kako je istakla, Ministarstvo zdravlja zatražilo asistenciju Svjetske zdravstvene organizacije SZO za sprovođenje istraživanja čiji će rezultat biti predlog mjera za veću efikasnost primarnog nivoa zdravstvene zaštite.

“Na osnovu dobijenih inputa, nakon sprovedenog istraživanja SZO, Ministarstvo zdravlja je preduzelo ili će preduzeti sljedeće mjere: povećati broj timova izabranih doktora u sredinama u kojima je privremena migracija stanovništva prisutna. Odobriće veći broj specijalizacija za primarni nivo zdravstvene zaštite, čime će se zaustaviti tercijarizacija crnogorskog zdravstvenog sistema. Več u sljedećih nekoliko dana najavljujem da će Dom zdravlja Podgorica raspisati konkurs za 10 specijalista porodične medicine”, istakla je Miranović.

Ona vjeruje da će se time formirati kadar koji će biti trajno vezan za primarni nivo zdravstvene zaštite i smanjiti opasnost da izabrani doktor sopstvenu odgovornost prenese na druge specijaliste.

“Podsticaćemo preventivne medicinske programe kroz osmišljeni rad sa zdravima. Takođe, radimo na integraciji protokola liječenja za najčešća stanja na primarnom nivou zdravstvene zaštite u softverske programe koji se sprovode u stručnu i finanskij sku pomoć SZO”, navela je Miranović.

Ona ističe da digitalna podrška usvojenim protokolima liječenja omogućava dijagnostiku i liječenje pacijenata u svim situacijama na isti standardizovan način.

“Efekte koje očekujemo su prije svega da izabrani doktor ima dovoljno vremena za bavljenje pacijentom, da bude kompetentan, zadovoljan i motivisan, da implementacija protokola omogućava standardizaciju pristupa svakom pacijentu uz bezbjednost za ljekara i pacijenta i povećanje udjela usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite”, istakla je Miranović i navela da će se u Ministarstvu truditi da odreaguju na svaku primjedbu koja je objektivna i koja može da dovede do poboljšanja funkcionisanja sistema.

Na pitanje poslanice Demokratske partije socijalista (DPS) Nede Nenezić, Miranović je odgovorila da u zdravstvenom sistemu trenutno radi 1.860 ljekara u javnom zdravstvu.

“Ukupno 2.060, uzimajući u obzir ljekare zaposlene u privatnim zdravstvenim ustanovama, što je 3,3 ljekara na 1.000 stanovnika, veoma blizu evropskom prosjeku koji iznosi 3,4 ljekara”, kazala je Miranović. Ipak, kako je istakla, mjesta za opuštanje nema.

“Naprotiv, globalni trendovi upozoravaju na punu pripravnost i kontinuirano praćenje ljudskih resursa u nastupajućem periodu sa spremnošću da odgovorimo mogućim izazovima. Ljekar na primarnom nivou zdravstvene zaštite je čuvar kapije zdravstvenog sistema. On mora da bude stručan i moralno snažan da bi njegove profesionalne i etičke vrijednosti bile prepoznate”, napominje Miranović.

 

1 komentar

  1. Hello there, You’ve performed a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com