OTKRIĆE BRITANSKIH NAUČNIKA: Moguće je UMANJITI IZGLEDE za jaku infekciju KORONA VIRUSOM i ubrzati oporavak, a evo u čemu je KLJUČ - Volim Podgoricu

OTKRIĆE BRITANSKIH NAUČNIKA: Moguće je UMANJITI IZGLEDE za jaku infekciju KORONA VIRUSOM i ubrzati oporavak, a evo u čemu je KLJUČ

Britanski istraživači tvrde da jačina simptoma korona virusa može da zavisi od količine istog u organizmu. Manje virusa u organizmu – lakši tok bolesti! Više virusa u organizmu – povećan rizik za imuni sistem!.

Manja količina virusa u organizmu daje imunitetu više vremena da se izbori sa infekcijom prije nego što se virus nametne, odnosno daje priliku organizmu da lakše nadvlada Covid-19.

U praksi to znači da udisanje vazduha koji je iskašljao zaraženi pacijent može da dovode do jačih simptoma bolesti, negoli dodirivanje kontiminirane površine, recimo kvake koju je dodirivao. Upravo zatoi je socijalno distanciranje ključ koji ubalažava tok bolesti.

Pacijentima koji “uhvate” manju količinu virusa treba duže vreme da konstatuju prisustvo virusa, jer se za to vrijeme njihov imunitet bori sa Covidom-19. S druge strane prevelika količina virusa daje infekciji odskočnu dasku i povećava rizik da se imuni sistem preoptereti na samom početku borbe sa virusom, a dalje to smanjuje šanse za oporavak.

Nije isto da li u organizam primimo više ili manje virusa
“Kada neko krene u borbu s velikom količinom virusa u sebi, to može da preopteretiti imuni sistem. Tada tijelo nema vremena da reaguje. Zato moramo da se više brinemo u situacijama kada neko primi ogromnu dozu virusa, posebno udisanje. Naime, samo mililitar tjelesne tečnosti sadrži i više od sto miliona virusa”, objasnio je doktor Majkl Skiner sa Imperial College-a u Londonu, prenosi “Daily Mail”.

“Ishod infekcije, bilo da je riječ o teškoj bolesti ili laganoj prehladi, ponekad može da se odredi po tome koliko je virusa ušlo u vaše tijelo i započelo infekciju. Ključ je u veličini vojske na drugoj strani bojnog polja. Imuni sistem teško može da odbije napad ogromne vojske virusa”, dodala je profesorka Vendi Berklaj iz iste ustanove.

Ovaj naučni rad objavljen je časopisu The Lancet, a baziran je na studiji 76 zaraženih u bolnici u Kini kada su ljekari uočili da je prosječno opterećenje virusom kod težih oblika korona virusa daleko veće u odnosu na blage.

“Prosječno virusno opterećenje teških slučajeva bilo je oko 60 puta veće u odnosu na blage slučajeve, što sugeriše da veće opterećenje virusa može biti povezano s teškim kliničkim ishodima”, zaključili su naučnici predvođeni doktorom Vei Zangom.

Ključ je u so0cijalnom distanciranju
Dosadašnje iskustvo pokazalo je da najmanje 80 odsto pacijenata sa Covidom-19 dobije blagi oblik bolesti, sličan prehladi, ali ostatak može da razvije veće tegobe i probleme sa disanjem. Najteži slučajevi mogu da završe i na odjeljenju intezivne njege sa upalom pluća, a stopa preživljavanja u ovim slučajevima je oko 50 odsto.

Kako smanjiti šanse za izlaganje unosu velike količine virusa? Isključivo socijalnom distancom, odnosno izlacijom i izbjegavanjem bliskih kontakata!

“Da se ne bismo zarazili većom količinom virusa treba da držimo distancu od drugih. Opterećenje virusom biće veće ako nam neko direktno kašlje u lice, nego ako je od nas udaljen dva metra i virus stigne da se raširi po vazduhu. Ako vjerujete da je neko od ukućana zaražen, treba da bude izolovan u posebnoj prostoriji, jer što on ima više virusa u organizmu, to će ga više biti i u njegovom izdahu, kašlju ili kijanju”, objašnjava pomenuti infektiolog Vendi Barklej.

Ona je dodala i da će nas od izloženosti virusu na javnom mjestu najbolje zaštiti nošenje maske, rukavica, izbjegavanje dodirivanja lica, te stalno pranje i dezinfekcija ruku.

Žena.blic

1 komentar

  1. Bravo za engleske naučnike. Još samo da izmisle toplu vodu pa da im damo “nagradu za palamuđenje”.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com