ČEKA LI OVO CRNU GORU? I oni su mislili da su PROTJERALI VIRUS a sada su u NAJSTROŽEM KARANTINU - Volim Podgoricu

ČEKA LI OVO CRNU GORU? I oni su mislili da su PROTJERALI VIRUS a sada su u NAJSTROŽEM KARANTINU

Drugi najveći grad Australije, Melburn, bori se sa epidemijom koja je dovela do karantina sa možda čak i najvećim restrikcijama na svijetu. Mnogi kažu da će tako izgledati i “drugi svjetski karantin”, kako su ga prozvali mediji, najavljujući novi talas koji će većinu zemalja ponovo odvesti u karantin.

Ovaj novi karantin u Australiji je, kažu stručnjaci, posljedica ranog uspjeha ovog kontinenta. Australija je u junu mislila da je pobijedila virus, a onda su brojni putnici ponovo pokrenuli epidemiju. Donijeli su je u hotel, hotelski radnici su je proširili dalje i brojke su počele da vrtoglavo skaču.

Slično se dogodilo u Crnoj Gori koja se čak proglasila prvom korona fre državom u Evropi, i to je trajalo 42 dana. Ljudi su se opustili, počeli da putuju, i sada imamo najveći broj aktvnih sluajeva na 100.000 stanovnika u Evropi.

Danas je potvrđeno 69 novih slučajeva, a direktor Instituta za javno zdravlje dr Boban Mugoša kazao je da epidemija usporava i da se nada da će kriva početi da pada.

Ukoliko se to ne dogodi, može se desiti situacija kao Melburnu, kako bi se epidemija zaustavila.

Melburn
MELBURNFOTO: PROFIMEDIA

Pre dve nedjelje maske su u Melburnu postale obavezne. Međutim, infekcija se i dalje širi a vlast sada daje sve od sebe da prekine lanac prenosa zaraze. Uvedene su brojne stroge zabrane, a građani su zbunjeni novim brojnim i kontradiktornim pravilima. Da li smiju da zovu čistačice ili im je to zabranjeno? Smiju li da prošetaju psa? Smiju li da džogiraju ako imaju papir na kome piše da su testirani negativno? Ta i brojna pitanja redovno postavljaju na društvenim mrežama, zbunjeni brojnim pravilima.

Prema pisanju stranih medija, može se zaključiti da problem nedosljednosti nije “crnogorski izum”. Recimo, prošlog mjeseca je Hong Kong zabranio restorane. Samo dan kasnije, nakon bunta građana, ova zabrana je povučena. Pored toga, tu su i greške u sistemima. Recimo, pokazalo se da 9 od 10 zaraženih u Melburnu nisu bili ni testirani ni izolovani kada su se razboljeli. Tu je i neodgovornost građana – mnogi nisu poštovali karantin dok su čekali rezultate testiranja.

U Melburnu, gdje su sada na snazi najstrože mjere, 30. jula izbrojano je 753 nova slučaja. Melburn ima oko 4,5 miliona stanovnika.

Australijske vlasti kažu da su se odlučili za “šok terapiju”, odnosno strogi karantin i veruju da će on za 6 nedjelja protjerati virus. Prema njihovim statistikama, ako bi se 70 odsto građana strogo pridržavalo mjera, virus bi bio zauzdan.

Policija i vojska su na svakom koraku
POLICIJA I VOJSKA SU NA SVAKOM KORAKUFOTO: PROFIMEDIAMjere podrazumijevaju da se zatvaraju sve radnje osim prehrambenih i apoteka. Zatvaraju se i škole i prebacuju se na onlajn nastavu. Restorani se zatvaraju i prelaze samo na dostavu hrane. Zatvaraju se i vrtići – biće otvoreni samo za radnike koji imaju dozvolu ili obavezu da nastave da dolaze na posao.

To su jasna pravila koja su svima razumljiva. Slijedi i niz dodatnih pravila koja nisu jasna većini.

Recimo, velika gradilišta, ona na kojima se grade građevine više od tri sprata moraće da smanje broj radnika za 75 odsto, a radnici ne smiju da mijenjaju lokacije na kojima rade. Manja gradilišta mogu da imaju najviše pet radnika.

Zdravstveni radnici su, logično, ključni i mogu da se kreću po gradu slobodno. Ostali ključni radnici moraju u svakom trenutku da sa sobom imaju odgovarajuću dokumentaciju. Policajci su već imali četiri slučajeva u kojima su, kako su prijavili, bili primorani da razbiju prozor i izvuku putnike iz kola jer su odbijali da pokažu dokumentaciju. Jedna žena napala je policajca koji ju je kaznio jer nije nosila masku.

Mišljenja građana Melburna su podijeljena – dok neki pozdravljaju striktne mjere u nadi da će to smiriti virus, drugima smetaju tolike zabrane. Ima i onih između.

– Navijao sam za stroge mjere, mada moram da priznam da sada Melburn izgleda kao iz Orvelove “1984”, sa policajcima na svakom uglu – kaže Piter Barns (56). Ima i onih koji uživaju u miru u ovom ogromnom gradu.

– Atmosfera je kao da je njedelja u pedesetim godinama prošlog vijeka. Nikad nisam vidio ovako miran i tih grad – komentariše vlasnik prodavnice stripova.

Ipak, ovakve scene i ponovni karantin, gotovo izvjesno se u Crnoj Gori neće desiti do kraja avgusta. Iz Vlade su u nekoliko navrata poručili da ne mogu zatvoriti kompletnu privredu a nadaju se makar i djelimičnom spasu turističke sezone, iako ove nade ne dijele hotelijeri i ugostitelji sa primorja od koji mnogi nisu ni otvorili svoje objekte.

Pored toga, parlamentarni izbori 30. avgusta, gotovo su sigurna “brana” uvođenju strogog karantina.

Šta će biti u septembru, može samo da se nagađa.

V.M.

2 komentara

  1. Aw, this has been quite a nice post. In idea I would like to devote writing like this additionally – spending time and actual effort to produce a very good article… but so what can I say… I procrastinate alot and also by no means appear to get something accomplished.

  2. Again and again and again I like to think about this difficulties. In fact it was not even a week ago that I last thought about this very situation. Frankly, what is the answer though?

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com