ŠTA TAČNO POTRAŽUJU KARAĐORĐEVIĆI? Carević izjavom da imovinu treba vratiti nasljednicima aktivirao pitanje restitucije - Volim Podgoricu

ŠTA TAČNO POTRAŽUJU KARAĐORĐEVIĆI? Carević izjavom da imovinu treba vratiti nasljednicima aktivirao pitanje restitucije

Izjava grtadonačelnika Budve Marka Bata Carevića da država Crna Gora mora da vrati Sveti Stefan porodici Karađorđević, “jer je to imovina koju je bespravno oduzela”, izazvala je pravu buru u crnogorskoj javnosti, ali i otvorila, pomalo zaboravljeno pitanje restitucije srpskoj kraljevskoj porodici, koje se, htjeli, ne htjeli, jednom mora riješiti. 

A radi se o izuzetno vrijednoj imovini, na najatraktivnijoj crnogorskoj turističkoj lokaciji, Svetom Stefanu. 

Carević: Crna Gora da vrati Sveti Stefan porodici Karađorđević

“Karađorđevići vode postupak protiv države i oni će dokazati da je imovina na Miločeru njihova, ali taj proces se odvija mimo opštine Budva. Karađorđevići traže da im se vrati njihova imovina, a ne traže naknadu štete. Manje je bitno koliko to sve vrijedi, oni samo hoće svoju imovinu nazad, to im pripada po zakonu. U svakoj ozbiljnoj državi koja kuca na vrata EU, u predpristupnim pregovorima se kaže da je vladavina prava zagarantovana, pa zato treba biti pravedan”, kazao je Carević za Novu.rs. 

Sud u Beogradu je u aprilu 2014. godine rehabilitovao bivšu kraljicu Mariju. U odluci suda se kaže da su joj komunističke vlasti 1947. godine nelegalno oduzele imovinu i državljanstvo.

Ovom je odlukom omogućeno da na osnovu zakona o restituciji nasljednici bivše kraljevske porodice mogu da traže povraćaj oduzete imovine.

Krajem 2013. godine sud u Beogradu je donio odluku da se vila na Dedinju, u kojoj je bila smještena crnogorska ambasada, vrati Jelisaveti Karađorđević.

Šta tačno traže Karađorđevići

Princ Aleksandar II Karađorđević, Katarina Karađorđević i ostali nasljednici su preko svojih advokata još 7. aprila 2005. godine podnijeli zahtjev da se vrati cjelokupna imovina Karađorđevićima u Crnoj Gori.

Pored ljetnjikovca, vile Miločer, pomoćnih objekata i zemljišta u Miločeru, vinograda, obora, vrtova, pašnjaka, u okolini, tu imovinu čin i plac sa rodnom kućom kralja Aleksandra na Cetinju (sadašnji etnografski muzej), i dvorac “Ljeskovac” na Rijeci Crnojevića, zajedno sa zemljištem od 47.586 m2 na kojem se on nalazi.

Princ Aleksandar Karađorđević i njegova supruga Katarina traže da im se vrati i kompletna zemlja na ostrvu Sveti Stefan.

Na dvorište od 13.293 kvadrata luksuznog grada hotela upisana je zabilježba restitucije srpske kraljevske porodice. Riječ je o dvorištu grada hotela između luksuznih vila koje se nalaze na ostrvu.

“Zabilježba restitucije u korist prestolonasljednika Aleksandra II Karađorđevića i Katarine Karađorđević de Silva pokrenute pred Komisijom za povraćaj i obeštećenje”, upisano je u katastarsku evidenciju Uprave za nekretnine.

Krađorđevići su restitucijom obuhvatili i vilu Miločer, kompletan Miločerski park, parcele na kojima je izgrađen hotel Kraljičina plaža, kao i one na kojima se planira izgradnja depadansa budućeg hotela.

Restitucijom je obuhvaćen i zemljišni kompleks od pet hiljada kvadrata iznad Miločerskog parka.

Komisija za povraćaj i obeštećenje opštine Budva je 2007. odbila zahtjev Karađorđevića, a potom je, nakon prebacivanja nadležnosti na Regionalnu komisiju za povraćaj u Baru, ponovljena odluka budvanske komisije.

I jedna i druga komisija su imale isto stanovište. Prvo je, naime, bilo da uopšte ne postoji akt o oduzimanju, odnosno tvrdili su da ne postoji crnogorski akt kojim je imovina oduzeta. Karađorđevići su uložili žalbu drugostepenom organu – Ministarstvu finansija.

Karađorđevićima je imovina oduzeta 8. marta 1947. godine, odlukom tadašnje Narodne skupštine FNRJ.

Karađorđevići su ranih tridesetih godina prošlog vijeka kupili zemlju u Miločerskom parku od starosjedioca.

Kraljica Marija Karađorđević je u dvorac uložila 4,5 miliona ondašnjih dinara, a izgradnja je finansirana iz kraljevske blagajne. Ona je izgradila i crkvu Svetog Aleksadrna Nevskog na ostrvu Sveti Stefan, koja je bila porušena nakon što je Sveti Stefan pretvoren u luksuzni hotel, da bi je mještani prije nekoliko godina, potpuno rekonstruisali.

Crnogorska Vlada atraktivni hotelski komplaks Sveti Stefan – Miločer ustupa 2007. na trodocenijski zakup kompaniji Adriatic properties, čiji je je vlasnik grčki biznismena Petros Statis.

Adriatic properties ove godine nije otvorio grad hotel Sveti Stefan, a iz ove kompanije najavili su i arbitražni postupak protiv Crne Gore, jer im je nova vlast oduzela neke, kako tvrde, nezakonite, privilegije koje su imali za vrijeme bivše vlasti.

Statis tvrdi da je odlukom nove vlasti da kompleks Svetog Stefana otvori za građane narušen ekskluzivitet ovog mjesta. 

Mještani na kraljičinoj plaži

Osporava se i gradnja novog luksuznog četvorospratnog hotela sa pet zvjezdica, na mjestu gdje je bio Hotel Kraljičina plaža koji je srušen krajem 2018. godine. 

Zemljište na kome je bio srušeni hotel, odnosno započet novi, dio je imovine koju potražuju Karađorđevići. 

Zahtjev Karađorđevića za povraćaj upisan je neposredno prije nego što je tadašnje Ministarstvo održivog razvoja odlučilo da Statisu izda dozvolu da poruši stari hotel Kraljičina plaža i na njegovo mjesto izgradi novi, kao i depadans sa 66 apartmana.

Karađorđevići potražuju i privatno zemljište

Na imovinu četredesetak porodica u Miločeru u katastru je prije nekoliko godina stavljena zabilježba restitucije po zahtjevu Karađorđevića. Ove porodice, uglavnom tvrde da je ta imovina u njiovom posjedu vjekovima, a pokrenuti su i sudski sporovi.

Dio zemljišta čije vraćanje traži srpski prestolonasljednik od skoro pet hiljada, iznad Miločerskog parka u vlasništvu je Prve banke, čiji je većinski vlasnik Aco Đukanović, brat predsjednika države.

Osim u Crnoj Gori, potomci Karađorđevića tvrde da takođe polažu pravo na imovinu u Makedoniji (Demir Kapija) i Sloveniji (na Bledu, Bohinju i Brdu kod Kranja).

V.Mitrović

 

 

 

652 komentara

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com