POMOZITE SEBI: KAKO PREBOLJETI NEUZVRAĆENU LJUBAV? - Volim Podgoricu

POMOZITE SEBI: KAKO PREBOLJETI NEUZVRAĆENU LJUBAV?

Nije lako pronaći lijek za slomljeno srce. Potrebno je da se suočimo sa sobom i prestanemo da idealizujemo osobu za kojom patimo.

Tragom lirske književnosti shvatićemo da olovka uglavnom piše slomljenim srcem. Bez tolikih nesrećnih romansi, mnoge najljepše pjesme i priče nikada ne bi ugledale svjetlost dana. A neke se i dalje pišu, jer neuzvraćena ljubav nema rok trajanja. Opstaje kroz vrijeme, ne zna za prostor.

 

Stručnjaci kažu da kada nekog volimo, a povratna reakcija izostaje, osjećamo i mentalni i fizički bol. On se još više pojačava ukoliko na vrijeme ne shvatimo da niko nije vrijedan naših suza. Britanski naučnici dr Baumajster i Votman utvrdili su da od 155 muškaraca i žena, samo dva posto ispitanika nije patilo iz ovog razloga. Oni su upozorili da nesrećno zaljubljivanje može da izazove niz fizičkih reakcija, koje ozbiljno mogu da naruše zdravlje. Sve počinje sa proširenim zenicama, znojenjem i ubrzanim radom srca, nesanicom, gubitkom apetita, apatijom… Naš emotivni život utiče na cjelokupno stanje organizma, pa imamo osjećaj kao da smo iscijeđeni i bez kapi krvi. Stav holističke medicine je da neuzvraćena ljubav vremenom proizvodi sve simptome najburnijeg PMS-a. Zato je pitanje – kako je “preživjeti”?

– Najteže je suočiti se sa sobom u trenutku kada patimo za nekim ko je prestao da nas voli ili nas nikada nije ni volio. Ali, to je jedini način da pomognemo srcu i nastavimo da živimo kao i ranije. Kako? Tako što ćemo biti iskreni prema sebi, pa čak i surovi ako zatreba – kaže psihoterapeut dr Vesna Petrović.

Sagovornica “Života plus” objašnjava da za početak moramo da prestanemo da idealizujemo osobu za kojom patimo. Sve dok o njoj mislimo kao o personifikaciji savršenstva, sebi otežavamo. Ako govorimo kako bismo samo sa njom bili srećni i kako više nikada nećemo upoznati nikog sličnog, pospješujemo tugu. Zato je prvi korak – izlazak iz zablude, jer znamo da niko nije savršen.

– Razmišljajući na taj način, uspjećemo da pronađemo mane “objektu” naše ljubavi, a one će nam pomoći da se brže otrijeznimo. Možemo da ih ispišemo krupnim slovima na parče papira i čitamo naglas kad god potonemo u beznađe. Vremenom će postati toliko upečatljive u našoj glavi, da ćemo samo o njima misliti – savjetuje psihoterapeut.

Kada sagledamo mane, biće nam jasnije da li smo zaista zaljubljeni u tu osobu ili smo samo umislili, što nije rijedak slučaj. To je već značajan korak.

OSVAJANjE KAO ŽIVOTNA NAGRADA

Antropolog Helen Fišer tvrdi da kada nam neko ne uzvraća ljubav, počinjemo da osećamo duboku povezanost sa tom osobom.

– U mozgu se aktivira “dio” za nagrađivanje i vi osjećate veliku energiju, snažan fokus, intenzivnu motivaciju i spremni ste da rizikujete sve kako biste osvojili tu životnu nagradu. Drugim riječima, opsjednuti ste osvajanjem srca ravnodušne osobe – kaže dr Fišer.

Stručnjaci kažu da je neuzvraćena ljubav neka vrsta borbe između instinktivnog i logičkog dijela mozga. Zbog toga je potrebno da se odreknemo te osobe i svojih osjećanja prema njoj.Još osamdesetih godina prošlog vijeka dr Majkl Lajbovic je objasnio da je kod zavisnika od ljubavi i droge zajednička – euforija. A kada osjećanja nisu uzvraćena, dolazi do apstinencijalnog sindroma – negativnog raspoloženja, depresije, bijesa, nervoze, anksioznosti, osjećaja praznine, poremećaja sna. Pod naletima takvih “napada”, pristajemo i na poniženje i na stid. Kako je moguće da spriječimo da do toga dođe?

– Najvažnije je da napravimo distancu od osobe za kojom patimo, jer kada smo fizički udaljeni od nje, moći ćemo da izbjegnemo ružne scene. Umesto da je molimo ili vrijeđamo, kada nam naiđu žute minute, potrebno je da pozovemo prijatelje od povjerenja, sestru ili brata i da se pred njima isplačemo ili izvičemo. Oni su naši – razumjeće nas. Dovoljno je samo da nas saslušaju i već nam je lakše. Čak iako im u tom trenutku djelujemo kao da smo ludi, ne treba da brinemo. Važno je da se nismo ponižavali ili unižavali osobu koja je nas već preboljela ili joj nikada i nismo bili bitni. A pred pravim prijateljima ne treba da nas bude sramota – kaže dr Petrović.

Rješenje je da prekinemo svaki kontakt, jer ako se u ranoj fazi ozdravljenja i dalje budemo viđali ili povremeno čuli, “bolovanje” će potrajati. U nedogled. Što se prije distanciramo, to bolje. Jer, istraživanja pokazuju da je rizik od srčanog i moždanog udara udvostručen tokom prvog mjeseca patnje, pošto je tugovanje svojevrstan stres. On dovodi do gubitka sna i smanjenog apetita, što slabi imunitet i otvara prostor za bolesti srca – pokazalo je istraživanje sprovedeno na Sen Džordž univerzitetu u Londonu.

Da bismo to preduprijedili, potrebno je da iz sebe izvučemo maksimum i pokušamo da budemo jači nego ikad.

– Ako sebi kažemo da je dobro što smo sami, jer sada imamo šansu da upoznamo nekog mnogo boljeg i iskrenijeg, to će se i dogoditi. Ukoliko nastavimo da plačemo za onim ko nas uopšte ne konstatuje, nećemo nikome biti privlačni ni zanimljivi, pa ćemo zaista doći u situaciju da zauvijek ostanemo sami. Uostalom, zar vam ne zvuči loše pomisao da želite vezu sa nekim ko vas ne voli?! Ne zaboravite da par može da opstane samo ako su obje strane zainteresovane. Objasnite to sebi svaki put kad vam nadođu suze – kaže psihoterapeut.

Iako je osjećaj odbačenosti nužni pratilac neuzvraćene ljubavi, mi se često i dalje nadamo da će se stvari promijeniti. Međutim, ta nada je štetna, jer nas udaljava od realnosti. Zato sagovornica savjetuje da se u prvim danima patnje zaokupimo obavezama, hobijima, druženjima. Umjesto da sjedimo kod kuće i gledamo tužne ljubavne filmove, pametnije je da šetamo, vježbamo, kafenišemo sa prijateljima, sređujemo kuću… Svaka fizička aktivnost je dobrodošla, jer će nam prijati, a pritom ćemo izbaciti negativnu energiju.

– Suština je da imamo što manje vremena za sumorne misli – naglašava Vesna.

Ona čak predlaže da se prisjetimo osoba sa kojima smo ranije flertovali, jer bi mogli da nam pomognu u ovoj “međufazi” života. Naravno, ne treba da ih iskoristimo, nego samo da dozvolimo sebi da se ponovo osjećamo živim i da se podsjetimo da svijet nije stao.

I tu je još savjet da “vrijeme liječi sve rane”, koji često nervira, ali u praksi djeluje. Samo je ponekad potrebno da protekne malo, a ponekad malo više vode.

TINEJDžERI

Istraživanje koje je prošle godine rađeno među 1.200 srednjoškolaca u Srbiji pokazalo je da ih najviše muče problemi u školi i neuzvraćena ljubav. Stručnjaci kažu da su adolescenti skloni idealizaciji, što je preduslov za suze i bol. Oni se preko noći zaljube u osobe koje i ne poznaju, proizvoljno im pripišu kvalitete, uzdignu ih do neba a onda, posle dva-tri pogleda na školskim hodnicima ili u kafiću, smjelo izjavljuju da vole. Nekoliko dana kasnije počinju da pate, jer im druga strana ne uzvraća istom mjerom.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com