“Ustavni sud je promijenio odluku o naknadama za majke i to sakrio od javnosti” - Volim Podgoricu

“Ustavni sud je promijenio odluku o naknadama za majke i to sakrio od javnosti”

Demokratska Crne Gora pozvala je Ustavni sud da saopšti zbog čega je promijenio odluku u vezi sa naknadama za majke sa troje ili više djece, a o tome nije obavijestio javnost, kazao je Neven Gošović ispred ove partije.

Gošović, član Predsjedništva Demokratske Crne Gore naveo je da je u isključivoj nadležnosti Ustavnog suda da ocjenuje da li je neki zakon saglasan sa Ustavom. ali je, kako naglašava,  krajnje nedopustivo da Ustavni sud jedne države falsifikuje izreku sopstvene odluke, u istoj pravnoj stvari zauzima različite stavove, i određuje način izvršenja odluke suda na štetu prava korisnica naknade po osnovu rođenja troje ili više djece, rekao je Gošović na konferenciji za novinare .

-Ustavni sud je 19. aprila, nakon održane sjednice, na internet stranici objavio izreku Odluke tog Suda, po podnesenoj inicijativi za ocjenu ustavnosti odredbi zakona o dopuni Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.  Stavom I te Odluke, utvrđeno je da se ukida i u cjelosti prestaje da važi i član 54b osporenog Zakona. Stavom I te iste Odluke objavljene sa obrazloženjem 10. maja i dostavljene Službenom listu Crne Gore radi objavljivanja, utvrđeno je da se ukida i da prestaje da važi samo stav 2 člana 54b osporenog Zakona, kaže Gošović.
Stavom II Odluke Ustavnog suda objavljene nakon njenog usvajanja 19. aprila, utvrđeno je, kako kaže, da odredba člana 54a stav 1 Zakona o dopuni Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, u vrijeme njenog važenja, nije bila u saglasnosti sa Ustavom, dok se stavom II te Odluke objavljene 10. maja, konstatuje da je Ustavni sud na sjednici utvrdio ni da odredba člana 54b stav 1 istog Zakona, u vrijeme njenog važenja, nije bila u saglasnosti sa Ustavom.

Ustavni sud do 10. maja – kaže Gošović – nije objavio bilo kakvu ispravku Odluke tog suda objavljene 19. aprila pa je jasno da nije u ptianju tehnička greška.

-Sudije Ustavnog suda dužne su saopštiti javnosti da li su većinom glasova na sjednici održanoj 19. aprila, u ovom predmetu, izglasali Odluku čija je sadržina izreke na internet stranici Suda objavljena istog dana. Ako jesu, da li je u međuvremenu Ustavni sud preispitivao tu Odluku. Ako to nije urađeno, sudije Ustavnog suda treba da saopšte ko je i na koji način izmijenio sadržaj izreke Odluke Ustavnog suda objavljene 19. aprila. Ako argumentovani odgovor na ta pitanja izostane, biće više nego jasno da izvršena izmjena izreke Odluke Ustavnog suda objavljene 19. aprila, u naznačenom dijelu, predstavlja falsifikat, naveo je Gošović.

On je ukazao da je jedan od principa u radu Ustavnog suda da o istim pravnim stvarima odlučuje na istovjetan način.

Gošović je ocijenio da Ustavni sud, prilikom ocjene Ustavnosti odredbi dva zakona kojima su uređena pitanja za naknade majkama koje rode troje ili više djece, nije poštovao taj princip. Kako tvrdi, Ustavni sud utvrdio je da odredba člana 54a st.1 osporenog Zakona, kojom je propisano da žena koja rodi troje ili više djece ima pravo na naknadu u visini 70% prosječne neto zarade u Crnoj Gori, u vrijeme njenog važenja, nije bila saglasna sa Ustavom. Međutim, norma utvrđena Zakonom koji je stupio na snagu 17.01.2017.godine a koja glasi da “žena koja rodi troje ili više djece ima pravo na mjesečnu naknadu u visini od 264e”, po Odluci Ustavnog suda od 24.03.2017.godine, saglasna je sa Ustavom i ona ostaje na pravnoj snazi.  Iz ovako donesenih odluka Ustavnog suda proizilazi da je visina naknade majkama predstavljao kriterijum za ocjenu ustavnosti.

-Po ocjeni Ustavnog suda, odredba osporenog Zakona čijom primjenom su majke ostavrile pravo na uvećani iznos naknade, “žena koja rodi” dopušta neizvjesnost u pogledu krajnjeg efekta, te se ne može smatrati odredbom koja je zasnovana na načelu vladavine prava, niti odredbom kojom je ustanovljeno načelo pravne izvjesnosti i predvidljivosti, kaže Gošović. Ustavni sud je, utvrdio da su i iz tog razloga osporene odredbe Zakona nesaglasne sa načelom vladavine prava, kao najvišoj vrijednosti ustavnog poretka, ali odredbu “žena koja rodi” sadrži član 54a stav1 i član 54b stav 1, osporenog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti. Međutim, ta odredba, prema odluci Ustavnog suda od 24.03.2017.godine saglasna je sa Ustavom i načelom vladavine prava.  Nakon objavljivanja Odluke Ustavnog suda u Službenom listu Crne Gore, na pravnoj snazi ostaće samo izmijenjene odredbe člana 54a i 54b Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti za koje je Ustavni sud ocijenio da su saglasne sa Ustavom, a koje glase: Član 54a-Žena koja rodi troje ili više djece ima pravo na mjesečnu naknadu u visini 264 eura; i član 54b-Žena koja rodi troje ili više djece ima pravo na mjesečnu naknadu u visini 144 eura. I ništa više, dodao je Gošović. Po njegovom tumaćenju, primjenom ovako definisanih zakonskih normi, svaka majka u Crnoj Gori koja rodi troje ili više djece imaće pravo na naknadu u visini od 264 eura, ili u visini od 144 eura, po njihovom izboru.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com