Četiri direktora u EPCG podnijeli ostavke - Volim Podgoricu

Četiri direktora u EPCG podnijeli ostavke

 
 

Izvršni direktor Elektroprivrede Tonino Maljo ijoš tri italijanska rukovodioca u Elektroprivredi EPCG podnijeli su juče ostavke Odboru direktora elektroenergetske kompanije, saznaje Pobjeda.

Oni će, prema kolektivnom ugovoru, funkciju obavljati narednih 30 dana. Odbor direktora će u međuvremenu imenovati državne predstavnike u menadžmentu, koji će funkciju preuzeti od 2. avgusta.

Ostavke su, osim Malja, podnijeli glavni finansijski direktor Đankarlo Sanco, rukovodilac funkcionalne cjeline Proizvodnja Fulvio Ivo Guidi i pomoćnik direktora u Direkciji za upravljanje energijom Roberto Poci.

Maljo je sredinom avgusta prošle godine na poziciji izvršnog direktora zamijenio Stefana Pastorija, koji je bio direktor od novembra 2013. Pastori je zamijenio Enrika Malerbu, koji je na čelu kompanije bio od februara 2010. godine. On je bio prvi direktor EPCG, koji je izabran na prijedlog A2A, a nakon ulaska italijanske kompanije u vlasničku strukturu EPCG.

Vlada je juče dobila zvanično obavještenje A2A o aktiviranju put opcije, čime je zvanično počeo proces izlaska te kompanije iz vlasničkih i upravljačkih struktura EPCG. Put opcija je definisana akcionarskim ugovorom između Vlade i A2A, koji je sklopljen 29. avgusta prošle godine, a čiji je aneks parlament usvojio 29. marta ove godine.

Otplata akcija

“Vlada je u pregovorima postigla ovu opciju kako ne bi opteretila budžet Crne Gore, jer se radi o isplati u sedam godišnjih rata, počevši od 1. maja naredne godine. Radi se o sporazumnom rješavanju odnosa dva akcionara, pod uslovima do kojih se došlo pregovorima”, navodi se u saopštenju Ministarstva ekonomije.

Konstatuje se da nakon aktiviranja put opcije, A2A, u skladu sa akcionarskim ugovorom, nema više pravo na “bitna rezervisana pitanja“.

“Partnerstvo sa A2A je doprinijelo da je EPCG danas u boljoj poziciji nego što je bila u trenutku ulaska u partnerstvo sa A2A, iako to nije u mjeri u kojoj smo projektovali. Investirano je ukupno 110 miliona eura, profit za 2013. godinu je 35 miliona eura, dok je profit 2009. bio četiri miliona eura”, rekli su iz Ministarstva.

Dodaje se da se ove godine očekuje da gubici električne energije u distributivnoj mreži iznose oko 14 odsto, a 2009. godine više od 22 odsto.

Doveli EPCG u red

“Stepen naplate u prošloj godini je oko 101 odsto, a bio je 91,5 odsto u godini dokapitalizacije i djelimične privatizacije. U ovom trenutku kompanija ima preko 230 miliona eura na svojim računima, što predstavlja dobru bazu za investiranje. Zarade zaposlenih su u periodu od 2009. do 2015. u prosjeku veće deset odsto”, kazali su iz Ministarstva.

A2A je ranije angažovala Rotšild banku da im nađe kupca za njihovih 41,7 odsto akcija u EPCG.

A2A je 2009. godine za udio u EPCG platila 436 miliona eura.

Italijanska kompanija je uplatila 192 miliona eura za 11,46 miliona državnih akcija u EPCG i dokapitalizaciju te firme, odnosno po 96 miliona eura Vladi i EPCG. Potom su otkupili 12,02 miliona akcija manjinskih akcionara za ukupno 100,98 miliona. Fondovi Atlasmont, Moneta, Trend i Eurofond prodali su krajem maja 2009. svoj udio od 15 odsto akcija EPCG za ukupno 122,7 miliona eura, odnosno za 7,1 euro po akciji. Fond MIG je svoje dionice u EPCG prodao krajem jula za 17,84 miliona eura, odnosno za 7,6 eura po akciji.

Italijani su tada postali vlasnici 43,7 odsto akcija EPCG, da bi prije tri godine njihov udio pao na 41,7 odsto zbog odluke Skupštine akcionara o pretvaranju poreskog duga preduzeća od 45 miliona eura u akcijski kapital.

Taj je dug nastao kad je KAP ostao dužan EPCG 45 miliona eura, a energetska kompanija pokušala da taj dug naplati poravnanjem sa poreskim dugom.

Kako se parlament pobunio zbog tog dogovora Vlade i EPCG, dug KAP-a za struju je završio u stečajnoj masi.

Pošto je imovina kombinata u stečaju prodata za 28 miliona eura, nije ostalo novca za EPCG.

Pobjeda

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com