Po hrvatskoj potjernici: Na aerodromu Tivat uhapšen srpski general u penziji Borislav Đukić - Volim Podgoricu

Po hrvatskoj potjernici: Na aerodromu Tivat uhapšen srpski general u penziji Borislav Đukić

Na aerodromu Tivat uhapšen je srpski general u penziji Borislav Đukić (67) po hrvatskoj potjernici za navodni ratni zločin nad civilima tokom rata u Hrvatskoj i rušenje brane na Peruči, saopštio je Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas”.

Đukić, koji je državljanin Srbije, uhapšen je sinoć prilikom povratka za Beograd, a na istoj hrvatskoj optužnici sa njim nalazi se i general Ratko Mladić, tadašnji komandant 9. Kninskog korpusa JNA.

Đukić je bio zamjenik komandanta Glavnog štaba Srpske Vojske Krajine, kao i svjedok odbrane u procesu protiv bivšeg predsjednika SR Jugoslavije i Srbije Slobodana Miloševića i Republike Srpske Krajine Milana Martića.

Prema dokumentaciji “Veritasa”, Đukić je kao komandant 221. motorizovane brigade 9. Kninskog korpusa JNA, tada u činu pukovnika, optužen za rušenje brane na Peruči.

Tom optužnicom su obuhvaćeni još i generali Ratko Mladić, tadašnji komandant 9. Kninskog korpusa JNA, general Mile Novaković, tadašnji komandant Srpske vojske Krajine i major Milan Korica, tadašnji komandant svih pograničnih jedinica Milicije Republike Srpske Krajine.

Optuženima je već 1993. određen pritvor, te za njima raspisana potjernica koja je još na snazi.

Hrvatska optužnica iz 1995. godine generala Ratka Mladića i ostale tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u januaru 1993. godine.

Prema toj optužnici, generali Mladić i Novaković izdali su 28. januara 1993. godine nalog Đukiću i Korici, a oni svojim potčinjenima, da se postavi velika količina eksploziva i tako brana na Peruči pripremi za rušenje.

Postavljeno je oko 30 tona eksploziva, nakon čega su, kako se navodi u optužnici, nalogodavci povukli svoju vojsku s tog područja, a eksploziv aktiviran induktorom i detonirajućim štapinima.

Zbog eksplozije je došlo do urušavanja i oštećenja brane, odnosno rušenja tornja na brani, a nastala šteta procijenjena je na 25,55 miliona tadašnjih njemačkih maraka.

U optužnici se navodi da je, zahvaljujući pravovremenoj intervenciji radnika HEP-a, spriječen “cilj rušenja brane – potpuno potapanje i dovođenje u opasnost života više od 50.000 stanovnika gradova Sinja, Trilja i Omiša smještenih nizvodno od rijeke Cetine.

Ime Borislava Đukića nalazi se na spisku Tužilaštva Hrvatske procesuiranih za ratne zločine pred hrvatskim pravosuđem, koji je prije dvije godine dostavljen i Ministarstvu pravde Srbije.

*Cdm(

2 komentara

  1. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com