ISPOVIJEST CRNOGORCA ZARAŽENOG HIV-om: Bez roditelja danas NE BIH bio među živima

Svjetski dan borbe protiv side obilježava se danas. U Crnoj Gori trenutno živi 180 osoba koje su zaražene HIV-om. Jedan od njih je i sagovornik portala FOS, koji se već 13 godina bori sa ovom opakom bolešću. Ovo je njegova životna priča…
Nezaštićen seksualni odnos sa partnerom mu je promijenio život iz korijena. Tada, sa samo 24 godine, po preporuci dermatologa, odlazi na testiranje. Rezultati su pokazali da ima HIV.
MARKO MILAČIĆ: KAKO SAM DOBIO HIV
„Nisam saznanje o tome da sam HIV pozitivan doživio kao tregediju. Od ranije mi je bilo poznato da je liječenje moguće, jedino što nisam znao u kojoj mjeri je ono dostupno u Crnoj Gori. Prvo o čemu sam razmišljao je kako i da li uopšte da saopštim roditeljima“, kaže u ispovijesti za FOS naš sagovornik kome iz opravdanih razloga ne otkrivamo identitet.

Međutim, nije ovo samo njegova dilema. Ovo je bila ili je i dalje dilema za 180 osoba u Crnoj Gori koje žive sa ovom bolešću. Osuda, odbacivanje i izolacija samo su dio problema sa kojima se osobe zaražene HIV-om suočavaju.
PODGORIČANKA (28) HIV POZITIVNA: Kako me je JEDNA noć, KOŠTALA života
„Rekao sam svim članovima uže i pojedinim, meni bliskim, članovima šire porodice, ali i nekolicini najboljih prijatelja. Pozitivan HIV status saopštio sam tada već bivšem partneru koji me je zarazio, ali i tadašnjem partneru. Od samog početka sam naišao na razumijevanje i dobio podršku. Posebno važnom cijenim podršku roditelja jer bez nje, siguran sam, danas ne bih bio među živima“.

Prema podacima NVO „CAZAS“, prvi slučaj HIV-a u Crnoj Gori je utvrđen 1989. godine. Od tada pa do kraja 2016. ukupan broj registrovanih slučajeva je 228 osoba inficiranih HlV-om, od čega je 48 osoba umrlo od side. Bolest je ustanovljena najčešće kod mladih od 25 do 34 godine.
U Crnoj Gori je, prema nezvaničnim podacima, ove godine registrovano 20 novih slučajeva HIV infekcije, od čega je sedmoro već u fazi bolesti, saopštila je juče generalna direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja, Alma Drešević. Prošle godine registrovana su 34 nova slučaja.
Iako podaci govore da se povećava broj testiranja na HIV, iz NVO “CAZAS” kažu da svijest društva u vezi sa ovim problemom još uvijek nije na potrebnom niovu. Tako se osobe zaražene HIV-om i danas susreću sa brojnim preprekama.
Naš sagovornik s početka priče ističe da HIV pozitivne osobe često dobijaju otkaz na poslu ili bivaju izbačene iz stana u kojem žive kao podstanari, iako su u potpunosti radno sposobne i bezopasne po okruženje u smislu eventualnog prenosa infekcije. Tako je i on danas nezaposlen. Napominje i da HIV pozitivne osobe u strahu idu kod ljekara jer cure informacije iz zdravstvenog sistema.
„Na liječenje počinju dolaziti tek kada duboko ‘zagaze’ u AIDS fazu i kada ih nerijetko bukvalno ‘donesu’ na Kliniku za infektivne bolesti. Nažalost, nisu rijetke ni situacije u kojima osobe radije biraju da umru nego da dođu na liječenje i time rizikuju da im se sazna da su HIV pozitivne. Posebno je to indikativno u gej i biseks populaciji kojoj i sam pripadam.“
Uslovi u kojima se liječe, takođe, nisu na zavidnom nivou.
„Liječimo se u Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Crne Gore koja je smeštena u prilično oronuloj i neadekvatno opremljenoj zgradi i u kojoj, po tvrdnjama osoba koje tamo rade, osim navedenih problema, postoji i problem i sa manjkom osoblja. Posebno treba istaći neuslovnost same ambulante u kojoj se obavljaju pregledi, odnosno čekaonice, jer nema toaleta, a ni prijemnog šaltera“, pojašnjava naš sagovornik.
Dodaje da su poslije posljednjih izmjenama pravilnika o izdavanju ljekova pojednostavljene “komplikovane i vremenski zahtjevne procedure”, te da se smanjio broj odlazaka kod ljekara.

Osim zdravstvenog sistema, nekoliko NVO nastoji da pruži pomoć oboljelim osobama, ali i da edukuje okruženje.
„Na godišnjem nivou kroz naše servise prođe najmanje 1000 klijenata koji koriste usluge u okviru programa koji se realizuju. Prosječno na mjesečnom nivou oko 90 klijenata koristi usluge drop in centra koji je jedna od komponenata programa smanjenja štete, dok se radom na terenu i kroz vršnjačku edukaciju obuhvati mnogo više korisnika. Za savjet u vezi sa HIV-om, na AIDS info telefon se javi na mjesečnom nivou najmanje 15 osoba koje se najčešće upute u centre na testiranje ili u neki od naših ostalih servisa“, navode iz NVO „CAZAS“.
Iz “CAZAS-a” smatraju da je veliki napredak učinjen time što je država “prepoznala važnost ovih servisa” i što je odlučila finansijski da podrži njihov rad u oblasti prevencije HIV-a.
Portal Fos
I was just chatting with my coworker about this last week at the resturant. Don’t know how in the world we landed on the subject really, they
Vos paragraphe : bon quelques bons propos de désaccord mais je remets en question de la véracité des chiffres supputés ci dessus dans ce premier étude