U trci za Aerodrome četiri ponuđača - Volim Podgoricu

U trci za Aerodrome četiri ponuđača

Pretkvalifikacioni tender za dodjelu koncesije za Aerodrome Crne Gore (ACG) prošle su četiri kompanije – „Incheon International Airport Corporation” iz Južne Koreje, GMR iz Indije, konzorcijum francuskog Aeroport de Paris (ADP) i turskog TAV-a i „Corporacion America Airports” iz Luksemburga, saopštili su juče iz Ministarstva saobraćaja (MSP), na čijem čelu je Osman Nurković.
Navedena četiri ponuđača su jučerašnjom odlukom vladine komisije postali kvalifikovani ponuđači i sa njima će Vlada nastaviti pregovore.
Prema mišljenju vladine komisije, uslove nijesu zadovoljila tri ponuđača – „Limak holding” iz Turske, Čengiz i Kopenhagen airports iz Turske i Danske i konzorcijum „DAA International – Bouygues Batiment International – Marguerite – TIIC”, koji čine kompanije iz Irske, Francuske i Luksemburga.
Kompanija „Incheon Int ernational Airport Corporation“ upravlja najvećim aerodromom u Aziji, Inčon iz Seula u Južnoj Koreji. Ima godišnji promet od 65 miliona putnika. Indijski GMR airports limited ima preko 100 miliona putnika. Glavni aerodromi su im „Indira Gandi“ u Delhiju, kao i „Cebu“ u Filipinima i „Sabiha Gokcen“ u Istanbulu. Konzorcijum AdP/TAV na svojim aerodromima ima preko 120 miliona putnika. Oni gazduju aerodromom „Šarl de Gol“ u Parizu, imaju i aerodrome u Skoplju, Bodrumu, Tbilisiju,… Aeroport de Pari je većinski vlasnik TAV-a. „Corporacion America Airports SA“ većinom upravlja aerodromima u Južnoj Americi, a od evropskih ima Firencu, Pizu i Jerevan.
Nakon što je objavljena lista izabranih ponuđača, slijedi sastavljanje ugovora o koncesiji i upućivanje poziva kvalifikovanim ponuđačima. Oni će imati rok od 60 dana da dostave konačne ponude, koje ponovo ocjenjuje Tenderska komisija.
Ministar saobraćaja je ranije kazao da je koncesionim aktom predviđena obaveza ponuđača da avansno uplati najmanje 100 miliona eura i da tokom trajanja koncesije, odnosno u narednih 30 godina, državi uplaćuje najmanje 10 odsto godišnjeg prihoda Aerodroma. Očekivani obim investicija je najmanje 80 miliona u prve tri godine i, kako je dodao Nurković, najmanje 200 miliona eura tokom ukupnog trajanja investicije. Koncesijom će biti obuhvaćena izgradnja, rekonstrukcija, modernizacija, održavanje i korišćenje Aerodroma.
Koncesionar će imati obavezu da trenutno zaposlenima u Aerodromima Crne Gore ponudi ugovor o radu pod uslovima koji su definisani u kolektivnom ugovoru akcionarskog društva za uslužne djelatnosti u vazdušnom saobraćaju Aerodromi Crne Gore.
Vlada je ranije saopštila da očekuje da do početka ljeta bude poznat ponuđač koji će dobiti oba aerodroma na 30 godina.D.M.-Vl.O.
Imaju dovoljno para da se sami razvijaju
Koncesija za Aerodrome je podijelila koalicionu vlast. Jedan od konstituenata vlasti, Socijaldemokratska partija (SD), čiji kadrovi upravljaju Aerodromima, u više navrata su saopštili da su koncesiona dokumenta za Aerodrome u pojedinim djelovima nezakonita, da ne štite interes države, da je njima obuhvaćeno i nekoliko stotina hiljada kvadrata imovine u Tivtu koja nije vlasništvo države, te da nije napravljena procjena vrijednosti zemljišta koje se daje u najam, nego samo procjena resursa koje će preuzeti koncesionar.
Istakli su da su protiv davanja aerodroma u koncesiju, jer to preduzeće ima dovoljno para na računima, kao i mogućnost kreditnog zaduženja za modernizaciju zračnih luka.
Takođe, to preduzeće poslednjih godina bilježi rast profita i broja opsluženih putnika. Profit u 2018. godini je iznosio skoro deset miliona eura.
(Dan)

1 komentar

  1. Hey very nice site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?I’m glad to seek out a lot of useful information here in the put up, we’d like develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com