DOKTORKA OBJASNILA ŠTA ĆEMO SVE OSJEĆATI TOKOM IZOLACIJE: Snižen fitilj, periodi plakanja, nemir, tuga, gubitak kose… - Volim Podgoricu

DOKTORKA OBJASNILA ŠTA ĆEMO SVE OSJEĆATI TOKOM IZOLACIJE: Snižen fitilj, periodi plakanja, nemir, tuga, gubitak kose…

Dr Ranka Radulović, psihoterapeut i muzikoterapeut mišljenja je da je potrebno da se ljudi, u jeku epidemije korijona virusa, i psihički pripreme za sve ono što se dešava.

Savete kako prepoznati stanja u kojima se nalazite tokom izolacije i samoizolacije objavila je na svom Fejsbuku i dr Radulović.

-Da bih bila efikasnija u odgovaranju na pitanja koje mi stižu, evo informacija koje se odnose na opšte reakcije stresa i sugestija:

Psihološke i emocionalne reakcije na stres:

Osjećanje herojstva, neranjivosti, euforije; poricanje; anksioznost i strah; zabrinutost za sigurnost sebe i drugih; ljutnja; iritabilnost, nemir; tuga, žalost, depresija, neraspoloženje, uznemirenje; krivica ili krivica preživjelih; osjećanje preplavljenosti beznadežnosti; osjećanje izolovanosti, izgubljenosti i napuštenosti; apatija; identifikacija sa preživjelim.

Kognitivni problemi
Problemi pamćenja; dezorijentacija; konfuzija; usporenost mišljenja i razumevanja;teškoće sa računjanjem , postavljanjem priroteta i donošenjem odluka; slabost koncentracije; ograničeno vrijeme pažnje; nemogućnost da se prestane misliti o katastrofi; krivica

Ponašanje
Promjene u aktivnostima, smanjena efikasnost; teškoće u komunikaciji, povećan osjećaj za humor; izlivi ljutnje, snižen fitilj, raspravljanje, svađanje; nesposobnost da se opusti; nesposobnost da odustane u realno bezizlaznoj situaciji; promjena u navikama ishrane, promjene u intimnim odnosima i seksualnosti;
promene u izvođenju posla; perodi plakanja; povećana upotreba alkohola i duvana ili droge; socijalna izolacija i tišina; posebno visoki stepen opreznosti vezi sa mjerama sigurosti ili okruženja; izbjegavanje akivnosti ili mjesta koja su okidač “sjećanja” na traumatsku situaciju.

Fizički:
Povećana srčana frekvencija, respiracija; povećan krvni pritisak; uznemiren stomak, mučnina, povraćanje; promjene u apetitu, gubitak ili dobijanje na težini; znojenje ili ježenje; drhtavica ruku ili usana; mišićni trzaji; tunelski vid; osjećanje nekoordinisaniosti; bol u donjim leđima; umor; promjene u seksualnoj želji; smanjena otpornost na infekciju; rasplamsavanje alergije i artritisa; soživljavanje knedle u grlu; gubitak kose.

Vjerovatno ste neke od ovih reakcija prepoznali kod vas. Reakcije su normalne i svi ih osjećaju. Što se budete bolje adaptirali, one će da se smanjuju.

Kada znamo da su pretjerane? Pretjerane su ukoliko se javljaju simultano, velikog su intenziteta ili traju po cio dan, pa vas ometaju u svakodnevnom funkcionisanju u okviru kuće, funkcionisanju na poslu ili dovode da ne možete da poštujete preporučene mjere od strane države.

U tom slučaju treba da se izolujete u okviru kuće, da ne slušate TV vijesti ili da prestanete da dobijate infomacije on line u vezi sa epidemijom na nekoliko sati. Treba da se odmorite i radite individualne aktivnosti koje Vam inače pričinjavaju zadovoljstvo.

Ukoliko imate radnu obavezu, a osjećate simptome ekstremnog stresa, obavijestite o tome svog pretpostavljenog i zamolite da Vas neko zameni na nekoliko sati ili dana, ako je ikako moguće u okviru organizacije vašeg posla.

Ukoliko se reakcije stresa ne smanjuju tokom vremena, ili se jave drugi simptomi, molim Vas da TELEFONOM ili ON LINE potražite psihološku podršku, ili se javite svom psihijatru da se koriguje terapija (za one koji se liječe ili su ranije liječeni).

 

Espreso

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com