PLANTAŽE: Maraš će umjesto 8 primati 4 prosječne zarade

Na sjednici Odbora direktora Kompanije »13. Jul Plantaže« A. D, kojom je predsjedavao prof. dr Veselin Vukotić, predsjednik Odbora direktora, pored članova Odbora direktora, učešće su uzeli Izvršna direktorica i članovi Menadžmenta i zaposleni koji bitno učestvuju ili vode određene operativne poslove u Kompaniji.
Zbog ekonomske krize koju je izazvala pandemija Covid-19 i očekivanih rezultata u ovoj godini, Odbor direktora je donio odluku o smanjenju zarade Izvršne direktorice za 2020. godinu sa 8 na 4 prosječne mjesečne zarade u Kompaniji.
Kako je navedeno u saopštenju Plantaža, članovi Odbora direktora primaju nadoknadu određenu Zakonom.
“Predsjednik Odbora direktora prima nadoknadu u visini jedne prosječne plate u Kompaniji, a članovi Odbora primaju nadoknadu u visini 70% jedne prosječne zarade u Kompaniji. Shodno Zakonu, u prošloj godini Predsjednik Odbora je prosječno mjesečno primao 728 eura, članovi Odbora 528 eura”, navodi se u saopštenju.
Iz kompanije napominju da predsjednik i članovi Odbora direktora nijesu u stalnom radnom odnosu sa kompanijom „Plantaže“.
Na prvom dijelu sjednice odbora direktora kompanije “13. Jul Plantaže” razmatran je Izvještaj o realizaciji Ugovora o menadžmentu, koji je podnijela Izvršna direktorica.
“Ovaj izvještaj za 2019. godinu je jednoglasno usvojen, gdje se konstatovalo da je iskazani pozitivni rezultat ostvaren uprkos brojnim teškoćama u poslovanju Kompanije, uz napomenu da je prošlogodišnja berba bila jedna od najtežih u kompanijskoj istoriji, a to prije svega zbog izrazito nepovoljnih klimatskih uslova. Isto tako, ukazano je na posebne probleme koji prate poslovanje ove kompanije”, navodi se u saopštenju.
Na drugom dijelu sjednice u proširenom sastavu, Odbor direktora je, kako je saopšteno, sa menadžmentom i drugim zaposlenim koji obavljaju značajne operativne poslove u kompaniji analizirao novonastalu situaciju uzrokovanu pandemijom virusa Kovid-19 i istovremeno razmatrao uvođenje mjera koje će doprinijeti da se adekvatno odgovori na aktuelne poslovne izazove i rizike.
Fokus rasprave je, kako su kazali, bio na kreativnom prevazilaženju problema, na novim idejama i novim prilikama. Bazično pitanje je bilo kako da se obezbijedi opstanak Kompanije kroz njen razvoj.
“Konstatovano je da Kompaniju očekuju ogromne i realne teškoće u kompanijskom poslovanju, koje su u ravni izraza ekonomskog pakla, a to posebno ako se imaju najavljeni krizni trendovi svjetske ekonomije koji se upoređuju sa onom iz 1929. godine”, navodi se u saopštenju.
Odbor je preporučio menadžmentu da posebnu pažnju poklanja kako očuvanju postojećih, tako i nalaženju novih tržišta, jer će kriza, zavisno od dužine, ozbiljno uticati na smanjenje prihoda.
“Posebno je istaknuta potreba da se ubrzano nastave pregovori sa poslovnim partnerima iz Kine i nastoji ostvariti dogovor koji je postignut prije pandemije u Kini oko prodaje proizvoda kompanije u iznosu od 2 do 3 miliona eura. Sadašnji pregovori idu teško – ali moramo biti uporni. Takođe je potrebno raditi na započetim aktivnostima otvaranja tržišta Rusije, koje je iz poznatih političkih razloga u posljednje vrijeme zatvoreno za proizvode iz Crne Gore, a s obzirom na ranije očekivani godišnjih prihod od 3 do 4 miliona eura, ozbiljno ugrozilo poslovanje kompanije”, navodi se u saopštenju.
a sto se brukate podignite to na 10–15, sta je to za vas jaku firmu.