“Opozicija na izborima da bude kao Island na EP”

Prema njegovom mišljenju, recept za pobjedu nad DPS-om je međusobno nenapadanje i sinhronizovan nastup opozicije. Sve one koji zaista žele fer izbore poziva da zajedno rade kako bi to i ostvarili, umjesto što,k ako je rekao, kod građana šire defetizam o “80 hiljada fantomskih birača”.
On je određenim parapolitičkim strukturama poručio da se s punim pravom plaše, jer dolazi vrijeme SNP-a.
Na pitanje smatra li da je Ugovor sa A2A zaista bio prelomni razlog da pojedini opozicionari najave izlazak iz Vlade izbornog povjerenja, Milić odgovara da se nijesu konsultovali kada su ulazili u Vladu, te da je neprimjerno da im daje bilo kakve savjete.
“Što se tiče poslovnog odnosa države i A2A, smatram da je odluka donesena u Parlamentu štetna i na kratki i na dugi rok po interese Crne Gore. Znajući da ćemo doći u ovu situaciju, bio sam u sjedištu A2A u Milanu – u Ulici Francesca Sforze – obavio razgovore sa profesorom Valottijem i njegovim timom i znam šta italijanski partneri stvarno misle o svojoj investiciji u Crnoj Gori. Prvo, radi se o kompaniji koja ima 12.000 zaposlenih u pet privrednih sektora sa prošlogodišnjim prometom od 4,9 milijardi eura. Namjerni su kupiti pet komunalnih preduzeća u okolini Milana (Lodi, Pavia, Crema, Cremona) i dogovorena je suma od 113 miliona eura za tu transakciju. Zbog svega toga, smatram da smo našem poslovnom partneru trebali ponuditi za 22 odsto akcija 125 miliona eura uz dogovor da ćemo ostalih 20 odsto kupiti u narednih pet godina uz pravo preče kupovine”, naveo je Milić.
On napominje da država nije nikada prodala 43 odsto već nesto preko 18 odsto, te da je potpuna neistina da ćemo zaraditi mogućom kupovinom sada 41 odsto akcija 180 miliona eura.
“Drugo, treba pretvoriti poreski dug Rudnika uglja (danas je on značajno iznad 15 miliona eura) u akcije čime bi povećali udio države i treće – ponuditi u istoj transakciji otkup akcija A2A čime bi država stekla više od 70 odsto akcija Rudnika uglja Pljevlja. Na ovakav način povratili bi potpunu kontrolu i nad EPCG i nad Rudnikom uglja, uštedjeli bi novac i obezbijedili moguće finansiranje izgradnje hidrocentrale Komarnice. Smatram da je ova ponuda potpuno u skladu sa razgovorima koje sam imao u Milanu i da podjednako štiti i interese države i A2A. Za nju nije kasno i nakon parlamentarnih izbora da se obavi”, istakao je lider SNP-a.
Na pitanje kako ocjenjuje rad opozicione “trojke” u Vladi, Milić je rekao da SNP neće nikome aplaudirati, ali neće nikog ni ometati.
“Svi oni koji iskreno žele stvaranje uslova za slobodne i poštene izbore, ponavljam, imaju našu podršku i pomoć. A posla, kada je u pitanju blokiranje brojnih mehanizama za kupovinu glasova i izbornih zloupotreba, odnosno sređivanje biračkog spiska ima puno, a vremena malo. O tome u kakvom se žalosnom stanju, da zasluženo ne upotrijebim neku težu riječ, nalazi birački spisak možda najbolje govori činjenica da su precizniji podaci iz popisa u vrijeme vladanja Otomanske imperije ovim prostorima, nego što je današnji birački spisak Crne Gore”, kazao je on.
Podsjeća da je SNP dostavio Ministarstvu unutrašnjih poslova sijaset konkretnih primjera i da očekuje da se svi ti slučajevi riješe, a odgovorni za evidentne zloupotrebe procesuiraju.
“Jasno je da loše stanje u biračkom spisku nije slučajno, jer DPS priželjkuje prostor u kome može i dalje da lovi u mutnom. To je, inače, teren na kojem se oni najbolje snalaze. Da postoji Olimpijada za izborne krađe nema nikakve dileme da bi DPS osvojio ubedljivo zlatnu medalju. Zbog toga je za SNP posebno značajan rad Koordinacionog tijela MUP-a za praćenje implementacije izbornog procesa, čiji je cilj sređivanja stanja, nedostataka i kontrole u vođenju biračkog spiska”, naveo je Milić.
On je pozvao i ostale političke partije da dostavljaju informacije/saznanja oko problema koji karakterišu birački spisak Crne Gore, umjesto što šire defetizam kod građana pričom o “80 hiljada” fantoma u biračkom spisku.
Milić je poručio da će SNP će i dalje značajno i aktivno učestovati u političkim dešavanjima i pored, kako je rekao, neskrivenih nedobronamjernih pobuda određenih parapolitičkih centara moći da nanesu što više štete partiji.
“Nije to slučajno, jer je SNP garant istinskih i stvarnih promjena sistema vladanja u Crnoj Gori, a toga se mnogi plaše. Mogu im poručiti – s punim pravom se plašite, jer dolazi vrijeme SNP-a, a to znači stvarne promjene načina vladanja, kako bi naša prelijepa država konačno postala mjesto dostojnog života za sve njene građane. Vrijeme je da stavimo tačku na pljačku Crne Gore. SNP to može i ne samo da može, već će tako i biti, jer će SNP biti značajan dio buduće nove vlasti”, naglasio je Milić.
Lider Demosa Miodrag Lekić nedavno je saopštio da sa SNP-om pregovara o eventualnom zajedničkom nastupu na izborima.
“Eventualne koalicije trebaju biti oformljene sa programski srodnim subjektima, jer cilj ne treba da bude udruživanje radi udruživanje, već promjena dosadašnjeg načina vladanja, koji je doveo Crnu Goru na ivicu ekonomskog sunovrata. U tom smislu i pravcu bio je i razgovor sa gospodinom Lekićem”, rekao je Milić na tu temu.
Prema njegovim riječima, za opoziciju je najbolje rješenje sinhronizovano djelovanje, pa bilo da su u pitanju izlazak na izbore, bojkot ili protesti.
“Da se pozovem na primjer Islanda. Njihova fudbalska reprezentacija, gledajući pojedinačno igrače, nije bila među onima kojima je predviđen neki uspjeh na nedavnom Evropskom prvenstvu u Francuskoj. Ali, na tom turniru svi igrači Islanda pokazali su šta znači pravi timski nastup, bez soliranja i želje da se pojedinac istakne, već je interes čitavog tima stavljan u prvi plan. Svjedoci smo da je opozicija u prošlosti često dolazila do samih vrata pobjede na izborima ili ih čak i otvarala, ali zbog nesinhronizacije nije te uspjehe valorizovala na pravi način, već je DPS, zahvaljujući svom bogatom arsenalu mahinacija, ostajao na vlasti. Zato SNP poziva opoziciju da naš cilj bude više poslaničkih mandata od DPS-a, a ne ko će unutar opozicionog bloka biti prvi”, kazao je Milić.
SNP smatra, navodi on, da gdje god ima opozicionog interesa treba pružiti šansu saradnji, pa i sa SDP-om.
“SNP, svakako, ne zaboravlja da je SDP punih 18 godina bio u čvrstom zagrljaju sa DPS-om, odnosno ruku pod ruku sa tom partijom učestvovao u mnogim nečasnim radnjama. Sa SDP-om nas kudikamo više razlikuje njihovo dosadašnje “činjenje”, nego programske odrednice. SNP nikada nije bio taj koji je rušio mostove, jer zna koliko je teško izgraditi ih”, istakao je on.
Thanks i love your article about Catholic Priests and Former Abortionist Confront Congress on Meaning of “Abortion” | Fr. Frank Pavone's Blog