DAN NEPISMENIH: Evo koliko ih je u Crnoj Gori

Sociolog Andrija Đukanović smatra da statistički podaci u našoj zemlji govore da nemamo problem nepismenosti i da je to značajan pokazatelj nivoa razvoja društva.
“U taj procenat nepismenih najvjerovatnije ulaze starije osobe iz ruralnih područja, kao i pripadnici nekih ranjivih grupa prije svega romske populacije. I pored činjenice da nema značajnijeg broja nepismenih treba raditi da se to promijeni”, objašnjava Đukanović za Pobjedu.
Ipak, on kaže da u današnje vrijeme moramo govoriti i o informatičkoj pismenosti koja, kako smatra Đukanović, u eri razvoja tehnologije postaje značajan faktor socijalne inkluzije i razvoja ličnosti.
“Tu naše društvo još uvijek zaostaje za razvijenim državama. U perspektivi to može predstaviti ozbiljan problem”, upozorava Đukanović.
Podaci pokazuju da je više nepismenih žena nego muškaraca u našoj zemlji, kao i da nepismena žena u prosjeku je stara 66 godina, a nepismeni muškarac u prosjeku ima 44 godine.
Komentarišući ovaj podatak, Đukanović je kazao da postoji veliki broj žena iz romske populacije koje su nepismene, kao i da je taj problem vezan za neka nerazvijena seoska područja u kojima još vladaju.
“Kod žena se veliki procenat nepismenih može tražiti u činjenici da je uloga žene do skoro bila isključivo vezana za ulogu majke i domaćice, a obrazovanju i pismenosti se pridavalo manje značaja”, kazao je on.
Šta je funkcionalna pismenost
“To što neko poznaje slova, piše i čita ne znači da je pismen. Funkcionalna pismenost podrazumijeva mogućnost da se razumije i zna pročitano, dovedu stvari u određenu vezu, te primijene znanja putem verbalne i pisane komunikacije u raznim situacijama”, objašnjava profesorica razredne nastave u Osnovnoj školi “Milorad Musa Burzan” u Podgorici Vesna Kipa.