Inspekcija ZATVORILA 11 privatnih ambulanti i podnijela 109 prekršajnih prijava

Zdravstvena inspekcija zatvorila je 11 privatnih ustanova u 2016. godini i podnijela 109 prekršajnih prijava zbog nepravilnosti utvrđenih u bolnicama i domovima zdravlja. Uprava za inspekcijske poslove u izvještaju o radu za prošlu godinu navodi da su inspektori izvršili 281 kontrolu u javnim ustanovama, a 472 u privatnim i ustanovili su 233 nepravilnosti. Kako piše u izvještaju, Inspekcija je naložila 83 prekršajna naloga zdravstvenim ustanovama i radnicima i naplatila 27.500 eura kazni. Zdravstvena inspekcija je pregledom kartona utvrdila da su četiri izabrana ljekara nezakonito propisivala bolovanja i nepotpuno vodila podatke pacijenata, zbog čega su kažnjena sa po 200 eura, prenosi Dan.
– U osam slučajeva utvrđeno je da subjekti nadzora nemaju rješenje o ispunjenosti uslova u pogledu prostora, kadra i opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti, te je donijeto osam rješenja o zabrani obavljanja zdravstvene djelatnosti. Kod tri subjekta nadzora izvršeno je pečaćenje objekata u kojima se obavljala zdravstvena djelatnost.
Nepravilnosti zbog kojih su preduzete mjere od strane zdravstvenih inspektora odnosile su se na neposjedovanje dokumentacije za zdravstveni kadar, neobezbjeđivanje kontinuiteta zdravstvene zaštite, neposjedovanje rješenja Ministarstva zdravlja o ispunjenosti propisanih uslova za obavljanje zdravstvene djelatnosti, odbijanje obavezne imunoprofilakse djece, nepropisno vođenje medicinske dokumentacije, neposjedovanje dokaza o obaveznom zdravstvenom pregledu za zaposlena lica, neposjedovanje dokumentacije u zdravstvenoj ustanovi u skladu sa propisima, dopunski rad zdravstvenog radnika van mreže zdravstvenih ustanova, izdavanje ljekova suprotno propisima, obavljanje prometa medicinskih sredstava suprotno propisima, ističu u izvještaju.
Iz Inspekcije navode da su donijeli dva rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti zdravstvenom radniku bez licence za rad, ili bez obnovljene licence.
– Donijeto je osam zabrana obavljanja dopunskog rada ljekarima u zdravstvenoj ustanovi bez saglasnosti direktora, kao i za četvoro medicinskih radnika koji nijesu imali potvrdu o zdravstvenom pregledu. Zabranjen je rad jednom medicinskom radniku jer nije imao ljekarsko uvjerenje za rad u zoni jonizujućeg zračenja, navode iz Inspekcije.
U izvještaju kažu da su povukli četiri lijeka iz trajnog prometa, zabranili uvoz jednog medikamenta i prodaju tableta „diklofenak” bez recepta.
– Zdravstvenoj inspekciji su u 2016. godini podnesene 192 prijave. Zdravstvena inspekcija je vršila nadzor po Metodologije analize rizika u vršenju inspekcijskog nadzora, shodno odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru, sa ciljem proaktivnog djelovanja u prevenciji i ranom otkrivanju koruptivnih radnji i drugih djela sa obilježjima korupcije, i to, segmenti nadzora koji se odnose na odsustvo sa posla zbog privremene spriječenosti za rad, upisivanje stomatoloških usluga u medicinsku dokumentaciju koja se dostavlja Fondu za zdravstveno osiguranje radi refundacije, navode u izvještaju.
Iz Inspekcije ističu da su prilikom nadzora u zdravstvenim ustanovama, pored kontrole iz oblasti zdravstvene djelatnosti, u 537 objekata izvršili i kontrolu primjene Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda i prilikom pregleda nijesu utvrđene nepravilnosti.
whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the good work! You know, many people are searching around for this info, you could help them greatly.
Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.