Inspekcija će da utvrdi šta radi Vojvodićeva - Volim Podgoricu

Inspekcija će da utvrdi šta radi Vojvodićeva

Ministarstvo prosvjete poslalo je  juče prosvjetnu inspekciju na Univerzitet Crne Gore, nakon što su ignorisali raniju odluku Vlade i nijesu   raspisali konkurs za upis u Višu medicinsku školu u Beranama.

Rektorka UCG Radmila Vojvodić optužila je sinoć  Vladu da “odlučuje po lokal-patriotskim i kratkoročnim socio-političkim motivima” i da UCG neće dozvoliti  da ih zaplaši blokadama.

Inspekcija provjerava kompletnu dokumentaciju UCG, uključujući akreditacije programa. O novonastaloj situaciji Ministartsvo će se oglasiti nakon nalaza inspekcije, saznaju“Vijesti”.

“Poslali su Prosvjetnu inspekciju u UCG. Svakako, naš stav je jasan – spremni smo da raspišemo konkurs ali za VMŠ koja će biti studijski program pri Medicinskom fakultetu u Podgorici”, rekao je ranije juče “Vijestima” prorektor Predrag Stanišić.

Za sada nije izvjesno kada će biti raspisan konkurs za upis brucoša u Visoku medicinsku školu, jer obje strane čvrsto ostaju pri pređašnjim odlukama.

Nakon što Upravni odbor UCG u petak nije raspisao jedino konkurs za Višu školu sa sjedištem u Beranama, Vlada  je upozorila da su to dužni da urade na osnovu njihove ranije  odluke o upisu istog broja akademaca kao i prethodnih godina.

“Univerzitet nije nadležan da tumači i mijenja odluke Vlade u dijelu studijskih programa i broja studenata, već da odluke sprovede,” saopštila je Vlada u petak.

Ministarstvo se nije oglašavalo ovim povodom, niti je ministar  Damir Šehović tokom rasprave o setu obrazovnih zakona  u parlamentu juče to pominjao.

UCG je sinoć prenio izjavu rektorke povodom  “interesovanja javnosti na temu nadzora Univerziteta o primjeni Zakona o visokom obrazovanju u aktuelnom slučaju upisa na studijski program Visoka medicinska škola Medicinskog fakulteta”.

Vojvodić je navela da  “Zabrinjava da se zagovaraju reforme i mijenja nacionalna legislativa,  a da se istovremeno krše osnovni standardi kvaliteta i odlučuje po lokal-patriotskim i kratkoročnim socio-političkim motivima”. “Zbunjujuća je lakoća kojom se forsiraju rješenja kojima 70 mladih ljudi dobija upitno obrazovanje i diplomu. Za razliku od drugih, mi na Univerzitetu nijesmo smetnuli sa uma da postoje mladi ljudi koji žele kvalitetnu diplomu i vrhunsko znanje, kao budući profesionalci u zdravstvu, trenutno zaglušeni bukom laičke i politizovane javnosti…“ UCG determiniše razvoj društva i ne smijemo sebi dozvoliti da nas zaplaše prijetnje blokadama bilo koje prirode,”  poručila je rektorka.

Dekan Medicinskog fakulteta Goran Nikolić juče je saopštio da  je spor UCG i Ministarstva prosvjete u vezi sa mjestom izvođenja nastave na štetu studenata.”Žao mi je što ove godine studenti nisu u prilici da upišu reformisani program Medicinskog fakulteta – Visoka medicinska škola,” reko je dekan. 

Usvojeni zakoni, Šehović kritikovao pojedine direktore

Poslanici vladajuće koalicije crnogorskog parlamenta usvojili su juče set zakona iz oblasti obrazovanja i vaspitanja kojima se, kako je rečeno, obezbjeđuje sveobuhatnost, dostupnost, usklađenost i transparentnost u toj oblasti. Usvojeni su zakoni o izmjenama i dopunama Zakona i Opšteg zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, stručnom i obrazovanju odraslih, vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim potrebama, gimnaziji i predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Ukoliko srednje stručne škole (SSŠ) ubuduće ne uspiju da upišu potreban broj svršenih osnovaca na strukama, čiji su kadrovi potrebni lokalnoj privredi, direktori tih obrazovnih ustanova će biti smijenjeni. “Ili će direktori tih stručnih škola uspjeti da promijene svijest kod svršenih osnovaca i da jedan dio njih motivišu da upišu njihove škole ili oni više neće raditi taj posao”, kazao je ministar prosvjete Damir Šehović na jučerašnjoj sjednici Skupštine.  Kao takav primjer naveo je srednju stručnu školu u Budvi, koja godinama ne uspijeva da upiše nijednog učenika za zanimanje konobar i kuvar. “A imamo potrebu baš u toj Budvi da obezbjeđujemo ogromnu količinu kadra tog profila  i da ih uvozimo sa strane. E od čelnih ljudi obrazovnih institucija, srednjih stručnih škola u Budvi ili bilo gdje drugo ćemo tražiti poseban senzibilitet ka ovom problemu, jer ako oni nijesu u stanju da se izbore sa tim izazovom treba da rade neki drugi posao, pa će umjesto njih doći mlađi, agilniji, kreativniji koji će objasniti i roditeljima i učenicima koji nemaju pretpostavke za nastavak školovanja na visopkim obrazovnim ustanovama da je njihova šansa u srednjim stručnim školama”, pojasnio je Šehović. Skupština je odbila amandmane Genci Nimanbegua (Forca) na Opšti zakon o obrazovanju  vezane za znanje manjinskih jezika u školama gdje se predaje na dva jezika.

Vijesti

1 komentar

  1. Sta radi> Dize noge dje treba! Bahati se dje moze, lize dupe dje ne smije! Eto to ona radi ukratko! olosh nevidjena koja je unistila Crnogorski visoko obrazovni sistem! Ada vise je ova ludaca lopovica pokrala od profesora, no Marovic od Budve! Treba joj se popisat u usta, toliko ona vrijedi i to sto ona prica. Da joj se izmetom usta napune, ljepse bi zvucala! Stara dronfulja za DPS nadrogirane kadrove!.. Razvlacili su je po jahtama i privatnim stanovima ko je stigao! Cijea Podgorica to zna, a vi nju predstavljate kao nekog intelektualca, rektora? Pa ovo je dronfulja ista ka ispod Mosta sto se nalaze.. Fuj

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com