PRIJETI RUŠENJE U PARK ŠUMI? DUP Zagorič 5 “IZBRISAO” 100 postojećih kuća

Sto objekata u Park šumi Zagorič nije ucrtano u DUP Zagorič 5, dakle neće moći da se leagalizuju što po automatizmu znači da će biti srušeni ukoliko se parcele na kojima su podignuti privedu namjeni. Ti objekti uglavnom su građeni u dijelu između budućeg puta i željezničke pruge na parceli u obliku trougla koja je planom predviđena da bude zeleni zaštitni pojas.
Od DUP-a Zagorič 5 mještani Park šume su očekivali mnogo, a njime su na sastancima iz Glavnog grada više puta „mahali” kao jedinim rješenjem. „Zeleni zaštitni pojas” je planiran na državnoj zemlji, dakle rušenje ne prijeti kućama podignutim na zemljištu koje je u međuvremenu vraćeno porodicama Vučinić i Stamatović.
Kako pise Dan, planom je tretirano 996 objekata porodičnog i višeporodičnog stanovanja. Granice planskog dokumenta su željeznička pruga, trafostanica, korito Morače do zahvata plana Zlatica B.
Objekti kojih je oko 100, kako je kazala Tamara Vučević, planer iz RZUP-a, ne mogu da se uklope u dokument. Zagoričane, koji su se juče na centralnoj javnoj raspravi o planu okupili u velikom broju, najviše je interesovala sudbina njihovih stambenih i pomoćnih objekata. Slobo Grba tražio je konkretno da se kaže koliko je objekata planiranih za rušenje. Vučević je istakla da je riječ rušenje pregruba, te da ona taj problem objekata na tom prostoru tretira kao neuklapanje u DUP Zagorič 5, odnosno on ih ne prepoznaje.
Obrađivač plana Tom Đeljošević objasnio je da je trijangl između budućeg puta i pruge predvidio i PUP, ali kad se gradilo niko nije gledao dokumentaciju.
-Plan smo uradili na najbolji mogući način i kod željezničke pruge je predviđen zeleni zaštitni pojas. Za nas je budućnost željeznički prevoz, a za druge zemlje to je sadašnjost jer ga mnogo više koriste nego automobile – rekao je Đeljošević.
I Mladena Baukovića je interesovalo šta će biti sa objektima. Vučević je objasnila da svi objekti koji su prepoznati planom višeg reda biće zadržani, a oni koji se nalaze na infrastrukturnim objektima neće postojati. Za gradnju uz prugu interesovala se i Radmila Radević kao i šta će biti sa kućama preko pruge. Vučević joj je odgovorila da u tom dijelu uopšte nije dozvoljena gradnja, a da kuće preko pruge nijesu u zahvatu DUP-a Zagorič 5. Sveto Jović je pitao planere i predstavnike Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine šta će biti sa objektima sa istočne strane. Ti objekti, kako je kazala Vučević, biće zadržani. Isto pitanje ali za dio Park šume iza zgrada Holandske sestre imala je Dragana Bošković. I te objekte plan prepoznaje pa će i oni biti zadržani. Ona je imala i još jednu primjedbu na izradu plana.
-Na našoj parceli zatvorili ste put koji se godinama koristi i nećemo moći da priđemo kućama, a pritom ste i objekat komšije pripisali nama – rekla je Bošković.
Tom Đeljošević kazao je da nijesu imali katastarske podatke nego su plan radili sakupljanjem činjenica na terenu. Zorica Rakčević, iz Sekretarijata za planiranje, istakla je da su geodete na terenu imale i problema jer neki mještani nijesu dozvolili da uđu u dvorišta i snimaju. Svetlana Radević tvrdi da njih niko nije obilazio. Njena porodica ima pored pruge livade te je interesovalo šta tu može da se gradi. I tu je previđena zelena površina, ali je Svetlana Radević upućena da napiše prigovor i predloži šta bi oni radili. Prigovor na plan imao je i Momir Perišić.
-U planu ucrtan je objekat na mojoj parceli koji ne postoji. Nikada nije ni postojao – tvrdi Perišić.
I njega je Vučević uputila da napiše prigovor, ali sumnja da tu postoji greška.
-Podloga koju smo radili ovjerena je u Upravi za nekretnine. Nemoguće je da se takva greška potkrala, ali vi dajte primjedbu – rekla je Vučević.
Radovan Jeremić pitao je i da li se širina trotoara može smanjiti na metar umjesto što je planirano 1,60 metara. Ilinka Petrović, zadužena za saobraćaj odgovorila je da to ne može jer su u pitanju pravila struke. A.D.
Mitropolija traži crkvu uz groblje
DUP-u Zagorič 5 pripada i groblje u Zagoriču. Sveštenik Predrag Šćepanović pitao je da li planom može da se predvidi izgradnja manje crkve uz zid groblja ili na prostoru gdje je sada parking.
-Mitropolija crnogorsko primorska je 2006. godine uputila Glavnom gradu molbu za izgradnju 16 crkvi kako bi svako naselje dobilo svoju. Odgovor nikada nijesmo dobili. Za crkvu na Koniku dobili smo potpise. Interesuje nas može li se predvidjeti uz zid groblja da se sagradi crkva. Ili recimo na parceli koja se sada koristi kao parking. Investitor bi bila Mitropolija. Crkva ne mora biti velika, ali tolika da neko može ući da zapali svijeću – kazao je Šćepanović.
Tamara Vučević smatra da ovaj predlog treba razmotriti, ali ih je uputila da predaju primjedbu sekretarijatu sa preciznom lokacijom i provjerenim vlasništvom.
-Po planu višeg reda nije planirana crkva, ali razmotrićemo – kaže Vučević.
Rok za primjedbe pomjeren za 6. oktobar
Rok za podnošenje prigovora na ovaj dokument produžen je do 6. oktobar.
-Ovaj plan trebao je da se prezentuje u mjesnoj zajednici da bi se upoznali sa njim. Da smo se svi ovako pokupili u sekretarijatu, gdje kažete da je izložen dokument, napravili bi vašar. Niko nas nije upoznao sa tim da je dokument na javnoj raspravi. Kažete ima na sajtu, izložen u sekretarijatu, poslali odbornicima, izašlo u novinama, svi su upoznati bez oni kojih se ovo tiče. Što niste poslali jednog čovjeka da nam to predstavi – pitao je Nikola Caković.
Radovan Jeremić tražio je pomjeranje roka za prigovore.
-Tražimo da se plan izloži u MZ. Ne ponižavajte nas. Pred izbore svaki put ste dolazili i predstavljali nam planove. O čemu se sada radi – pitao je Jeremić. Rakčević je rekla da to traže u pisanoj formi.
-Ne pominjite mi izbore i politiku. Mi nismo političari – istakla je Rakčević.
Na kraj javne rasprave saopštila je da će rok za podnošenje prigovora pomjeriti za 6. oktobar.
Izvor Dan