Poslanica DPS-a prima i platu i penziju

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Marija Ćatović prima i platu i penziju, pa je u prošloj godini zaradila 32.868 eura. Ćatovićeva je u Skupštini prosječno zarađivala oko 2.000 eura, dok kao penzioner mjesečno prihoduje još 1.198 eura.
Za „Dan“ je kazala da je penziju stekla po osnovu 45 godina radnog staža i istakla da su njene dvije koleginice, Jelisava Kalezić i Ljerka Dragičević, primale penziju, te da ona to pravo nije koristila do prošle godine. Kako je dodala, pravo na penziju je stekla po osnovu Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
– Krajem prošle godine stekla sam to pravo. Nijesam ostvarila poslaničku penziju, već penziju po osnovu radnog staža u „Jugopetrolu“ – naglasila je Ćatovićeva.
I njen suprug Stanko Ćatović je penzioner, i mjesečno prima 826 eura.
Porodica Ćatović posjeduje četiri kuće i jedan stan. Na ime Marije Ćatović vodi se kuća od 485 kvadrata. Vlasnik je četvrtine voćnjaka od 299 kvadrata, pola dvorišta od 52 i vrta od 126 m2, koje je stekla po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Na isti način stekla je i trećinu neplodnog zemljišta od 306 kvadrata i dva odsto šume od 281 metar kvadratni. Ćatovićeva posjeduje i 13 odsto građevinskog zemljišta od 7.514 metra kvadratnih, koje je dobila u nasledstvo. Kreditno je zadužena 35.000 eura.
Njen suprug Stanko Ćatović posjeduje tri kuće – od 390, 102 i 220 kvadrata, te stan od 58 metara kvadratnih. Vlasnik je 612 kvadrata prirodnog neplodnog zemljišta i šume 3. klase od 552 metra kvadratna. U nasledstvo je dobio i po 75 odsto šuma od 1.623, 3.861, 2.024, 1.487, 542, 1.367, 2.362 i 2.390 kvadrata. Na isti način stekao je i dvorište od 500 metara, te 75 odsto dvorišta od 413 kvadrata, pašnjaka 3. klase od 280, livade treće klase od 1.920 kvadrata. U imovinskom kartonu njegove supruge stoji da posjeduje i 75 odsto nekretnine od 2.105 kvadrata, kategorisane kao „kanali“, te livade od 1.200 i 1.735 metara kvadratnih, dvorišta od 111 i 416, kao i šume 3. klase od 783 metra kvadratna.
On ima i „tojotu RAV 4“ iz 2006. i „golf 7“ iz 2015. godine.
Ustavni sud Crne Gore pokrenuo je postupak za ocjenu ustavnosti odredaba Zakona o radu, kojim je propisano da zaposleni može raditi i nakon 67. godine života. Ustavni sud ispituje ustavnost odredaba člana 139 stav 1 tačka 1 Zakona o radu u dijelu koji glasi: „Ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumiju” i odredbe člana 140 Zakona o radu.
Te odredbe propisuju da zaposleni koji navrši 67 godina i ima najmanje 15 godina staža osiguranja može da nastavi da radi, ako je to neophodno za obavljanje određenog posla, na osnovu pisane odluke nadležnog organa, odnosno poslodavca.
– Zaposleni može da nastavi da radi i poslije navršenih 67 godina života, ako nije navršio 15 godina staža osiguranja, do ispunjenja tog uslova. Zaposleni koji obavlja vaspitno-obrazovnu djelatnost u vaspitno-obrazovnoj ustanovi, odnosno naučno-nastavnu djelatnost u visokoškolskoj ustanovi, koji je ispunio uslov za prestanak radnog odnosa u pogledu godina života, utvrđen zakonom, može da nastavi da radi do isteka tekuće školske godine, na osnovu odluke nadležnog organa poslodavca – propisano je sporenim odredbama zakona.
I Nacrtom zakona o državnim službenicima i namještenicima, koji je trenutno u proceduri, predviđeno je da u državnim organima neće moći da se zaposle penzioneri. Ukoliko se taj propis usvoji, lice koje je ostvarilo pravo na penziju neće moći da radi u državnom organu.
(Dan)
Substantially, the article is in reality the freshest on this noteworthy topic. I concur with your conclusions and will certainly eagerly look forward to your forthcoming updates. Saying thanks definitely will not just be sufficient, for the perfect lucidity in your writing. I can right away grab your rss feed to stay abreast of any updates. Fabulous work and also much success in your business endeavors!
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will benefit from your writing. Cheers!