U 19 akcija privedeno 150 osoba, zadržane samo tri

Nakon brojnih ubistava, stravičnih sačekuša i bombaških napada, maltene svakodnevnih pucnjava, službenici Uprave policije krenuli su u akciju protiv organizovanih kriminalnih grupa. Sprovedeno je ukupno 19 akcija, pretreseni su više od 100 pripadnika klanova, članova njihovih porodica i prijatelja, ali je, ipak, u spuškom zatvoru završilo svega nekoliko njih.
Za nekoliko mjeseci u više crnogorskih gradova izvedeno je 19 akcija koje su nosile kodni naziv „Boka”. Tokom tih pretresa privedeno je čak 150 osoba, a samo troje njih je pritvoreno nakon saslušanja pred nadležnim organima. Osim toga, rijetki uhapšeni i sprovedeni u Istražni zatvor nijesu osumnjičeni ni za jedno „veće” krivično djelo niti za nezakonite radnje koje su počinili kao pripadnici kriminalnih grupa. Lisice na ruke stavljane su im zbog puške ili pištolja za koje nijesu imali dozvolu i zbog manje količine narkotika pronađene kod njih. Uprkos ovim činjenicama, iz Uprave policije saopštavaju da su akcije uspješne u borbi protiv klanova.
Takođe, među uhapšenim, pa ni onim privođenim, nije se našao nijedan istaknuti član klanova niti kriminalac koji ima „ozbiljniji” dosije.
Službenici Uprave policije u aktivnostima koje sprovode u borbi protiv organizovanog kriminala, a kojim koordinira Sektor kriminalističke policije su u 19 akcija sprovedenih od početka oktobra izvršili pretrese na 230 lokacija na jugu, sjeveru i u centralnoj regiji, i to na lokacijama koje koriste članovi organizovanih kriminalnih grupa, bezbjednosno interesantna i njima bliska lica. Akcije su uglavnom sprovođene na teritoriji Kotora, Tivta, Herceg Novog, Budve, Podgorice, Nikšića, ali i Danilovgrada.
Prilikom pretresa oduzeti su vatreno oružje i municija, hladno oružje, skupocjeni automobili, droga, sredstva komunikacije, ugovori i druga dokumenta, novac i druge stvari. Više lica lišeno je slobode zbog krivičnih djela u vezi sa zelenašenjem, ilegalnim posjedovanjem oružja i zloupotrebom opojnih droga. Sve što je oduzeto biće vještačeno u Forenzičkom centru radi utvrđivanja porijekla, odnosno eventualne povezanosti sa počinjenim krivičnim djelima.
U ovim akcija na udaru policije našli su se i članovi porodica kriminalnih grupa. Tako su sredinom decembra pretreseni i objekti koje koristi Aleksandra Đurić, supruga sada pokojnog Dalibora Đurića koji je ubijen 2015. dana dok je šetao u krugu Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu.
Tokom ovih pretresa policija oduzima čak i rokovnike sumnjivih lica u kojima oni vode evidencije o finansijama. Takođe, zaplijenjene su i desetine automobila. Najčešće je riječ o skupocjenim vozilima, za koja će vještaci da utvrde da li su legalna, kao i da li su korišćena prilikom izvršenja nekog od krivičnih djela.
Ipak, ni ova vještačenja nijesu dovela do podataka na osnovu kojih bi došlo do identifikovanja i procesuiranja nekog krivičnog djela.
Umjesto toga, maltene kao uobičajena praksa, akcije su se u javnosti predstavljale pompeznim saopštenjima sa brojkama o količinama zaplijenjenog naoružanja. Međutim, kasnije se ispostavljalo da veliki dio tog oružja predstavljaju lovačke puške, staro, neupotrebljivo, pa i zarđalo naoružanje, trofejno oružje…
Privode se i osobe koje nijesu produžile oružne listove. Takođe, privođenje zbog posjedovanja narkotika često se završi i podnošenjem prekršajnih prijava nakon što se utvrdi da su privedeni drogu posjedovali za ličnu upotrebu.
Osim toga, „praksa” je postala i da se na dan akcije kada se izda saopštenje sa velikim ciframa zaplijenjenih predmeta sumnjiva lica privedu, a već sjutradan, zbog nepostojanja osnova za njihovo procesuiranje, budu pušteni na slobodu.
Nerijetko ovakve „uspješne” policijske akcije rezultiraju samo zaplijenjenim vozilima i manjim novčanim svotama, bez ijedne uhapšene osobe nakon informativnog razgovora.
Više državno tužilaštvo u Podgorici ranije je preuzelo istrage o kriminalnim grupama. Svi uhapšeni prvo su na saslušanje privođeni u tužilaštvo, a predmeti se, u većini slučajeva, odmah zatim proslijede osnovnim tužilaštvima pošto se već preliminarnim istražnim radnjama utvrdi da privedeni, čak i ukoliko jesu počinili neko krivično djelo, nijesu djelovali kao članovi neke od organizovanih kriminalnih grupa.
Jedna od većih akcija „Boka” sprovedena je 22. decembra. Policajci su tada izvršili pretrese na šest lokacija u Kotoru, Tivtu i Herceg Novom koje koriste članovi klanova i njima bliska lica. Privedeno je osam lica. Oduzeti su oružje, municija, vozila visoke klase, sredstva komunikacije, dokumentacija i druge stvari i predmeti.
Pretresi u Kotoru izvršeni su u luksuznom stambenom kompleksu u mjestu Kavač, u stanu koji koristi B.K., član „kavačkog klana”, kod bezbjednosno interesantnog lica A.P. u Škaljarima koji je blizak sa jednim od vođa „kavačkog klana”. U Tivtu su pretresi izvršeni na tri lokacije koje koriste bezbjednosno interesantna lica M.P., N.M. i braća S.R. i B.R. U Herceg Novom pretres je izvršen kod bezbjednosno interesantnog lica R.B. Pretresima su pronađeni i oduzeti: lovačka puška; dva revolvera; oko 100 komada municije različitih kalibara; četiri borbena opasača; optički nišan; osam vozila, među kojima i ona visoke klase; motocikl; 10 mobilnih telefona, od kojih jedan posjeduje kripto zaštitu, i veći broj SIM kartica. Zaplijenjeno je i više tableta i laptop računara, USB memorija za skladištenje podataka kao i jedan eksterni hard disk; dva ručna sata marke „roleks”; 2.000 eura; dokumentacija o različitim vrstama novčanih transakcija i dužničko-povjerilačkim odnosima; alat za obijanje brava, tzv. češljevi; dva diktafona; pet maskirnih uniformi; mačeta i više komada raznih noževa (bodeži, noževi za gađanje i sl.); dva metalna boksa; metalna palica; biber sprej; elektro šoker i četiri ručne radio veze.
Nakon sprovedenog pretresa u službene prostorije radi postupka kriminalističke obrade privedeno je ukupno osam lica
(Dan)