Problem bacanja hrane je posebno problematičan tokom praznika

Prema informacijama stručnjaka pred velike praznike kupuje se u prosjeku i do 40 odsto više namirnica nego inače, a ta hrana se uglavnom baca, mada bi dobro došla onima čiji je tanjir prazan, a, kad prođu slavlja i onima koji su se zadužili da bi napunili svečanu trpezu.
U rešavanju ovog problema, važno je da osvijestimo koje su realne potrebe nas ili naše porodice i da shodno tome racionalno kupujemo.
Da bi se bilo koja namirnica proizvela potroši se ozbiljna količina resursa. Kada, svesni te informacije, pomislimo na to da trećina sve te hrane završi na otpadu zaključimo da je problem ozbiljan. Proizvodnja hrane je vodeći uzrok deforestacije (raskrčivanja šuma), masovne potrošnje vode i gubitka raznovrsnosti života na Zemlji.
Ozbiljni potencijal za umanjenje problema sirimaštva je hrana koja se svakodnevno baca.
U zemljama EU-a se godišnje po različitim sektorima baci oko 88 miliona tona hrane, a istovremeno je četvrtina građana izložena riziku od siromaštva.
Velika količina hrane propadne već u samom startu na polju gdje se proizvede , u njenom ubiranju i selekciji prije prvog transporta.Nakon toga ozbiljna količina hrane se izgubi u procesima prerade (19 %), tokom transporta , u trgovinskom i ugostiteljskom sektoru Ono što će mnoge začuditi je da se procentualno najviše hrane baci u domaćinstvima(53 %)
U našoj kulturi postoji određen strah od toga da neko ostane gladan.U rješavanju ovog problema, važno je da osvijestomo koje su realne potrebe nas ili naše porodice i da shodno tome racionalno kupujemo. Ovime ne samo što štedimo novac, takođe i spašavamo planetu.
U našoj državi se još uvijek ne govori o Zakonu o viškovima hrane iako je Banka hrane CG pozivala nadležne,da se odgovorno odnesu prema ovom problemu još u januara 2012. godine kada je usvojena rezolucija “Kako izbjeći bacanje hrane”, koju je 19. januara usvojio Evropski parlament.
Po ugledu na druge razvijene zemlje poput Francuske, zakon bi ponudio poreske olakšice kompanijama koje doniraju hranu u humanitarne svrhe umjesto da dopuste da se ta hrana pokvari i propadne.
Bacanje hrane bi trebalo smanjiti za 50 odsto do 2030. godine, shodno tome više od 50 evropskih propisa se trenutno odnosi na problem bacanja hrane.
Iz ovih propisa proizlaze nacionalni propisi o porezima, fitosanitarnim mjerama , trgovini, humanitarnim udruženjima ili rokovima do kada je neka hrana ispravna.
Predmet analize i prilagođavanja evropskim propisima je i obilježavanje namirnica sa , upotrebljivo do” u fleksibilniju “najbolje upotrebi ti do”, čime se otvara mogućnost velikim trgovinskim lancima i drugim donatorima hrane da veliki dio hrane za koju se dosad (pogrešno) smatralo da joj je istekao rok – stigne do one kojima je neophodna.
U Francuskoj je zakonom propisano da maloprodaja, odnosno trgovinski lanci, obavezno daju sve namirnica posle roka najbolje do” u dobrotvorne svrhe.
Na poklonjenu hranu nepotrebno je oporezivanje PDV-a , smatramo mi ,u Banki hrane jer se na taj način stimuliše doniranje u humanitarne svrhe, što naravno zahtijeva izmenu propisa u skladu s propisima Evropske unije kojoj težimo .Mjere su potrebne na svim nivoima – od promjene pakovanja i uvođenja većih sniženja za hranu čiji se rok upotrebe približava kraju, do obrazovanja zajednice i zakonskih normi.
O ozbiljnim privrednom , socijalnim i ekološkim posljedicama rasipanja hrane naša Vlada bi se morala pozabaviti što prije.
Gdje hrana koja preostane nakon mnogobrojnih proslava koji ovih dana učestale završava ?
Da li proizvođaći , trgovci, domaćinstva imaju opciju kome tzv “ viškove “ hrane pokloniti?
Na žalost ,ne još uvijek.
Mi , kao humanitarna organizacija upućujemo savjesne građane , koji ne žele da bacaju hranu da se obratite mnogobrojnim Narodnim kuhinjama širom naše države i Udruženjima koja brinu o ugroženima.
Na žalost mi kao NVO Banka hrane, nemamo mogućnosti preuzimati te donacije, iako devetu godinu radimo kontinuirano,nemamo zaposlene, kancelariju, magacin , auto niti novac za funkcionisanje na profesionalnom nivou .
Naš savjet građanima : Donirajte “višak hrane” ljudima koji se nalaze u teškoj situaciji (pogledajte oko sebe, obiđite vaše naselje, raspitajte se i posmatrajte
ljude koji se stidljivo vrzmaju oko kante za smeće , obratite im se, ponudite im nešto vaše hrane . Ukoliko vam je sve to komplikovano, barem odvojite uredno višak nekvarljive hrane (voća, povrća, u konzervi ili tegli) u jednu čistu kutiju i ostavite je pored kontejnera, kako bi bila vidljiva prolaznicima.
Tu su i kuke dobrote koje je Banka hrane promovisala u Crnoj Gori. Saopštili su iz Banke Hrane
BUDIMO HUMANI!
The beauty of these blogging engines and CMS platforms is the lack of limitations and ease of manipulation that allows developers to implement rich content and ’skin’ the site in such a way that with very little effort one would never notice what it is making the site tick all without limiting content and effectiveness.