“Spriječiti napade na novinarke”

Nužna je hitna akcija na suprotstavljanju sve učestalijim onlajn napadima na žene novinare, apelovala je predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović.
Istraživanja o uznemiravanju i nasilju nad novinarkama ukazuju da se više od 25 odsto takvih slučajeva dešava na internetu.
Takođe je utvrđeno da žene novinari otprilike tri puta češće bivaju izložene uvrjedljivim komentarima na Tviteru nego njihove muške kolege, stoji u saopštenju OEBS-a, prenosi B92.
Za neke novinarke su onlajn prijetnje silovanjem i seksualnim nasiljem postale dio svakodnevnog života, dok druge doživljavaju teško seksualno uznemiravanje i maltretiranje.
“Najčešće se radi o novinarkama koje izvještavaju o kriminalu, politici i osjetljivim, a nekad i bolnim temama kao što su tabui i dogme u našem društvu. Tim onlajn napadima se više nastoji da se novinarke ponize kao žene, nego što se komentariše sadržaj novinarskih tekstova”, ističe Mijatovićeva.
Naglašavajući da je bezbjednost novinara preduslov za slobodno izražavanja i slobodu medija, Mijatovićeva ocenjuje da je u pitanju opasan trend s kojim se treba hitno pozabaviti.
Predstavnica za slobodu medija OEBS-a apeluje na zemlje članice te organizacije da priznaju ozbiljnost problema i odmah ga stave na svoju agendu, da daju prioritet unaprjeđenju djelovanja institucija zaduženih za spovođenje zakona i da prilikom izrade nacrta novih zakona imaju u vidu negativno dejstvo koje može imati regulativa kojom se ograničava sloboda govora.
Takođe, potrebno je da investiraju u medije i Internet pismenost kako bi se povećala sposobnost ljudi da doprinesu zdravom i konstruktivnom medijskom miljeu i da podstiču prikupljanje podataka i istraživanje i podrže nevladine organizacije koje se bave ovim problemom.
Mijatovićeva je najavila kako, između ostalih inicijativa, planira da bude domaćin nizu sastanaka stručnjaka kako bi se dodatno elaborirale posledice ovog problem i načini borbe protiv njega.