USTAVNI SUD DA HITNO ODLUČI O PREDLOGU SUDSKOG SAVJETA: Sudije još čekaju ocjenu ustavnosti čl. 17 Zakona o PIO

Akcija za ljudska prava je juče u pismu apelovala na Ustavni sud Crne Gore da hitno odluči o predlogu Sudskog savjeta za ocjenu saglasnosti člana 17 stav 1 i 2 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (ZPIO), koji je podnijet prije skoro 15 mjeseci, i inicijativi 11 nekadašnjih sudija i sutkinja za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti istog člana, koja je podnijeta u septembru 2021. godine.
“Osporenim članom ZPIO, koji je stupio na snagu u avgustu prošle godine, snižena je starosna granica za ostvarivanje prava na starosnu penziju za muškarce i žene, čime je omogućen odlazak u penziju i prije 67. godine zaposlenima koji to požele. Međutim, ovaj član, u sadejstvu s imperativnom ustavnom normom da sudiji prestaje funkcija “kada ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju” dovodi do toga da sudijama i sutkinjama prestaje funkcija ranije nego drugim javnim funkcionerima/kama i državnim službenicima/ama, pri čemu sutkinjama funkcija prestaje i dvije godine ranije nego sudijama”, navde iz HRA.
Svi podnosioci inicijative za ocjenu ustavnosti tvrde da su diskriminisani u odnosu na ostale u Crnoj Gori, koji mogu da izaberu da na svojim funkcijama ostanu do navršene 67. godine, u skladu sa Zakonom o radu, pri čemu sutkinje dodatno tvrde da su diskriminisane u odnosu na sudije, iz očiglednih razloga.
Ista situacija važi i za državne tužioce i tužiteljke, i sudije i sutkinje Ustavnog suda, kod kojih Zakon o državnom tužilaštvu i Ustav, propisuju prestanak tužilačke odnosno sudijske funkcije kada ispune uslove za starosnu penziju.
HRA smatra da je Ustavni sud o ovim predmetima morao prioritetno da odluči, u skladu s ovlašćenjem koje ima u svom Poslovniku, jer se radi o pitanju od posebnog značaja za zaštitu prava i sloboda za sve nosioce pravosudnih funkcija, a posebno za 22 sudija i sutkinja kojima je funkcija prestala i u toku je izbor novih sudija na njihove pozicije.
Tužilački savjet takođe očekuje odluku Ustavnog suda o tom pitanju i, u međuvremenu, odbija da primjeni istu odredbu ZPIO, mimo svojih ovlašćenja. Takođe, u samom Ustavnom sudu je apsurdna situacija da sam predsjednik Ustavnog suda odbija da konstatuje da je jednom od sudija takođe morala prestati funkcija i da u skladu sa tim, obavijesti Ustavni odbor Skupštine Crne Gore o tome.
HRA smatra da je ovim predlogom kao i inicijativom pokrenuto vrlo važno pitanje, koje se tiče i ravnopravnosti polova i ravnopravnosti profesija. Istovremeno, snižavanje starosnih granica za odlazak u penziju, propisano čl. 17 ZPIO, nije uopšte bilo vezano za sudijsku i tužilačku profesiju, odnosno sudije Ustavnog suda, već je ova pogodnost za sve druge zaposlene u Crnoj Gori postignuta kroz dvogodišnji socijalni dijalog između reprezentativnih sindikata i Vlade Crne Gore. Međutim, u sadejstvu sa odredbama Ustava i Zakona o državnom tužilaštvu ova odredba poprima imperativni efekat, iako on nije bio željen.
HRA je u ovom kontekstu takođe apelovala na Ustavni sud, po treći put, da poveća transparentnost rada, i obezbijedi da se na njihovoj internet stranici objavi redosled odlučivanja o predmetima, kao i listu predmeta koje će prioritetno razmatrati, uz obrazloženje razloga za prioritetno odlučivanje.
Well, the article is in reality the finest on this worthw hile topic. I harmonise with your conclusions and also will certainly thirstily look forward to your approaching updates. Just saying thanks will certainly not simply just be enough, for the massive lucidity in your writing. I definitely will directly grab your rss feed to stay abreast of any kind of updates. Admirable work and much success in your business enterprize!
there are some types of collectible figurines that are rare and very expensive to buy,,