“NE MORAJU DA SE MUČE I DOLAZE DA NAS UBJEĐUJU” Erdogan poručio da neće podržati ulazak Finske i Švedske u NATO

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan je kazao da Turska neće podržati ulazak Švedske i Finske u NATO, prenosi AFP.
Erdogan je najavio da će delegacije Finske i Švedske u ponedjeljak posjetiti Tursku, ali je poručio da “ne moraju da se muče” i da dolaze kako bi ubijedile Tursku da odobri njihov prijem u NATO.
“Turska ne može da kaže “da” članstvu Finske i Švedske u NATO, bez uvrede, to je nemoguće”, rekao je Erdogan, prenosi RIA Novosti.
Vladajuće Socijaldemokrate u Švedskoj saopštile su danas da i zvanično podnose zahtjev za članstvo u NATO savezu.
Juče su odluku o o ulasku u NATO potvrdili i čelnici Finske – predsjednik Sauli Niniste i premijerka Sana Marin. Naveli su i da očekuju da će zahtjev i formalno biti podnijet do kraja ove nedjelje.
Vladajuća partija – Socijaldemokrate, do sada su se protivile ulasku u NATO savez, jer to predstavlja promenu neutralnog vojnog statusa zemlje. Međutim, rat u Ukrajini je promijenio situaciju na Baltiku, a premijerka Švedske Magdalena Anderson saopštila je da počinje nova era za Švedsku i Finsku.