Češka hoće Maršalov plan za Ukrajinu
Češko predsjedavanje Evropskom unijom (EU) imaće za prioritet organizovanje samita o “rekonstrukciji” i pokretanje svojevrsnog Maršalovog plana za Ukrajinu, rekao je češki premijer Petr Fijala.
“Htjeli bismo da organizujemo samit o poslijeratnoj obnovi Ukrajine sa Maršalovim planom za Ukrajinu u prisustvu predsjednika (Volodimira) Zelenskog”, rekao je češki premijer, prenosi TVN1.
Istovremeno predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski zahvalio se Amerikancima zbog nove vojne pomoći koju mu je ranije telefonom najavio njegov američki kolega Džo Bajden.
“SAD su objavile novo jačanje naše odbrane, novu tranšu pomoći od milijardu dolara”, rekao je Zelenski .
Bajden je potvrdio izvještaj neimenovanih zvaničnika da će poslati dodatnu vojnu pomoć Ukrajini od milijardu USD.
Vašington je pozvao svoje saveznike da pojačaju isporuke oružja Kijevu koji je u teškom položaju u borbama s Rusima u Donbasu.



