Prigožin se povukao iz Rusije, Moskva upozorila Zapad da se ne miješa - Volim Podgoricu

Prigožin se povukao iz Rusije, Moskva upozorila Zapad da se ne miješa

Sjedinjene Države i njihovi saveznici održali su konsultacije, ali su javno ostali po strani, dok su čekali na rasplet oružane pobune Jevgenija Prigožina i njegove privatne vojske Vagner protiv ruskog vojnog vrha, prenosi Frans pres.

Dok su pobunjeničke snage zaprijetile da će marširati na Moskvu – a zatim objavile da se povlače – američki zvaničnici su pažljivo izbjegavali direktne komentare o onome što su naglasili da je “unutrašnja” situacija u Rusiji, dok ih je Moskva upozorila da se drže podalje od sukoba.

POBUNA U RUSIJI SKORO ZAVRŠENA: Šef Vagnera Prigožin zaustavio konvoj ka Moskvi, dogovor sa Lukašenkom i Putinom

ZELENSKI: Pobuna Vagnera otkrila haos u Rusiji, Putin više ništa ne kontroliše

Američki predsjednik Džo Bajden razgovarao je sa liderima Francuske, Njemačke i Britanije zbog zabrinutosti da bi kontrola ruskog predsjednika Vladimira Putina nad zemljom sa nuklearnim oružjem mogla da oslabi.

U saopštenju Bijele kuće navodi se da su razgovarali o “situaciji u Rusiji”, nakon što je u petak Prigožin uputio izazov ruskom Ministarstvu odbrane, preuzevši kontrolu nad južnim gradom Rostov na Donu i poslao naoružanu kolonu ka Moskvi – prije nego što je saopštio da obustavlja marš ka ruskoj prijestonici.

Ministar odbrane Lojd Ostin je takođe razgovarao sa svojim kanadskim, francuskim, njemačkim, britanskim i poljskim kolegama, rekao je njegov portparol.

Predsjedavajući Zajedničkog generalštaba general Mark Mili otkazao je planirano putovanje u Izrael i Jordan, što je znak ozbiljne zabrinutosti u glavnom gradu SAD.

Američki državni sekretar Entoni Blinken razgovorao je sa kolegama iz zapadne Evrope i Japana, a partneri su se obavezali da će “ostati u bliskoj koordinaciji”, rekao je portparol Stejt departmenta Met Miler.

Tokom razgovora, “sekretar Blinken je ponovio da se podrška Sjedinjenih Država Ukrajini neće promijeniti”, dodao je Miler.

Šef diplomatije Evropske unije Žozep Borel izbjegao je direktan komentar o onome što je nazvao “unutrašnjim” ruskim pitanjem. Ali on je rekao da je aktivirao centar EU za krizni odgovor i da koordinira zvaničnike u bloku uoči sastanka Savjeta za spoljne poslove EU u ponedjeljak.

“Naša podrška Ukrajini se nastavlja”, dodao je on. Upozorenje Moskve Zapadu da ostane po strani Bajden i potpredsjednica Kamala Haris sastali su se rano u subotu sa najvišim bezbjednosnim zvaničnicima SAD u vezi sa krizom u Moskvi, uključujući Ostina, Milija, direktorku Nacionalne obavještajne službe Avril Hejns i direktora CIA Vilijema Bernsa.

Američki vojni izvor rekao je da američki zvaničnici moraju da budu oprezni u pogledu onoga što govore, napominjući da ne žele da Putinu ili drugima daju bilo kakav razlog da okrive Vašington za situaciju. Moskva je uputila oštro upozorenje SAD i saveznicima da se drže podalje.

“Pobuna ide na ruku spoljnim neprijateljima Rusije”, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.

“Upozoravamo zapadne zemlje protiv bilo kakvog nagovještaja mogućeg korišćenja domaće situacije u Rusiji za postizanje svojih rusofobičnih ciljeva”, navodi se u saopštenju.

Eksperti ističu da je Zapad bio zabrinut da li su Prigožinove pobunjeničke snage želele da preuzmu kontrolu nad bilo kojom od ruskih nuklearnih oružja, posebno taktičkim nuklearnim oružjem.

“Ovo je nova opasnost i upravo je ono čega se kreatori politike najviše plaše, scenario labave kontrole nuklearnog oružja”, naveo je Aleksandar Vindman, bivši ekspert Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće za Rusiju i istočnu Evropu.

“Ovaj strah muči kreatore američke politike od raspada Sovjetskog Saveza”, rekao je on.

Bijela kuća nije odgovorila na pitanje da li je bilo komunikacije sa Moskvom o bezbjednosti njenog nuklearnog naoružanja.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com