U Tuzima svečano otkriven još jedan spomenik Skenderbegu (FOTO)

Spomenik Đerđu Kastrioti Skenderbegu svečano je otvoren na novom trgu u Tuzima.
“Spomenik Đerđu Kastrioti Skenderbegu, legendarnom heroju albanskog naroda, svečano će biti postavljen 28. novembra u opštini Tuzi. Ovaj datum nije odabran slučajno već se poklapa sa Danom albanske zastave, praznikom od posebnog značaja za Albance širom svijeta”, rekao je ranije Lindon Đeljaj, predsjednik Opštine Tuzi.
U Tuzima će biti postavljen još jedan spomenik Skenderbegu
Spomenik Skenderbegu već je postavljen 2019. godine u mjestu Zatrijebač u Tuzima ispred škole koja nosi njegovo ime, a Skendrbeg ima svoj spomenik i u Ulcinju.
Skenderbeg je bio srednjovjekovni plemić iz feudalne porodice Kastriota, koja je od sredine 14. do sredine 15. vijeka kontrolisala djelove centralne Albanije i istočne Makedonije.
U albanskom gradu Lješu je preminuo je 17. januara 1468. godine od malarije. Mit o Skenderbegu je inače jedini mit albanskog nacionalizma koji je baziran na određenoj ličnosti.
Povodom podizanja spomenika Đerđu Kastriotiju u Crnoj Gori su se vodile polemike da li je on bio Albanac, Srbin ili Crnogorac.
Kastrioti je, prema nekim istorijskim zapisima, bio albanski nacionalni heroj, srpskog porijekla iz vremena otpora albanskih plemena turskim osvajačima i islamizaciji.
Prema britanskom istoričaru Edvardu Gibonu, Kastriotići vode porijeklo od bratstva Branilovića (Branila) iz Zete.
Skenderbegov djeda se doselio u Janjinu, u Epir, kao srpski kefalija. Skenderbegov otac, Jovan Kastriot nazvao se princom Epira, koji je uključivao Mat, Kroju, Mirdita i Diber.
Njegova majka Vojislava, bila je princeza srpskog porijekla, iz porodice Tribalda (koji su došli iz oblasti današnje Makedonije), ili iz plemićke porodice Muzaka. Jovan Kastriot je bio među prvima koji se suprotstavio upadima Bajazita I, međutim, njegov otpor nije imao gotovo nikakav efekat.
Sultan ga je natjerao da plaća danak, a da bi osigurao vjernost arbanaških plemića, Turci su odveli Đurađa zajedno sa njegovom braćom kao taoce.
Zbog borbe protiv Osmanlija prvo ga je glorifikovala katolička crkva (iako je u dijelu svog života bio i musliman i pravoslavac), a ubrzo i slovenski narodi sa Balkana koji su ga smatrali svojim nacionalnim herojem.
Podizanje spomenika Skenderbegu u Tuzima inicirao je i najavio raniji predsjednik opštine tuzi, Nik Đeljošaj.