Jutarnji: Ne riješi li CG ono što nam treba, ulaska u EU neće biti!

Nakon što je Hrvatska u decembru blokirala zatvaranje jednog od četiri poglavlja, otvorila se polemika ali sumnje da će susjedna država, članica EU, iskoristiti trenutak i usloviti saglasnost Crnoj Gori riješavanjem bilateralnih pitanja koja su otvorena decenijama, naravno, u svoju korist.
U autorskom tekstu Želja Trkanjeca u hrvatskom „Jutarnjem listu“ sa više nego eksplicitnim naslovom “Crna Gora je Hrvatskoj geopolitički važnija od Srbije. Ali, kratko i jasno, ne riješe li ono što nam treba, ulaska u EU neće biti!”, saopšteno je upravo ono od čega se strahuje. On tvrdi i da je Crna Gora Hrvatskoj geopolitički važnija od Srbije.
Autor teksta optužuje predsjednika Skupštine Andriju Mandića da je narušio odnose dvije države, zbog procesuiranja i usvajanja Rezolucije o genocidu u lancu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen, ali se bavi i unutarpolitičkim odnosima u Crnoj Gori.
“Preko Crne Gore bi trebali prelaziti jadransko-jonska autocesta i plinovod, oboje u interesu Hrvatske. Boka kotorska istorijsko je hrvatsko područje koje mora ostati dijelom NATO-a jer bi bilo koja druga opcija predstavljala otvorenu prijetnju sigurnosti našeg juga. U Crnoj Gori postoji interes za status Prevlake koja rtom Oštro blokira ulaz u Boku, kontrolu je na toj najjužnijoj točki Hrvatske od 1992. do 2002. godine imala misija UN-a, a nakon njezina odlaska uspostavljen je „Privremeni granični režim“, navodi se u tekstu.
Trkanjec konstatuje da “pregovori o granici na moru miruju, ali ne treba dvojiti da bi u slučaju prevladavanja prosrpske opcije u Podgorici opet krenuli zahtjevi za tim dijelom hrvatskog tla.“
Autor podsjeća da je “ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman bio u Crnoj Gori u povodu Dana hrvatskog naroda i sastao se s kolegom Ervinom Ibrahimovićem”. Posjetili su, dodaje, i brod „Jadran“ koji je, kako navodi, “Crna Gora otela Hrvatskoj.“
Trkanjec konstatuje i da je uticaj ministra Ibrahimovića na politiku “minoran” te da će njegovu izjavu i tezu da Crna Gora i Hrvatska dijele „iste demokratske vrijednosti, iste strateške pravce“ te da dvije države ne smiju dozvoliti da iko stane na put daljnjem unaprjeđenju odnosa “Hrvatska procjenjivati prema djelima premijera i predsjednika Skupštine”.
Trkanjec, nakon elaboracije unutrašnje i spoljnje politike Crne Gore, bilateralnih problema i pitanja, zaključuje:
„Kratko i jasno, dok Crna Gora ne riješi otvorena pitanja s Hrvatskom, nema približavanja EU“.