Lakušić: Bez stabilnog i sigurnog vodosnabdijevanja, crnogorski turizam, kao glavna privredna grana, ne može opstati!

Predsjednik Odbora direktora preduzeća „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“, Zoran Lakušić smatra da izvorište „Bolje Sestre” predstavlja jedno od najznačajnijih prirodnih bogatstava Crne Gore i ključni resurs za snabdijevanje crnogorskog primorja pitkom vodom.
Lakušić podsjeća da je to izvorište smješteno u zoni Skadarskog jezera, te da je prepoznato na globalnom nivou – jer ga je UNESCO uvrstio među 150 najvažnijih kraških izvorišta svijeta.
„Njegova važnost nije samo u izuzetnoj količini i kvalitetu vode, već i u strateškoj ulozi koju ima za održivost crnogorskog turizma, privrede i ekologije“ – potencira naš sagovornik i dodaje da je „Bolje Sestre” izvor vode vrhunskog kvaliteta jer je ta voda prirodno filtrirana kroz kraški sistem Crne Gore.
„Ova voda snabdijeva regionalni vodovodni sistem koji omogućava vodosnabdijevanje crnogorskog primorja, područja koje svake godine ugosti stotine hiljada turista. Njegovo očuvanje nije samo ekološka obaveza već i pitanje opstanka Crne Gore kao ekološke države, što je temeljno ustavno načelo.
Bez stabilnog i sigurnog vodosnabdijevanja, crnogorski turizam, kao glavna privredna grana, ne može opstati. Voda iz „Boljih Sestara” omogućava razvoj ugostiteljstva, hotelijerstva i svih drugih sektora koji zavise od pouzdanog pristupa čistoj vodi. Svaka prijetnja ovom izvorištu direktno ugrožava ekonomski razvoj i budžetske prihode države.
Posljednjih godina izdašnost izvorišta je drastično opala, sa nekadašnjih 2600 l/s na samo 265 l/s. Ovaj alarmantni pad izdašnosti izvorišta rezultat je višegodišnje neodgovorne eksploatacije prirodnih resursa, nekontrolisane izgradnje u zonama sanitarne zaštite i negativnih efekata klimatskih promjena. Nelegalna eksploatacija pijeska i šljunka u koritu rijeke Morače dodatno je ugrozila prirodni režim podzemnih voda, dok su smanjene padavine dodatno doprinijele opadanju izdašnosti izvorišta.
Međutim, zahvaljujući odlučnim i koordinisanim aktivnostima Vlade Crne Gore, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Regionalnog vodovoda, ekoloških aktivista, Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije i drugih nadležnih institucija, nelegalna eksploatacija pijeska i šljunka, koja je dovela do devastacije korita rijeke Morače, uspješno je zaustavljena. Ova odluka predstavlja istorijski korak u zaštiti izvorišta „Bolje Sestre” i ključni preduslov za sanaciju posljedica dugogodišnje neodgovorne eksploatacije.
Zaštita „Boljih Sestara” nije samo obaveza institucija već i kolektivna odgovornost društva. Regionalni vodovod, u saradnji s nadležnim državnim organima, nastaviće da insistira na dosljednoj primjeni zakona o zonama sanitarne zaštite, jačanju kontrolnih mehanizama kako bi se spriječile buduće prijetnje izvorištu i sprovođenju konkretnih mjera za povećanje njegove izdašnosti, uključujući obnovu ekosistema korita Morače –
Voda je život, a „Bolje Sestre” su životna arterija Crne Gore. Njihovo očuvanje mora biti prioritet ne samo državnih institucija, već i svakog pojedinca koji razumije značaj vode za budućnost naše zemlje. Zaustavljanjem nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka napravljen je veliki korak ka očuvanju ovog neprocjenjivog resursa, ali borba za njegovu potpunu zaštitu mora se nastaviti. Samo odgovornim i održivim upravljanjem možemo sačuvati „Bolje Sestre” za generacije koje dolaze“ – zaključio je predsjednik odbora direktora „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“ Zoran Lakušić.
Borba