Na inicijativu IJZ: 20. april proglašen za Nacionalni dan borbe protiv gojaznosti - Volim Podgoricu

Na inicijativu IJZ: 20. april proglašen za Nacionalni dan borbe protiv gojaznosti

Na inicijativu Instituta za javno zdravlje Crne Gore(IJZCG), Ministarstvo zdravlja je proglasilo 20. april za Nacionalni dan borbe protiv gojaznosti.

Iz Instituta su kazali da se gojaznost definiše kao nakupljanje masnog tkiva koje može ugroziti zdravlje te da nastaje kao rezultat interakcije genetskih, bioloških, psihosocijalnih i faktora životne sredine.

“Potreba za uspostavljanjem ovog dana je nastala zbog činjenice da se Crna Gora suočava sa ozbiljnim posljedicama ove hronične bolesti, s obzirom da je zdravstveni sistem značajno opterećen hroničnim nezaraznim bolestima čiji je zajednički entitet gojaznost. Ovaj dan obilježava se s ciljem podizanja svijesti o značaju prevencije, ulozi zdravstvenog sistema, kao i potrebi za multisektorskim pristupom u rješavanju ovog kompleksnog problema”, naveli su iz IJZCG u saopštenju.

Nacionalni dan borbe protiv gojaznosti, prema njihovim riječima, zamišljen je kao prilika za preventivno-promotivne aktivnosti koje doprinose boljem razumijevanju uzroka i posljedica gojaznosti.

“Kako je gojaznost multifaktorsko oboljenje i rastući trend od obolijevanja nije samo odgovornost pojedinca, uspješna borba zahtijeva sveobuhvatan angažman na svim nivoima društva. To uključuje saradnju raličitih sektora od Ministarstava zdravlja, prosvjete i poljoprivrede, lokalnih samouprava, medija, nevladinog i privatnog sektora, kao i volonterskih udruženja – uz stručnu podršku zdravstvenih radnika”, dodali su iz instituta

Iz IJZ su kazali da bi mjere prevencije trebalo da započnu unutar porodice, koja bi imala podršku od strane države da se kroz podizanje svijesti, ranu brigu o djeci i stvaranje podsticajnog okruženja omogući pristup zdravoj ishrani i redovnoj fizičkoj aktivnosti za sve.

Povodom ovogodišnjeg obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv gojaznosti, Institut za javno zdravlje Crne Gore, uz podršku kompanije “Medical”, organizovao je multidisciplinarni stručni skup, sa ciljem razmjene znanja i definisanja daljih koraka u borbi protiv ovog sveprisutnog zdravstvenog izazova, a prisustvovali su predstavnici Ministarstva zdravlja, ljekari različitih specijanosti i zdravstveni radnici.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com