Vlada sprema zamjenu za „Limitirane cijene“

Vlada će narednih dana odlučiti na koji način će nastaviti akciju “Limitirane cijene”, koja ističe 30. maja, saopštio je potpredsjednik Vlade za ekonomska pitanja i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.
“Imamo nekoliko modela koje razmatramo pošto akcija ističe 30. aprila i u narednih četiri ili pet dana ćemo donijeti konačnu odluku na koji način ćemo je nastaviti”, kazao je Đeljošaj u Skupštini odgovarajući na pitanje poslanika Mihaila Anđušića (DPS) o daljim koracima Vlade u borbi protiv inflacije.
Što se tiče smanjenja PDV-a na neke životne namirnice, Đeljošaj je rekao da smatra da je za to potrebna dublja analiza i da ove godine nije moguće da se smanji oporezivanje. Dodao je i da se za narednu godinu razmatra smanjenje stope PDV-a za voće i povrće.
Ponovio je stav da je inflacija izazvana prije svega spoljnim faktorima i da je u prošloj godini Vlada uspješno zaustavila inflatorna kretanja, što se nastavilo i u ovoj godini. Ministar je najavio i vladinu akciju podrške domaćoj proizvodnji.
On je kazao i da će 9. maja biti otvorene ponude za koncesije za aerodrome, koje su dostavila tri ponuđača. Kako je rekao, odgovarajući na pitanje poslanika Dejana Đurovića (NSD), Vlada će do 9. juna odlučiti da li će se razvoj aerodroma nastaviti putem koncesionog ugovora ili državnim ulaganjem.
Solana čeka presudu Privrednog suda
Đeljošaj je rekao da je još neizvjesno kada će biti obnovljena proizvodnja soli u Ulcinjskoj solani. Odgovarajući na pitanje nezavisne poslanice Radinke Ćinćur šta je urađeno na zaštiti i valorizaciji, što je uslov za ispunjenje poglavlja 27, rekao je da je Solana primjer jedne od najlošijih privatizacija u Crnoj Gori.
“Najbolje rješenje za Solanu je osnivanje privrednog društva i organizovanje proizvodnje soli. Ali, to je nemoguće dok se ne riješe neka sporna pitanja, koja još čekaju u Privrednom sudu, pa je sada nemoguće početi sa proizvodnjom”, rekao je ministar.
Naveo je da još nije realizovana ideja da Vlada i Opština Ulcinj osnuju zajedničko preduzeće koje bi pokušalo da pokrene proizvodnju privlačeći pored domaćih i sredstva iz EU fondova.
Kako je objasnio, Vladu zakon obavezuje da donese odluku najdalje mjesec od otvaranja koncesionih ponuda.
“Tri prethodne vlade nisu riješile pitanje o koncesiji za aerodrome. Mi smo donijeli odluke za koncesije, imali smo četiri kompanije, ali jedna se povukla. Sad su ostale u igri tri kompanije za dobijanje koncesija”, saopštio je Đeljošaj.
Dodao je da je Vlada nacrtom ugovora o koncesiji, koji je završen 8. aprila, apsolutno zaštitila prava zaposlenih u ACG i da „tu nije bilo nikakve mogućnosti za kompromis“.
Kako je naglasio, naši aerodromi nisu konkurentni zbog ograničenja u kapacitetu i neophodna su nam investicona ulaganja.
Đeljošaj je saopštio da je prošle godine u Crnu Goru uloženo 889,8 miliona eura direktnih stranih investicija. Kako je kazao, odgovarajući na pitanje poslanika Nikole Rakočevića (DPS) o investicijama u prošloj godini, Đeljošaj je kazao da je to 12,9 odsto više nego u 2023. godini.
Ipak, prema njegovim riječima, to nije dovoljno, ali ipak bolje je jer pokazuje trend većeg povjerenja investitora u 44. Vladu, u odnosu na dvije prethodne.
Dodao je da Crna Gora treba da se fokusira na infrastrukturne investicije za veću avio-povezanost, bolje puteve i hotelski smještaj.
“Stanova imamo previše i mislim da treba da stavimo tačku na to. Treba se okrenuti hotelima, zdravstvenom i sportskom turizmu”, smatra Đeljošaj.
Dan