Ništa od hitnosti, mišljenje Venecijanske komisije stiže tek u junu

Venecijanska komisija najvjerovatnije neće odgovoriti prije juna na zahtjev Pokreta Evropa sad, Demokratske partije socijalista, Socijaldemokrata i Hrvatske građanske inicijative da da mišljenje o ustavnosti načina na koji je prestala funkcija sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović, saznaje „Dan“ iz više diplomatskih izvora.
„Venecijanci“ su juče u Podgorici najprije imali sastanak u Delegaciji Evropske unije, pa sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, a onda su razgovarali sa predstavnicima Udruženja pravnika Crne Gore i nekoliko predstavnika nevladinih organizacija. Prije toga bili su u Vrhovnom sudu, gdje su se sastali sa predsjednicom Valentinom Pavličić.
„Zbog primjene vladavine prava i evropskog puta Crne Gore, izuzetno je važno da se poštuju zakoni i Ustav, a Vrhovni sud će uvijek biti partner na tom putu“, poručila je Pavličić tokom sastanka sa delegacijom Venecijanske komisije, koju predvodi direktorica Simona Granata Mengini.
U delegaciji Venecijanske komisije bili su i eksperti koji su određeni za izradu mišljenja u odnosu na Crnu Goru Filip Dimitrov, inače bivši premijer Bugarske, Ejrik Holmojvik i Khagani Gulijev.
Na sastanku u Vrhovnom sudu razgovaralo se o ulozi redovnih sudova i o statusnim pitanjima svih sudija u Crnoj Gori, uključujući i penziona prava.
Pavličić je kazala da je sudska praksa kada su u pitanju odluke o sticanju uslova za prestanak sudijske funkcije po osnovu ispunjavanja uslova za ostvarivanje prava za odlazak u starosnu penziju pred svim crnogorskim sudovima, uključujući i Vrhovni sud Crne Gore, potpuno ujednačena.
„Sastanak u Vrhovnom sudu organizovan je u okviru dvodnevne posjete delegacije Venecijanske komisije nacionalnim institucijama Crne Gore“, saopšteno je iz Vrhovnog suda.
Delegacija Venecijanske komisije došla je u Podgoricu nakon što su Milojko Spajić (PES), Danijel Živković (DPS), Damir Šehović (SD/ES) i Adrijan Vuksanović (HGI), kao predstavnici vladajuće većine i opozicije, 15. marta potpisali sporazum kojim su se obavezali da zajednički zatraže mišljenje Venecijanske komisije u vezi sa prestankom funkcije sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović.
U pismu upućenom VK, premijer Spajić je, u skladu sa sporazumom, zatražio hitno mišljenje sa preporukama o ustavnosti postupka kojim je Skupština Crne Gore konstatovala prestanak funkcije sutkinje Đuranović zbog ispunjenja uslova za penziju. Pismo uključuje odvojeno izložene argumente i pitanja vlasti i opozicije, a dodatna dokumentacija biće dostavljena naknadno, kako bi se omogućilo sveobuhvatno razmatranje slučaja.
U međuvremenu, strane su se saglasile da obustave proceduru izbora novih sudija Ustavnog suda dok ne stigne mišljenje VK, koje se očekuje u roku od mjesec dana. Takođe, dogovoreno je da će sve strane preduzeti neophodne korake na punoj primjeni mišljenja VK najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja.
Ovaj sporazum predstavlja značajan korak ka prevazilaženju političke krize u Crnoj Gori i pokazuje spremnost vlasti i opozicije da zajednički rade na rješavanju ustavnih pitanja uz poštovanje međunarodnih standarda i preporuka.
DAN