„Grade” i rajeve za skrivanje sumnjivog novca - Volim Podgoricu

„Grade” i rajeve za skrivanje sumnjivog novca

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) upozorila je na to da su članovi vladarskih porodica Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) direktno povezani s formiranjem i upravljanjem mrežom od gotovo 3.000 ofšor firmi, korišćenih za prikrivanje identiteta, imovine i novčanih tokova širom svijeta, uključujući korisnike optužene za pranje novca, trgovinu oružjem i drogom, te finansiranje sajber-kriminala.

Naglašavaju da je te nalaze još 2021. objavio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) u okviru globalne istrage Pandora papiri, koja razotkriva institucionalnu ulogu UAE u legalizaciji sumnjivog kapitala.

“Uprkos tome, Vlada Crne Gore je bez javne rasprave potpisala Sporazum sa UAE koji omogućava realizaciju investicija bez tendera, kontrole porijekla novca i adekvatnih mehanizama zaštite javnog interesa. Iako premijer Milojko Spajić tvrdi da će ‘sve procedure, uključujući i one za sprečavanje pranja novca, biti sprovedene’, sadržaj Sporazuma ne predviđa transparentne mehanizme za selekciju partnera, provjeru kapitala niti učešće nadležnih institucija u donošenju odluka. Uz to, Evropska komisija je u svom posljednjem izvještaju jasno ukazala na nedostatke u borbi protiv pranja novca i institucionalnu slabost crnogorskog pravosuđa u finansijskim istragama”, rečeno je “Vijestima” iz MANS-a.

Ta NVO je ponovo pozvala poslanike da ne podrže Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE.

Taj Zakon je nedavno usvojen u Skupštini Crne Gore, ali je predsjednik Jakov Milatović odbio da ga potpiše. On je propis vratio na ponovno odlučivanje Skupštini, naglašavajući da Sporazum “praktično predstavlja jednostrano obavezujući akt kojim se predviđa niz obaveza za državu Crnu Goru, dok isti ne sadrži nijednu konkretnu obavezu druge strane koja bi osigurala zaštitu interesa naše države u ovom pravnom poslu”. Ovakvim pristupom, obrazložio je Milatović, Vlada je državu Crnu Goru “dovela u neravnopravan položaj u odnosu na drugu ugovornu stranu, navodi se u obrazloženju”.

Spajić i vicepremijer Vlade UAE i ministar vanjskih poslova šeik Abdulah Bin Zajed Al Nahjan, uz prisustvo predsjednika šeika Muhameda bin Zajeda Al Nahjana. Sporazumi su potpisani krajem marta ove godine.

Pandora papiri i emiratske ofšor mreže

U centru ofšor mreže je, ističu iz MANS-a, kompanija iz Dubaija “SFM Corporate Services”, koja se reklamirala kao “najveći svjetski provajder za osnivanje ofšor kompanija”.

Ističu da je SFM pomogao u osnivanju ili vođenju najmanje 2.977 firmi registrovanih u UAE, na Britanskim Djevičanskim ostrvima i drugim jurisdikcijama poznatim po tajnosti poslovanja. Kancelarije firme, podsjećaju iz MANS-a na podatke ICIJ-a, bile su smještene u “H Hotel Toweru” na Sheikh Zayed Roadu, u zgradi koja se dovodi u vezu sa šeikom Haza bin Zajed Al Nahjanom, bivšim savjetnikom za nacionalnu bezbjednost UAE.

“Prema nalazima Pandora papira, klijenti SFM-a uključivali su pojedince optužene za neka od najtežih finansijskih i kriminalnih djela: belgijskog tajkuna optuženog za šverc ‘krvavog zlata’ iz Afrike, kanadskog internet preduzetnika osuđenog za pranje 250 miliona dolara, te administratora dark web sajta koji je prodavao oružje, drogu i falsifikovana dokumenta. Ove aktivnosti potvrđuju da je UAE postao novo globalno središte za prikrivanje sumnjivih finansijskih aktivnosti”, naglašavaju iz MANS-a.

Ta NVO podsjeća na to da je konzorcijum istraživačkih novinara još 2021. pokušao uputio pitanja Hazi, i to preko preko ambasade UAE u Vašingtonu i kancelarije za medije Izvršnog vijeća Abu Dabija, ali da im nije odgovoreno.

Advokat kompanije je “SFM Corporate Services” tada je, odgovarajući na pitanja ICIJ-a, tvrdio da ta firma “rutinski odbija da sarađuje sa klijentima” kada pronađe negativne informacije o njihovoj prošlosti. Naveo je i da SFM posvećuje “potrebnu dužnu pažnju” kada osniva novu kompaniju za klijente, ali “naravno nije u poziciji da pretražuje vijesti iz cijelog svijeta”.

Iz MANS-a ističu i da Pandora papiri ukazuju i na to da je “pored Haze, i šeik Mohamed bin Rašid Al Maktoum, vladar Dubaija i premijer UAE, takođe je bio aktivno uključen u tajne finansijske aranžmane”.

“Pandora papiri pokazuju da je bio akcionar u tri ofšor kompanije – Tandem Investco Limited i Tandem DirectorCo Limited, registrovanim na Britanskim Djevičanskim ostrvima, te Allied International Investments Limited sa Bahama – putem kompanije Axiom Limited, u čijem vlasništvu učestvuje njegov investicioni konglomerat Dubai Holding. Ove firme osnovane su 2008. godine s ciljem međunarodne ekspanzije poslovanja Axiom Limiteda, proizvođača i trgovca mobilnim telefonima”, objašnjavaju iz MANS-a.

Preciziraju da je bahamska kompanija trenutno suspendovana, ali ne i likvidirana, dok su dvije firme sa Britanskih Djevičanskih ostrva već zatvorene.

Upravljanje ovim ofšor strukturama od 2011. godine vršio je Faisal Al Banai, istaknuti emiratski lider u sajber tehnologijama, koji je u isto vrijeme bio i akcionar Axiom Limiteda.

Faisal Al Banai je posebno poznat po vođenju kompanije “DarkMatter”, za koju je Reuters u 2019. godini otkrio da je blisko sarađivala s vladom UAE na kontroverznim programima sajber nadzora, uključujući i operacije špijuniranja američkih državljana uz pomoć bivših američkih obavještajnih operativaca. Iako Al Banai priznaje bliske veze DarkMattera s državom, negirao je učešće u državnim hakerskim programima.

Prema pisanju ICIJ iz 2021, ni šeik Mohamed bin Rašid Al Maktoum nije odgovarao na pitanja istraživačkih novinara.

Neusklađenost sa Ustavom Crne Gore i pravom EU

Iz MANS-a podsjećaju da je izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec nedavno upozorio na to je da određene tačke Sporazuma sa UAE “ne ukazuju na usklađenost sa pravnim poretkom EU”.

“Posebno je apostrofirao one koje se odnose na izuzeće od javnih nabavki i prilagođavanje zakonodavstva interesima pojedinačnih investitora”, ukazuju iz MANS-a.

Oni su pozvali poslanike da odbace Zakon o potvrđivanju sporazuma sa UAE.

“I ne dozvole da Crna Gora postane platforma za legalizaciju međunarodnog sumnjivog kapitala. Zaštita javnog interesa, zakonitosti i evropskih vrijednosti moraju ostati prioritet onih koje su građani birali da ih predstavljaju”, poručili su iz MANS-a.

Za Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma 22. aprila je glasalo 46 poslanika, 10 je bilo protiv, a četiri uzdržana. Sporazum su podržali poslanici vladajuće koalicije, osim Milana Kneževića, Dragana Bojovića, Jelene Kljajević i Vladislava Bojovića koji su bili uzdržani. Protiv su glasali poslanici Građanskog pokreta URA i manjinskih partija, osim Bošnjačke.

Iz NVO Akcija za ljudska prava saopšteno je da Ustav Crne Gore propisuje da zakoni koji uređuju imovinska prava stranaca moraju biti donijeti dvotrećinskom većinom svih poslanika u Skupštini Crne Gore, što znači da je najmanje 54 glasova potrebno za njihovo usvajanje.

Iz te NVO su najavili će podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti postupka donošenja tog Zakona, ukoliko stupi na snagu.

Sličan stav ima i Udruženje pravnika Crne Gore, koje je prije dva dana pozvalo Zakonodavni i Ustavni odbor Skupštine da ponovo zasjedaju i razmotre sve činjenice.

Vijesti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com