Alarmantni podaci policije: Svaki drugi vozač u Crnoj Gori pozitivan na neku vrstu droge

U Crnoj Gori svaki drugi testirani vozač pozitivan je na neku vrstu droge, podaci su Uprave policije. Može samo da pretpostavi koliko je onih koji nisu testirani, kazao je načelnik Ilija Janjušević. Ukazuje i na to da se testovi na psihoaktivne supstance nisu jeftini. Sociološkinja Milena Jelić Šuntić kaže da ta pojava u društvu nije više izolovana već rasprostranjena, a razlozi mogu biti brojni – od ekonomske stabilnosti do komercijalizacije kulture zabave. Potrebno je, istakla je, sistemski djelovati.
Načelnik Ilija Janjušević kazao je da testiranja na psihoaktivne supstance nisu česta, te da mnogo više provjeravaju da li je vozačima prisutan alkohol u organizmu. Razlog je, navodi Janjušević, jer su alkotestovi mnogo jednostavniji i jeftiniji, prenosi RTCG.
“Negdje smo naložili našim službenicima da radimo ciljanje kontrole zbog prije svega manjeg zadržavanja lica na samoj poziciji gdje se vrši kontrola, a s druge strane zbog same ekonomičnosti jer se radi o testovima koji su dosta skupi”, kazao je Janjušević.
Podatak je, stava je Janjušević, zabrinjavajući i podsjeća da je zakonom propisana isključivo zatvorska kazna.
“Možete da pretpostavite koliki je broj onih koji nijesu uopšte kontrolisani. Tu je zakonom propisana isključivo zatvorska kazna od 15 do 60 dana i mi ćemo nastaviti sa pojačanom kontrolom svih učesnika u saobraćaju”, navodi sagovornik Radija.
A upotreba psihoaktivnih supstanci više nije izolovana pojava, ukazuje sociološkinja Milena Jelić Šuntić.
“Već je to nešto što se preliva u svakodnevni život i utiče direktno na bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, odnosno bezbjednost svih građana”, kaže Jelić Šuntić.
To što je svaki drugi testirani vozač pozitivan na psihoaktivne supstance, posljedice je šireg društvenog problema, smatra Jelić Šuntić.
“Jer upotreba psihoaktivnih supstanci u ovom obliku, ono na što može da ukazuje je da ona u suštini na krizu sistema vrijednosti, na smanjeni društveni nadzor, na manjak preventivnih mehanizama”, navodi ona.
A ključ je upravo u prevenciji.
“Problem nije samo individualan, već je on duboko ukorijenjen u ekonomskim, političkim, kulturnim procesima kroz koje Crna Gora prolazi”, dodaje sagovornica Radija Crne Gore.
Sociološkinja Milena Jelić-Šuntić zaključuje da nam je potrebna sistemska podrška za suzbijanje ove devijantne društvene pojave, jer, kako je kazala, upotreba psihoaktivnih supstanci nije pojedinačni, već društveni problem.