Preporuka ombudsmana: Policajcima nakon kriznih situacija potrebna psihološka podrška

Policijski službenici koji su učestvovali u kriznim situacijama izloženi su riziku suočavanja sa ozbiljnim psihološkim i profesionalnim pritiscima, pa je ključno obezbijediti im odgovarajuću podršku, kako odmah nakon traumatskih događaja, tako i dugoročno – osiguravanjem redovne sesije sa psiholozima specijalizovanim za rad sa policijom i omogućavanjem diskretnog pristupa terapiji bez stigmatizacije.
To je jedna od preporuka Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM) Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore nakon obilaska Odjeljenja bezbjednosti (OB) Cetinje tokom ovog mjeseca.
Zaštitnik već godinama ukazuje na nepohodnost redovnih ljekarskih pregleda i psihološke podrške – navodi se u izvještaju.
Potrebno je što prije implementirati obuku svih policijskih službenika za brzu reakciju u ovakvim situacijama i organizovati redovne simulacije kriznih scenarija kako bi policija bila spremna na hitne intervencije – preporučuju Danijela Brajković i Mensur Bošnjak, savjetnici zaštitnika za zaštitu od torture, bezbjednost i NPM.
Njima je tokom obilaska OB Cetinje ukazano da prilikom pozivanja dežurne službe i eventualnog prijavljivanja određenog događaja nemaju mogućnost utvrđivanja lokacije sa koje je poziv upućen.
Samim tim smanjuje se mogućnosti bržeg djelovanja policijskih službenika na terenu, posebno iz razloga što postoji vjerovatnoća da policijski službenici koji pružaju ispomoć službenicima OB Cetinje, a koji su iz drugih gradova Crne Gore, ne poznaju bliže područje Cetinja, što može dovesti do zabune i dolaska na pogrešnu lokaciju. Takođe, ovo iz razloga jer može postojati mogućnost da se prijavi neki događaj a da se ne navede adresa na kojoj se sami događaj desio – ukazano je u izvještaju NPM-a.
Uvesti sistem za utvrđivanje lokacije
Odjeljenju bezbjednosti Cetinje preporučeno je da uspostavi jedinstveni registar dovođenja lica, koji bi omogućio evidentiranje svih slučajeva dovođenja građana u službene prostorije policije. Upravi policije je preporučeno da preduzme korake ka standardizaciji i ujednačenoj praksi u vođenju jedinstvene evidencije/registra za lica koja se dovode. UP je preporučeno i da razmotri mogućnost uvođenja sistema za utvrđivanja lokacije upućenih poziva dežurnim službama Uprave policije u Crnoj Gori.
Tim NPM je nakon obilaska OB Cetinje evidentirao određene pozitivne pomake u kadrovskim kapacitetima i proceduralnim aspektima, ali ukazuju da su i dalje prisutni sistemski izazovi koji zahtijevaju pažnju i konkretne korake.
Starosna struktura službenika u OB Cetinje, gdje većina ima 40 i više godina, ukazuje na neophodnost kadrovske obnove, kako bi se prevenirali problemi u budućnosti. Iako stariji policijski službenici donose iskustvo, autoritet i stabilnost, istovremeno postoji rizik od fizičke iscrpljenosti, manjka prilagođenosti novim tehnologijama i potencijalnog odlaska većeg broja službenikau penziju u kratkom vremenskom periodu – notirano je u izvještaju.
Humanizovati ambijent u pritvoru
Tim Nacionalnog preventivnog mehanizma konstatovao je da je situacija u odnosu na dimenzije prostorije za zadržavanje ostala nepromijenjena, da je opremljenost prostorija i dalje ista, ukazujući na kontinuiranu preporuku da ambijent u prostorijama za zadržavanje mora biti humanizovan, dok je prirodna svjetlost jedan od osnovnih preduslova.
Tim NPM-a je utvrdio da ne postoji jedinstvena evidencija koja se odnosi na lica prema kojima je primijenjeno policijsko ovlašćenje – radnja dovođenja, gdje bi se evidentirale svi podaci u vezi sa tim licima – navodi se u izvještaju.
Kako su zaključili, da bi se osigurao kontinuitet efikasnog rada policije, neophodno je zapošljavanje mladih kadrova, organizacija programa fizičke i psihološke podrške za starije službenike, mentorski programi za prenos znanja i digitalne obuke.
U izvještaju je konstatovano da Cetinje nema sudiju za prekršaje, te sva privođenja na kojima su angažovana dva službenika idu za Podgoricu. To odjeljenje bezbjednost nema ni specijalizovano vozilo za prevoz lica lišenih slobode.
Dan