Laković: Nema zastare ako se dokaže da su “crne trojke” bile zločin protiv čovječnosti

Profesor Vojo Laković objasnio je da i važeći Krivični zakonik Crne Gore otvara mogućnost krivičnog gonjenja lica koja su učestvovala u vršenju krivičnog djela od strane tzv “crnih trojki”.
Prema njegovom stručnom mišljenju, krivično gonjenje u ovom slučaju je moguće ukoliko se dokaže postojanje zločina protiv čovječnosti i da su grupe imale organizovan karakter.
Podsjećamo, profesor kriminologije na Pravnom fakultetu u Podgorici Velimir Rakočević nedavno je gostujući na A plus TV objasnio da ratifikovana konvencija iz 2003. godine anulira zastaru koju predviđa crnogorski ZKP, u slučaju prebijanja ljudi u slučajevima tzv “crnih trojki”.
Prethodno je portparol SDT-a i specijalni tužilac Vukas Radonjić, saopštio da zbog protoka vremena Spacijalno državno tužilaštvo ne može saslušati bivšeg policijskog funkcionera Milana Paunovića povodom njegovih izjava na nedavnom Anketnom odboru vezanog za djelovanje „Crnih trojki”.
Mišljenje profesora Lakovića, prenosimo integralno:
Mišljenje o mogućnosti krivičnog gonjenja lica u vezi sa navodnim izvršenjem krivičnih djela od strane tzv. „Crnih trojki“, s osvrtom na pitanje zastarjelosti i pravne kvalifikacije prema zakonodavstvu Crne Gore.
I. Pravna osnova i metodologija
Mišljenje je zasnovano na:
– važećem Krivičnom zakoniku Crne Gore,
– prethodno važećim zakonima iz vremena izvršenja predmetnih radnji,
– pravilima međunarodnog krivičnog prava i ratifikovanim međunarodnim ugovorima.
II. Pitanje zastarjelosti
Prema članu 129 stav 2 KZCG, zastarjelost se ne primjenjuje isključivo na krivična djela genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. Ostala krivična djela, uključujući: kriminalno udruživanje, pranje novca, zloupotrebu položaja i slično, podliježu opštim pravilima o zastarjelosti.
Zastarjelost se računa u zavisnosti od maksimalne zaprijećene kazne, proteka vremena i važećeg zakona u vrijeme izvršenja, osim ako je novi zakon povoljniji za učinioca (lex mitior).
Zaključak: Ukoliko se ne radi o zločinu protiv čovječnosti ili ratnom zločinu, zastarjelost se mora primijeniti i po službenoj dužnosti se ocjenjuje od strane tužilaštva i suda.
III. Pravna kvalifikacija
Postoje potencijalni elementi za ispitivanje sljedećih krivičnih djela:
– Neovlašćeno lišenje slobode,
– Mučenje,
– Zloupotreba službenog položaja,
– Kriminalno udruživanje (ako se dokaže struktura i cilj),
– Zločin protiv čovječnosti (ako se dokaže sistematski napad na civilno stanovništvo).
Zaključak: Pripadnost grupi nije dovoljna sama po sebi. Mora se dokazati pojedinačno učešće, svijest o cilju grupe i postojanje zakonskih elemenata djela.
IV. Preporuka
1. Tužilaštvo treba da ispita sve dostupne dokaze kako bi utvrdilo:
– Postojanje zločina protiv čovječnosti,
– Da li je gonjenje još moguće ili je nastupila zastara,
– Da li su grupe imale organizovan karakter.
2. Krivični postupak je moguće pokrenuti ako postoje osnovi sumnje za djela koja nisu zastarjela ili ako su u pitanju nezastariva djela.
3. Klasifikacija svih krivičnih djela mora se odrediti nakon prikupljanja svih relevantnih dokaza.
Dan