Milačić pušten, tvrdi da nije bježao od policije

Novinar i izvršni direktor NVO “Pokret za neutralnost Crne Gore” Marko Milačić pušten je na slobodu i protiv njega će biti podnijeta prekršajna prijava.
Iz Uprave policije saopšteno ke da je Milačić danas u centru Podgorice u blizini mjesta održavanja javnog okupljanja „Dan za NATO“, gdje je policija bila angažovana zbog održavanja javnog reda i mira, odbio da se legitimiše policijskom službeniku, a potom pobjegao sa lica mjesta nakon čega su ga policijski službenici sustigli i priveli u prostorije CB Podgorica.
„O ovom događaju je obaviješten zamjenik Osnovnog državnog tužioca u Podgorici koji se, nakon izjava Marka Milačića i policijskih službenika, izjasnio da nema elemenata bića krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti već da se radi o prekršaju“, saopštila je policija.
Milačić je uhapšen i on je, uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka zbog počinjenog prekršaja iz čl. 11 Zakona o javnom redu i miru – ometanje službenog lica u vršenju službene radnje, priveden Područnom organu za prekršaje u Podgorici.
Iz Pokreta za neutralnost navode da Milačić nije jedini legitimisani i privedeni učesnik skupa, te da su pod budnim okom policije bili svi za koje se sumnjalo ili znalo da ne baštine ideje NATO-a.
“Najprije, ovim hapšenjem je svakom u Crnoj Gori pokazano koje vrijednosti promovišu NATO promoteri; da su u pitanju vrijednosti nasilja i kontrole. Samim tim, ovo hapšenje i žrtvu Marka Milačića sa zadovoljstvom prihvatamo, jer se ovim raskrinkava iluzija o Crnoj Gori kao demokratskoj državi, kojoj će sam NATO podariti demokratiju.
S druge strane, i to je drugi aspekt ovog hapšnja, ovaj nemili događaj mogao je Marku Milačiću nanijeti veće fizičke povrede. Na svu sreću, prošao je sa lakšim povredama što je ustanovljeno u Urgentnom centru”, navodi se u saopštenju Pokreta.
Oni navode da se na udaru kontrolnih punktova sistema našao Milačić, a beskrupuloznost njegovog hapšenja, kako navode, govori da sistem ne preza od toga da li će akt praćenja i hapšenja biti u prisustvu nečije supruge, djeteta itd.
U Pokretu ističu da su policijski službenici od jutra čekali upravo Milačića. Njegovo odbijanje da se legitimiše, smatraju, predstavlja jeftin alibi za hapšenje, budući da je Milačić javna ličnost i da je njegov identitet svima poznat.
“Štaviše, službenik koji je želio da legitimize Milačića obratio se riječima: ”Milačiću, daj ličnu kartu!” Budući da je službenik apriori znao prezime Marka Milačića postavlja se pitanje koja je svrha samog legitimisanja. Iz tog razloga Milačićevo odbijanje da se legitimiše je potpuno opravdano, a konstatacija policije da je on navodno pokušao da bježi je besmislena i neistinita”, navodi se u saopštenju.
Iako je Pokret za neutralnost Crne Gore dobio poziv da učestvuje na skupu obilježavanja 66. godina NATO saveza, ovaj događaj, naglašavaju u toj NVO, demistifikuje iskrenost tog poziva.
“Za nas je taj poziv bio kozmetičkog karaktera, da bi se elite, koje personifikuju gospoda Kentera i Garčević, pokazale kao apologete pluralizma mišljenja, tolerancije i demokratskih vrijednosti”, stoji u saopštenju.
Iz Pokreta poručuju da će nastaviti da traju i promovišu ideju vojne neutralnosti Crne Gore, te da će “prvi među jednakima u toj promociji i dalje će biti Marko Milačić”.
(Foto arhiva rtcg)