A ŠTA RADI CRNA GORA? Cijene energenata DIVLJAJU, Srbija zabranila izvoz brašna i ulja, Evropa ide u recesiju
U Crnoj Gori, koja nema nikakve državne intervencije, cijena goriva za nekoliko dana može biti veća od 1,8 eura za litar

Dok se države Evrope i regiona, pa i širom svijeta, bore da obezijede osnovne životne namirice i energente za svoje stanovništvo, ali i da različitim mjerama koliko – toliko ublaže divljanje cijena, crnogorska politička elita se bavi nadgornjavanjem oko sklapanja manjinske vlade, međusobno se optužujući za izdaju i prodaju “izborne volje” i “nacionalnih interesa”.
Dok je jedan od najvažnijih poslova vlada evropskih država već mjesecima unazad, a intenzivno od izbijanja sukoba između Rusije i Ukrajine, da traže načine da se izbore sa katastrofičnim ekonomskim prognozama, crnogorski građani i nemaju vladu. Ili makar nemaju vladu koja radi u punom kapacitetu i spremna je i sposobna da se suoči sa teškim vremenima koja, izvjesno, dolaze.
I mnogo jače vlade i iskusniji državnici nego što ih ima Crna Gora, i mnogo bogatije i stabilnije države, teško se nose sa, mnogi predviđaju, dolazećom najvećom ekonomskom krizom od Drugog svjetskog rata, te nije teško prognoziratii da Crnoj Gori neće cvjetati ruže, ali građane makar treba pripremiti objektivnim, istinitim i realnim informacijama i prognozama.
Gorivo blizu “dvojke”
Cijene energenata i osnovnih životnih namirnica svakodnevno rastu, a Crna Gora, za sada, nema odgovor.
Evropski mediji prenose da je cijena goriva već blizu “psihološke” granice od dva eura po litri.
Nakon jučerašnje najave američkog predsjednika Džozefa Bajdena da će blokirati uvoz američke nafte, cijene goriva u SAD su i bukvalno podivljale. Evropske države bi danas trebale donijeti odluku da li će se odlučiti na sličan potez.
BAJDEN PRELOMIO: Predsjednik SAD odlučio da zabrani uvoz nafte iz Rusije
OVAKAV RAST CIJENA GORIVA NIJE VIĐEN U SVIJETU: Skok iz sekunde u sekund (VIDEO)
Zapad traži EMBARGO na rusku naftu, Moskva upozorila: To bi bila KATASTROFA, žrtve bi bili POTROŠAČI
Hrvatska je, recimo, prije mjesec dana, odlukom Vlade oograničila cijene goriva, a juče je na 90 dana ograničila marže, pa je, recimo, diizel sada 1,65 eura, a Euro super 1,60 eura.
I Srbija drži cijene energenata pod kakvom takvom kontrolom državnim intervencijama, međutim i u takvim okolnostima od danas je cijena dizela, kako je sinoć kazao predsjednik Aleksandar Vučić, 199 dinara odnosno 1,69 eura.
U Crnoj Gori, koja nema nikakve državne intervencije, cijena goriva za nekoliko dana može biti veća od 1,8 eura za litar.
Nestašice brašna i ulja?
Jedna od radikalnih mjera koju je najavila Srbija je zabrana izvoza brašna, kukuruza, pšenice, ulja, koja stupa na snagu sjutra.
Još je neizvjesno šta će to značiti za Crnu Goru koja ove namirnice uglavnom uvozi iz Srbije.
Podsjetimo da je ministar poljopriivrede Aleksandar Stijović prije par dana najavio nestašice, nakon čega je nastao “blic stampedo” u markete i pravljenje zaliha brašna i ulja…
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je, pak, “da ćemo za sebe i za region imati dovoljno”, ali da mu sve što se dešava u svijetu liči na smak svijeta u ekonomskom smislu i tako razarajuće da za to nema lijeka.
Vučić nije optimista kada je u pitanju rusko ukrajinski sukob.
“Voliio bih i nadam se, ali ne vjerujem da će doći do dogovora u Ukrajini. Očekujem snažniji nastavak ruske ofanzive u narednim danima. Došlo je do strašnih poremećaja koji će djelovati i na Srbiju. Bajden je zabranio uvoz nafte. Na američkom tržištu je 3,4 posto ruske nafte. Očekujemo sjutra odluku EU. Oko toga postoje različiti stavovi. Oko 40 posto EU potreba za gasom oni dobijaju iz Rusije. Oko 30 posto nafte. To ne može lako da se nadoknadi, ni preko SAD, ni preko Katara. Već je Orban rekao da to ne može da se izdrži, bugarski premijer takođe. Ako odluka bude da se zabrani uvoz svih energenata, mi ćemo biti u problemu”, rekao je Vučić.
Najugroženiji siromašni
Kako piše Rojters, u Španiji neki supermarketi, uključujući lidera na tržištu Mercadona, ograničavaju prodaju suncokretovog ulja, koje uglavnom dolazi iz Ukrajine, nakon što je došlo da “atipičnog ponašanja potrošača”.
Špansko ministarstvo poljoprivrede pozvalo je na smirenost i poručilo da za sada nema nestašice. Postoji strah da će kriiza posebno pogoditi domaćinstva s niskim primanjima koja su najgore prošla i tokom pandemijskih karantina.
U Britaniji, istraživački centar Resolution Foundation procijenio je da će sukob u Ukrajini dovesti do veće inflacije, umanjujući 4% prosječnih prihoda domaćinstava u narednoj godini, što je najveći pad u skoro pola vijeka.
Italijansko ministarstvo ekonomije je u izvještaju u ponedjeljak navelo da “porast cijena energenata i posljedično povećanje inflacije predstavljaju snažan rizik za ekonomsko blagostanje građana”.
Vesna Radojević